Neler Yeni

Şu pythonu öğrenemedim gitti

Gird4p

80+
Çünkü yazılım öyle ard arda video spamlayarak eğitim setiyle falan öğrenilmez. Algoritma ve Veri Yapıları dersini öyle öğrenirsin. Sonrasında direkt proje yapmaya başlarsın. Örnek projeler bul internetten ya da ChatGPT'ye sor artık size her şey kolay bizim gibi kitap karıştırmanıza da gerek yok. İşi iş üzerinde öğrenirsin yazılımda. Git Sigorta yazılımı yap. Araç plakalarını tut. Aynı araç birden fazla kez tutulamasın. Bir kullanıcının birden fazla aracı olursa indirip yap. Sigorta poliçeleri oluştur birden fazla. Hepsinin kapsamı ve fiyatı farklı olsun. Onları da geri araçların plakasına ata. Araç plakası üzerinden de sahiplerinin bilgilerini çekersin. Print metodları oluştur istediğin aracın bilgisini metin dosyası olarak çıktı verdirt, araç yaşına ve fiyatına göre sigorta ücreti de değişsin. Mercedes 1000 lira ise Toyota 300 lira olsun ama 2000 model mercedes 700 lira iken 2023 model Toyota 700 lira da olabilsin vs vs. Bu işler böyle olur. Siz sabahtan akşama kadar video izliyorsunuz. Normalde bir iş yaparken anlamadığın bir yer var ise ya da bir yerde bir bilgi eksiği var ise ilgili konuya git sadece orayı izle çık diye var o setler. Sıfırdan İleri seviye falan diye fasa fiso yapıyorlar.

Öte yandan yukarıda bir arkadaş doğru söylüyor. Bak yazılım Türkiye'de olduğu gibi öyle bir iki dandirikten dil bilmeyle olmaz. Yazdığın kodun Big-O Notasyonunu hesaplayarak verimliliğini ölçmeyeceksen ancak köşede duracak kadar yazılım bilirsin onunla da 3 ay sonra ancak Hello World yazdırırsın kafandan uçar gider. Senelerini, gecelerini vermen lazım. Yoksa da kendini kandırma boşuna, vaktini de öldürme git daha faydalı bir şeyler yap.

yenigeldim

80+ Silver
Öğrenilmez kanka bu insanlar yurtdışına enayi mi o kadar para döküyor yazılım öğrenmek için Diploma almak istese kıcı kırık bir üniversiteden de alır zaten.Sadece youtube dan video izleyip öğrenip Adam gibi projeler çıkartan adam göster haklısın diyecem.Bu iş Dökümantasyon okumakla olsaydı Şuan herkes yazılımcıydı.Kodları öğrenmekle bitmiyor bu iş.
Ben yazılım mühendisiyim. bist100 deki büyük fabrika ve bankalarda çalıştım ne diyorsun sen?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Yok hocam, fabrikadaki tek yazılım mühendisiyim, isim vermeye gerek yok fabrikanın, ilk 500 fabrika içinde. Benden böyle bir şey yapmamı istediler ben de istenileni yaptım. Fabrika zaten daha çok makinalara bakıyor. Makina programları ve makinalardaki dataları detaylı kullanabilmek için yaptığımız bi db tree bu. Sadece fabrika içi yani, işimizi görüyor, gün geçtikçe de geliştiriyoruz.
Fabrikaya ben de kod yazdım. Fabrikanın ciddi bir ihtiyacı olmuyor. Vardiyalarda üretimleri giren işçiler oluyor. Zor bi db işi değil yani. Banka sıkıntı ama bankada da çalıştım. Prod db zaten erişemezsin. Değişiklik için dünyanın talebini açıp izin istiyorduk.

Öğrenilmez kanka bu insanlar yurtdışına enayi mi o kadar para döküyor yazılım öğrenmek için Diploma almak istese kıcı kırık bir üniversiteden de alır zaten.Sadece youtube dan video izleyip öğrenip Adam gibi projeler çıkartan adam göster haklısın diyecem.Bu iş Dökümantasyon okumakla olsaydı Şuan herkes yazılımcıydı.Kodları öğrenmekle bitmiyor bu iş.
Dokümantasyon = Her şey

Loading...

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Ben yazılım mühendisiyim. bist100 deki büyük fabrika ve bankalarda çalıştım ne diyorsun sen?

Fabrikaya ben de kod yazdım. Fabrikanın ciddi bir ihtiyacı olmuyor. Vardiyalarda üretimleri giren işçiler oluyor. Zor bi db işi değil yani. Banka sıkıntı ama bankada da çalıştım. Prod db zaten erişemezsin. Değişiklik için dünyanın talebini açıp izin istiyorduk.

Dokümantasyon = Her şey
Nerde çalışıyorsan çalış Mühendis olmak için sadece Youtube dan mı kaynak aldın onu soruyorum ben.

GirayHan

80+ Platinum
Merhaba dostlar. İyi forumlar. Yazılım öğrenmek istiyorum hiç bir yeri kazamassam bari elimde köşede dursun diyorum. Pythondan başlamak istiyorum ama nasıl öğrenicem. Evet youtubede videoları var binlerce ama öğrendiğimi ertesi gün unutuyorum. Verimli çalışma tekniği falan varmı öğrenenler nasıl öğrendi ? Ve youtubede önerdiği kanallar varmı
Başkaları yapamadıkları şeyleri senin de yapamayacağını düşünür. ne yazılım mühendisleri harcadı bu camia.

Düzenli ve programlı çalış. Gerisi kolay.

lyiafpsz

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
223
İsim
Mehmet
Teşekkür ederim öneri için değerlendireceğim.
Başkaları yapamadıkları şeyleri senin de yapamayacağını düşünür. ne yazılım mühendisleri harcadı bu camia.

Düzenli ve programlı çalış. Gerisi kolay.

yenigeldim

80+ Silver
Nerde çalışıyorsan çalış Mühendis olmak için sadece Youtube dan mı kaynak aldın onu soruyorum ben.
Mühendisim zaten. Okurken de youtube dan mezun oldum. Bir sürü hintli kardeşimiz var. İşe giriş için youtube + dokümantasyon yeterli. İnternette her şey mevcut. Gerisi işte çalıştığın tecrübe.

lyiafpsz

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
223
İsim
Mehmet
Mühendisim zaten. Okurken de youtube dan mezun oldum. Bir sürü hintli kardeşimiz var. İşe giriş için youtube + dokümantasyon yeterli. Gerisi işte çalıştığın tecrübe.
Kaç senedir yapıyorsunuz bu işi ?

Gird4p

80+
Dokümantasyon = Her şey
Matematik - Algoritma - Sistem Analizi - Proje Yönetimi - Veri Yapıları - İnsan merkezli sistem tasarımı - İnsan Makina Interaksiyonu - Network. Bu saydıklarımın arasında Major yok. AI - Siber Güvenlik - Yazılım Mühendisliği - Veritabanı Yönetimi - Veri Bilimi - İstatistik ve Veri madenciliği vs vs.

Dökümanyasyon ile güzel bir ekip arkadaşı olursun ama ekip lideri olamazsın bence. Yukarıdaki arkadaşın da haklı tarafları var. Millet boşuna 2 üniversite okuyup dirsek çürütmüyor. Her şey teknik değil. Senin senelerce hata yapa yapa öğrendiğin meseleleri bir yerlerde birilerine hazır mama niyetine okulda veriyor olabilirler. Dolayısı ile dökümantasyon her şey demek değildir. Önce kağıt üzerinde kurduğun Mockup'ların devreye alınması için kullanacağın aracın efektif kullanımına dokümantasyon bilgisi ile erişirsin. Kalan kısımlar ne kadar yetkin olduğuna, sana bağlı.

Top Bottom