Neler Yeni

İnceleme Sickeflow Argb 3in1 Set Fanlar

LastShot

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,290
İsim
Berk Esenli
Giriş:

Evet, merhaba arkadaşlar hepinize, bugün sizlere yeni almış olduğum ve birazcık olsa da inceleme şansı bulduğum Sickleflow Argb 3in1 set şeklinde olan fanların tanıtımını yapacağım. Başlamadan önce belirteyim fanları itopyada bayram indirimlerinden 300 TL’ye aldım. Fanları 2 hafta kadar inceleme şansı buldum.

Kullandığım ekipmanlar:

-Kasa: Cooler Master Mb511

-İşlemci: Ryzen 5 3600

-Soğutucu: Msi Core Frozr S

-Anakart: Msi b450m pro vdh max

Fanların montaj kısmına geçmeden önce şunu belirteyim cooler master mb511 kasamda önde 3 adet fan var idi ayrıca arkada da 1 adet egsoz fanı bulunuyordu ben yeni aldığım 3’lü setten sonra egsoz fanını çıkarttım ve üst tarafa 2 adet fan arkaya da 1 adet egsoz fanı taktım.

Fan Argb Parlaklığı ve Modları:

Parlaklık olarak oldukça beğendim fanları. Gerçekten görünüş olarak muhteşemler. Fakat modları hakkında aynı şeyleri söyleyemeyeceğim maalesef. Nedeni ise sınırlı sayıda modun bulunması.

1.MOD: Gökkuşağı gibi sürekli renkler değişiyor(fotoğraftaki gibi)

2.MOD: Kırmızı-mavi-yeşil-sarı-mor-beyaz şeklinde renk geçişleri

3.MOD: Sadece mavi

4.MOD: Sadece sarı

5.MOD: Sadece yeşil

6.MOD: Renksiz

Kontrolcü ile 6 kere bastığınızda tekrar ilk moda dönüyor ben rgb’yi çok seven biri olarak bu kadar az moda üzüldüm doğrusu. Zaten incelemenin sonunda + ve – yanlarını yazarken, bu özellikleri de belirteceğim. Ayrıca anakartınızda Argb girişi var ise fanların daha bir çok modu da vardır fakat argb girişi olmayanlar için sadece 6 mod var.

Montaj Kısmı ve Bazı Teknik Özellikler:

Kutuyu açtığınızda kutudan 3 adet fan, 1 adet kontrolcü, vidalar, kablolar, 1 adet kontrolcü, vidalar, kablolar, montaj için bir kitapçık çıkıyor. Bu kitapçık işleri çok kolaylaştırıyor. Yani kitapçık yokken neyi nereye takacağınız karışabiliyor. Öncelikle fanlarda 3 adet kablo bulunuyor bu kablolardan bir tanesinin ucu dişli bir tanesinin ucu ise dişsiz oluyor ve bu saydığım iki kablo da 3 pinli şekilde. Fanlardan 3 kablo çıktığını söylemiştim bu 3.kabloya geldiğimizde ise, 3.kablo 4 pinli yapıda bulunuyor. Bu saydığım fan kabloları dışında 2 adet daha toplu şekilde kablolar geliyor. Bu toplu şekildeki kablolardan birinin bir tarafı psuya bir tarafı da kontrolcüye giriyor. İkinci toplu kablo ise fanlardan çıkan 4’lü pinli kabloları tek kabloya indirgemeye yarıyor en sonunda da bu 4 pinli kabloyu anakartınızın sys fan girişine takıyorsunuz. Eğer anakartınızda bu giriş dolu ise çoklayıcı almak şart oluyor. Farkındayım montaj kısmını çok uzattım fakat yapamayan arkadaşlar bu konu sayesinde yapabilirler umarım. Özetlemem gerekirse 3 adet fanın erkek-dişi kablolarını birbiriyle eşliyorsunuz, her eşlediğiniz ikili için konnektör klipsi ekliyorsunuz(vida torbasının içinden çıkıyor). Bu sayede kabloların birbirinden çıkma olasılığı neredeyse sıfıra iniyor. Ardından bir ucu PSU’ya, bir ucu da anakartınızdaki fan girişine takıyorsunuz. Zor gibi gözükse de kitapçık ile rahatça hallediliyor.

ÖNEMLİ: Şunu belirteyim fanları teker teker alırsanız içerisinden kontrolcü çıkmıyor yani fanların argb modlarını kontrol edemiyorsunuz. tabii ki anakartınızda argb girişi varsa orası başka.

1597994582737.png

Fan ses seviyesi ve dönüş hızlarına bakarsak rpm olarak 600-1800 rpm aralığında bir dönüş hızı bulunmakta fanların. Ses seviyesi olarak da 8-27dbA olarak belirtilmiş. Fanların seslerine gelince sessiz çalışıyorlar dersem yalan söylemiş olurum. Çok rahatsız edici düzeyde değil ses seviyeleri fakat cooler master mb511 öndeki fanlardan daha sesli çalışıyorlar. Şimdi test kısmına geçeceğiz fakat şunu belirteyim 2 farklı şekilde test gerçekleştirdim. İlk testi fanlar gelmeden önce yani 3 önde fan 1 egsoz fan var iken yaptım. İkinci testi ise, 3 tane önde fan ve 3 egsoz (2 üstte 1 arkada) fan var iken yaptım.

TEST Kısmı:

1.TEST: 3adet önde fan, 1 adet arkada egsoz fan(henüz fanlar alınmamışken)

Boşta işlemci sıcaklığı: 45-46 derece

Tam yükte işlemci sıcaklığı: 72-73 derece

Tam yükte anakart sıcaklığı: 48 derece

Cpu fan dönüş hızı(RPM): 1824 RPM

Boşta işlemci sıcaklığı:

1597994751856.png

Tam yükte sıcaklıklar:

1597994774753.png

2.TEST: 3 adet önde fan, 1adet arkada egsoz fan, 2adet üstte egsoz fan(fanlar alındıktan sonra)

Boşta işlemci sıcaklığı: 41-42 derece

Tam yükte işlemci sıcaklığı: 65-66 derece

Tam yükte anakart sıcaklığı: 44 derece

Cpu fan dönüş hızı(RPM): 1445 RPM

Boşta işlemci sıcaklığı:

1597994852143.png

Tam yükte sıcaklıklar:

1597994872324.png

Stress testi sonuçlarını yorumlamam gerekirse fanlar cpu için 5-6 derecelik bir fark yarattı. Anakart için ise bu fark 4 derece gibiydi. Cpu fanı da, cpu 70 dereceyi geçmediğinden ötürü ilk test kadar hızlı çalışmadı. Eğer cpu fan da ilk testteki gibi 1800 RPM’lere çıksaydı sıcaklıklar 1-2 derece daha azalırdı. Ayrıca neden ekran kartı için test yapmadın diye sorarsanız nedeni Amd ekran kartı kullanıyorum ve sıcaklıklar cidden stabil değil tek nedeni bu. Testleri yaparken fanlar dönüş hızı olarak %100’lerdi.

SONUÇ (+ ve – Yönleri)

+ Görünüş olarak gerçekten fanlar çok iyi.

+ 2 adet fazladan egsoz fan ile bile 5-6 derecelik farklar gördüm.

+ Fanların içinden kontrolcü çıkması çok iyi bir olay. Kontrolcü çıkmasaydı sadece tek modum olabilecekti o da ilk başladığı mod olan gökkuşağı modu.

+ Kablolama olarak üçünü tek kabloda anakarta bağlamak da çok iyi düşünülmüş. Bunun için fazladan fan çoklayıcı almaya gerek kalmıyor böylece.

+ Fiyatları da Cooler Master gibi bir markaya göre bence iyi yani 300tlye 3 fan+ kontrolcü (bayram indirimlerinde aldım) günümüz şartlarında kötü değil bence.

- Anakartında Argb girişi olmayanlar için modlar bana çok az geldi.

- Kontrolcüsü sadece modları değiştiriyor. Ben en azından fan hızı ayarlamasını da kontrolcüden yapmak isterdim.

- Fanlar %100 seste ciddi anlamda inanılmaz fazla ses yapıyor. Bu incelemeyi 1 hafta önce yayınlayacaktım fakat biraz daha kullanmak istedim size doğru bilgi verebilmek için. Fanların ayarı Bios’tan yapılabiliyor ister sıcaklık-voltajla, ister sıcaklık- % fan ayarı ile. Zaten bu fanları alırsanız yapmanız da gerekir çünkü %75’in üstündeki seslerde cidden süpürge gibi ses yapıyor.

***Sonuca gelirsek kasasında Argb fanlar isteyenler, sıcaklıkları fazla görenler ve düşürmek isteyenler fanları kesinlikle alabilirler. Bir de anakartınızda Argb girişi var ise daha rahat kontrol sağlayabilirsiniz ve daha farklı modlara erişebilirsiniz. Fakat sesten rahatsız olurum, birazcık bile ses istemiyorum diyorsanız önermiyorum fanları. Gerçi %fan ayarı yaparak sesleri oldukça azaltabiliyorsunuz. Fakat %100’de bile ses istemiyorsanız “silent” modellere yönelmenizi tavsiye ederim.

Son düzenleme:

Yasin Çelik

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
21,802
İsim
Yasin Çelik
Instagram
yasincelikz
Fanlar yanlış takılı değil mi üstten havayı içeri alıyor fotoğrafa göre.
Dışarı doğru vermenizi öneririm.
Bence üstten havayı içeri vermesi daha mantıklı.
Arkadaki tek egzoz fanı yeterli olur.
Bu arada inceleme çook güzel olmuş hocam ellerinize sağlık. :)

LastShot

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,290
İsim
Berk Esenli
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Cok tesekkurler hocam :)
Fanlar yanlış takılı değil mi üstten havayı içeri alıyor fotoğrafa göre.
Dışarı doğru vermenizi öneririm.
Aslinda oyle yapip da deneyecektim de ugrasasim gelmedi iki turlu de farkli test atacaktim sonra cok zor geldi :)[/QUOTE]

RevDeisDou

80+ Titanium
En İyi Cevap
17
Dahası  
Reaksiyon skoru
48,851
İsim
Rev D
İlgilendiği Kategoriler
Hepsi ;)
İşin kötüsü soğutucu niye egzoz fana bakıyor? :D

LastShot

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,290
İsim
Berk Esenli

LastShot

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,290
İsim
Berk Esenli
Soğutucuda tek fan o fan ise içeri hava almak durumunda. Fan durduğunda ejderiya görüyorsan soğutucu terstir.
Dogru diyorsun kablolalamasi da kotu pcnin usenmeyip bir gun kablolama fanlar hepsini cok guzel yapmak istiyorum :)

efesnmezz

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
764
İsim
Efe
kankam ısınan hava her zaman yükselir yukarıyı eksoz olarak kullanmanı öneriyorum bu arada işlemci soğutucusunu yanlış takmışşınız heralde?

$ilent

80+ Titanium
En İyi Cevap
2

Yanlış, kasa içinde biriken sıcak hava yükselir, soğuk hava ise altta kalır, sıcak hava yükseldiğinde onu kolayca tahliye etmek için üstteki fanlar dışarı üflemelidir yoksa sıcak havayı zorla içeri iter bu şekilde.

LastShot

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,290
İsim
Berk Esenli
Yanlış, kasa içinde biriken sıcak hava yükselir, soğuk hava ise altta kalır, sıcak hava yükseldiğinde onu kolayca tahliye etmek için üstteki fanlar dışarı üflemelidir yoksa sıcak havayı zorla içeri iter bu şekilde.
Hocam onu da deneyeceğim bakalım sonuç ne olacak 3-4 güne fanların yerini değiştirip bir test daha yapıp ekleyeceğim konuya.

LastShot

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,290
İsim
Berk Esenli
18- O günün tarihi için son mesajı 6 aydan eski olan konuları hortlatmak
Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular