Neler Yeni

🟢 Şimşek: Ekonomide taşlar yerine oturuyor! 💰

silinenuye785438

80+ Titanium
En İyi Cevap
1
İstense dolar daha aşağı çekilir ancak devlet alım yaptığı için bilerek stabil tutuluyor. O yüzden 32 küsürde takılı kaldı. Avrupa'nın dibinde ufak bir Çin olmaya calisti Türkiye. Çok satış, sürümden kazanmak, ucuz işçilik gibi. Ancak elimizde patladı. Bakalım geleceğimiz ne olacak.
Merkez dolar almasa dolar şuan 27 bandıydı ama alması bence çok doğru bir hamle. Kasaya para girmesi lazım ekside olan kasayla TL yi sabit tutamazsın...

DonanımFikir

Türkiyemizin Yanındayız
Moderatör
En İyi Cevap
10
Dahası  
Reaksiyon skoru
36,688
İsim
Selimhan
İlgilendiği Kategoriler
SıcakFırsatlar Bilgisayar Toplama Konu Dışı
Steam
#Samsunlu
Ekonomi keşke düzelse kemer sıkmaya razıyız bu sene , ama düzelsin de herkes rahat yaşayabilsin .
Dedikleri ile olacaklar bir tutacakmı zamanla göreceğiz .

Dahası  
Reaksiyon skoru
6,288
İsim
Burak Karadağ
Ekonomi keşke düzelse kemer sıkmaya razıyız bu sene , ama düzelsin alt gelir kesim de rahat yaşayabilsin .
Dedikleri ile olacaklar bir tutacakmı zamanla göreceğiz .
Bu Temmuz'da asgari ücrete ara zam gelme ihtimali yüksek.

silinenuye785438

80+ Titanium
En İyi Cevap
1
Fayda olarak ne görcez ben onu merak ediyorum. Rakamlar pozitif gözüksede. Telefon alırken, kredi çekerken bişey satın almaya çalışırken, karşılaştığımız zorluklara ne zaman etki edecek? Fiyatlar oturduktan sonra bunların anlamı ne?
Bu durumu devam ettirebilirlerse 6 aya kadar her yerde etkisi görülür. Şimdiden PC fiyatları düşüşe geçti tüm firmalar büyük indirimler yapıp ve vade farksız taksit vermeye başladı mesela.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu Temmuz'da asgari ücrete ara zam gelme ihtimali yüksek.
Gelmez bence. Zaten asgari ücret hala 500 doların üstünde, Temmuzda %30 falan da enflasyon farkı verseler doların uçması lazım yoksa asgari 700 dolar falan oluyor. Maaş zammı yerine enflasyonu düşürmeye oynuyorlar sene başı maaşa zam yaparlar.

vinsanity1525

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
209
İsim
vinsanity1525
gri listedende çıkacaz yakında güzel ilerliyoruz umarım adamın yoluna taş koymazlar

AirLife

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,056
İsim
Yunus Şahin
Bu durumu devam ettirebilirlerse 6 aya kadar her yerde etkisi görülür. Şimdiden PC fiyatları düşüşe geçti tüm firmalar büyük indirimler yapıp ve vade farksız taksit vermeye başladı mesela.

Gelmez bence. Zaten asgari ücret hala 500 doların üstünde, Temmuzda %30 falan da enflasyon farkı verseler doların uçması lazım yoksa asgari 700 dolar falan oluyor. Maaş zammı yerine enflasyonu düşürmeye oynuyorlar sene başı maaşa zam yaparlar.

Katılıyorum. Ara zam gelmez. Bakan da açıkladı gelmeyeceğini.

Fiyatlarda da az da olsa eğilim var gerçekten. Ocak ayında aldığım ürünler şu an daha ucuz. TR'de ne düşer diyenler var. Al düştü işte zarar ettim ilk defa. :D Yeter ki düşsün de önemli değil.

Sanırım şu an ki amaç da doları düşürmek değil, sabit tutmak. Şahsen bana göre de böyle olması iyi. En azından fiyatlar duruyor yerinde. Yoksa bizim dolandırıcı satıcılarımız dolar 25' düşse fiyat düşürmez ama 25'ten tekrar 32'ye çıkınca fiyat yükseltir. Bunlara imkân verilmemesi tercih edeceğim bir seçenek.

EFI Shell

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
5,256
İsim
Semih Boran
Bu Nas olayı, Nas Suresi ile mi ilgili?

gri listedende çıkacaz yakında güzel ilerliyoruz umarım adamın yoluna taş koymazlar
Çıkmanın bir faydası yok enflasyonu düşürmek için bir şey yapılmadığından. Artıp duracak bütün Dünya'da olduğu gibi.

silinenuye785438

80+ Titanium
En İyi Cevap
1
Katılıyorum. Ara zam gelmez. Bakan da açıkladı gelmeyeceğini.

Fiyatlarda da az da olsa eğilim var gerçekten. Ocak ayında aldığım ürünler şu an daha ucuz. TR'de ne düşer diyenler var. Al düştü işte zarar ettim ilk defa. :D Yeter ki düşsün de önemli değil.

Sanırım şu an ki amaç da doları düşürmek değil, sabit tutmak. Şahsen bana göre de böyle olması iyi. En azından fiyatlar duruyor yerinde. Yoksa bizim dolandırıcı satıcılarımız dolar 25' düşse fiyat düşürmez ama 25'ten tekrar 32'ye çıkınca fiyat yükseltir. Bunlara imkân verilmemesi tercih edeceğim bir seçenek.
Şuanki amaç kasaya bolca dolar sokmak. Dolar şuan merkez bankası hiçbir şey yapmasa bile 27 bandına düşerdi ama onlar şuan piyasadan dolar alıp doları 32 de tutmayı tercih ediyor. Doları kontrol edebilecek güçlü bir merkez bankası için doğru bir adım olabilir.

Çıkmanın bir faydası yok enflasyonu düşürmek için bir şey yapılmadığından. Artıp duracak bütün Dünya'da olduğu gibi.
Yapılıyor aslında ama önceki sorunlar yüzünden kimse ekonomiye güvenmiyor. Bu güven iki karsrla da artmaz zaten zamanla bozulan güven yine zamanla kazanılacak...

eneskaya6

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,298
İsim
Enes kaya
Alım gücü vasat ama ciddi anlamda fiyatlar sabitlendi ve hatta internet alışverişinde veya magazalarda belli bir fiyatın ustunde ki ürünlerde al sat azaldığı için indirimler var. Önceden dümenden indirim yaparlarsı ama simdi olmasi gereken fiyattan eskisi kadar satamiyorlar indirime gidiyorlar. Bundan sonra ki hamle alım gucunu arttirmak olur umarım

AirLife

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,056
İsim
Yunus Şahin
Şuanki amaç kasaya bolca dolar sokmak. Dolar şuan merkez bankası hiçbir şey yapmasa bile 27 bandına düşerdi ama onlar şuan piyasadan dolar alıp doları 32 de tutmayı tercih ediyor. Doları kontrol edebilecek güçlü bir merkez bankası için doğru bir adım olabilir.

Doğru bir karar. Bu seviyede tutup rezervleri arttırmak daha mantıklı.

EFI Shell

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
5,256
İsim
Semih Boran

Yapılıyor aslında ama önceki sorunlar yüzünden kimse ekonomiye güvenmiyor. Bu güven iki karsrla da artmaz zaten zamanla bozulan güven yine zamanla kazanılacak...
Hayır, yapılmıyor. Yeni basım kağıt paralar var diye biliyorum. Ek olarak düzeltmenin yöntemleri belli ve bilerek yapılmıyor. Tam tersine ülkenin batması için hazırlık yapılıyor. Dünya'da planlara göre kriz çıkartılacak çünkü. 1929, 2008 ekonomik krizlerini mumla aratacak cinsten. Kağıt paraları tarihe karıştıracak bir kriz. Zaten dijital para için merkez bankası çalışma yapıyor.

Top Bottom