Neler Yeni

Ryzen 5 2600x ten 5600e geçiş problemi

trgy67

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Turgay KIRMIZI
Merhabalar. AMD Ryzen 5 5600 ile ilgili problemim var. 2019 yılında teknobiyotik sitesinden aldığım Asrock B450m-hdv R4.0 anakartlı AMD Ryzen 5 2600x, Sapphire Rx580 8Gb, Hyperx Furry 8x2 ram, Simplicity 600W power ve daha Dark DKCCX94BL Freezer X94BL kule tipi fanlı sisteme sahibim. Ve bu sistemde bu güne kadar hiç sıkıntı yaşamadım. Artık upgrade yapmak istediğimde aynı siteden 5600 işlemciyi satın aldım. 2600x takılı iken "Supports Ryzen 5000 series CPU" isimli bios updateyi yaptım. Ve yeni işlemcimi taktım. Windows'um açıldı, oyuna giriyorum ancak oyuna girdikten yaklaşık 5,6 dakika sonra sistemim direk kapanıyor. İşlemci stress testini başlattıktan 1-2 dakika içinde sistem yine kapanıyor. Usb ye ram stres testini attım. Tek ram takılı iken sıkıntı yokken çift kanalda 1.aşama %33te sistem yine kapanıyor. ASrock'un sitesinden en son güncellemeyi yaptım, sistem yüke geldiği zaman yine kapanıyor. Acaba eski donanımlarımda mı bir şey var dedim, 2600x'i geri takıyorum onda hiçbir problem olmadan sistem çalışıyor. ( Termal macunum arctic mx-4, onunda 1 - 2 kullanımlık macun kaldı elimde.) Ne gibi bir yol izlemeliyiz, yardımcı olursanız sevinirim. Nerede yanlış yapıyorum. İşlemcide sıkıntı olsa sistemde açılır mı?

Dahası  
Reaksiyon skoru
66
İsim
Ahmet Ecemiş
Yeni işlemcinin pinlerinden kırık olanlar olabilir diye düşünüyorum.
Kırık pinler ramlerin düzgün çalışmasını engelleyebiliyor.

trgy67

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Turgay KIRMIZI
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Yeni işlemcinin pinlerinden kırık olanlar olabilir diye düşünüyorum.
Kırık pinler ramlerin düzgün çalışmasını engelleyebiliyor.
Gözüme kırık veya eksik pin çarpmamıştı.

trgy67

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Turgay KIRMIZI
Anladığım kadarıyla sorun şu bu işlemciyle dual channel ram kullanamıyorum. Ramin birini söküyorum sorunsuz çalışıyor bilgisayar. İkisini birden takınca sorun oluyor. Ama 2600xte böyle bir problem yok.

SadeceBirisi.

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,369
İsim
Hasan Ali
Anladığım kadarıyla sorun şu bu işlemciyle dual channel ram kullanamıyorum. Ramin birini söküyorum sorunsuz çalışıyor bilgisayar. İkisini birden takınca sorun oluyor. Ama 2600xte böyle bir problem yok.
bnde 12. nesil i3 te olmuştu corsair ramlarle formatladım ama her söktümde bazen geliyor gelmezse format

trgy67

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Turgay KIRMIZI
bnde 12. nesil i3 te olmuştu corsair ramlarle formatladım ama her söktümde bazen geliyor gelmezse format
Okey hocam format atalım ama, usb ile boot olan ram stress testi programı var, Memtest86. iki ram takılıyken stres testi yaparsam %33 olunca bilgisayar kapanıyor. Yani bilgisayara yeniden windows kurmakta bir çözüm değil.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
909,049
Üyeler
141,081
Son üye
tourneext
Top Bottom