Neler Yeni

[TARTIŞMA] Kripto Para Haram mı?

DJ. Mic Check

80+ Platinum
En İyi Cevap
3

Tihulu

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
136
İsim
Muhammet
Son olarak Akadaşlar insana önce HARAM ve HELAL arasındaki farkı öğretmeli yoksa hiç bir şey anlatamazsın.

DJ. Mic Check

80+ Platinum
En İyi Cevap
3

Kadir_1987

80+ Silver
Kafam çok karışık.
Diyanet dahil diğer tüm din hocaları neredeyse haram diyor ama benim mantığımca helal.
İnanç mantığımıza göre hareket etmez,biz islamiyeti kabul etmişsek onun kurallarına göre hareket etmek zorundayız.Bana göre de haram para yemek çok güzel ve çok tatlı ve karı kızla gezmek de çok eğlenceli fakat Müslümanım elhemdulillah diyorsam onun kurallarına göre hareket etmek zorundayım..Müslüman isem dediğim şekilde olmak zorunda..Yok müslümanım ama mantığıma göre hareket etmek istiyorum diyorsan da hiç kusura bakma islamiyet senin ve senin gibi düşünenlerin mantığı ile ilerlemiyor !

goshawk

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
958
İsim
Çağrı Ö
Ben kripto para almak değil de madenciliği düşünüyorum. Madencilikte kaybetme riski yok.
aslında normal madencilik pek farkı yok. sadece bunda can kaybı riski (sıcaklıktan yangın çıkacak kadar abartı durumlar olmazsa) yokç kripto madenciliğinde de ortada sermaye, işletim ücreti, işletim kayıpları bv. var.
ha diyanet belki de vergi kısmından dolayı haram demiştir ki kazandığının fitre ve zekatını verirsen ne olur orasını bilemiyorum. ama diyanete ne kadar güvenilir işte orası da benden önceki mesajlarda çok sayıda geçen faiz vb. haberleriyle muallağa düşer. ha diyanet işleri başkanlığı sadece islamı mı temsil eder yok ülkemizdeki bütün dinleri mi temsil etmelidir orası ayrı bir konu.
kendi aklıma göre haram olması veya caiz olmaması için bir sebep yok.(ev kirası harama daha yakın bence)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bence değil hadis var hatta bu konuyla alakalı "Gözle görülür elle tutulur şeylerle uğraşın" diye bitcoin elle tutulur bir şey değil ama elle tutuacak bir hale de gelebilir sonuçta bu da bir para birimi sadece kazanılma şekli farklı. Bu yüzden olmadığını düşünüyorum
hocam tabi ki biz fetva kurumları değiliz burada yazdıklarımız sadece bizi bağlar ancak ben Türk lirasına da uzun zamandır el sürmüyorum her işimi kartla görüyorum. bitcoini de fiziksel bir cüzdan da taşıyabiliyorsunuz. hani o mesele karışmaz mı şimdi?

Kadir_1987

80+ Silver
aslında normal madencilik pek farkı yok. sadece bunda can kaybı riski (sıcaklıktan yangın çıkacak kadar abartı durumlar olmazsa) yokç kripto madenciliğinde de ortada sermaye, işletim ücreti, işletim kayıpları bv. var.
ha diyanet belki de vergi kısmından dolayı haram demiştir ki kazandığının fitre ve zekatını verirsen ne olur orasını bilemiyorum. ama diyanete ne kadar güvenilir işte orası da benden önceki mesajlarda çok sayıda geçen faiz vb. haberleriyle muallağa düşer. ha diyanet işleri başkanlığı sadece islamı mı temsil eder yok ülkemizdeki bütün dinleri mi temsil etmelidir orası ayrı bir konu.
kendi aklıma göre haram olması veya caiz olmaması için bir sebep yok.(ev kirası harama daha yakın bence)
Mesaj otomatik birleştirildi:

hocam tabi ki biz fetva kurumları değiliz burada yazdıklarımız sadece bizi bağlar ancak ben Türk lirasına da uzun zamandır el sürmüyorum her işimi kartla görüyorum. bitcoini de fiziksel bir cüzdan da taşıyabiliyorsunuz. hani o mesele karışmaz mı şimdi?
İşimize gelmeyen şeylerde genelde yok ben öyle sanıyorum yok benim mantığıma ters falan gibi cümleler var ise kaçacaksın o kişinin yanından ya da susacaksın çünkü bu tarz kişiler seni bile saptırır yolundan...İnandığınız şeye teslim olmakmı yoksa sürekli sorgulamakmı ve işimize gelmeyince mantık dışı olduğunu savunmakmı...İNANIYORUZ VE MÜSLÜMANIZ AMA LAF DA !!!

Toukhan

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,467
İsim
Batuhan
Steam
TouKhan
Discord
TouKhan#0471
Reddit
u/akszforreal
Değil.

Kadir_1987

80+ Silver
MİLLET NE KADAR GÜZEL VE NE KADAR RAHAT FETVA VEREBILİYOR ŞU İŞE BAK YA !!! YEMİN EDERİM AKLIM ALMIYOR YA !!!

Abdullah Hacıgül

Kurucu - Yönetici
Yönetici
En İyi Cevap
4
Haram olması mantıklı değil bir sermaye yatırıp şunu şunu yaparsam para kazanırım diye sonucu bildiğin bir iş. Bu iş sonucunda ETH çakılsa da ileride yatırımını tutup ETH'nin değer kazanmasını da bekleyebilirsin. Yani yatırım yapıp zar sallayıp ya tutarsa dediğin bir olay değil bu. Kaldı ki o zaman dolar almak da haram.

firatbey

80+ Silver
Haram olması mantıklı değil bir sermaye yatırıp şunu şunu yaparsam para kazanırım diye sonucu bildiğin bir iş. Bu iş sonucunda ETH çakılsa da ileride yatırımını tutup ETH'nin değer kazanmasını da bekleyebilirsin. Yani yatırım yapıp zar sallayıp ya tutarsa dediğin bir olay değil bu. Kaldı ki o zaman dolar almak da haram.

Emek yerine şans öne çıkmıştır bu uygulamada. Bilgisayarın hakimiyeti kumarın gizlenmiş gibi olmasını sağlamakta.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
998,297
Üyeler
158,076
Son üye
ali565
Top Bottom