Neler Yeni

Yazılım için laptop önerisi

Farex

80+ Silver
Hangi ünidesin
polsko japonska szkola technik komputerowych
Açıkçası söylediklerinde çok yeterlilikte değilsin, yada türkçen çok yeterli değil anlatma eksiği yaşıyorsun.

Eğer Yapay zeka ile uygulama geliştiriyorsan VRAM ihtiyacı diye bir şey yok, yavaş da olsa normal ramde modelleri çalıştırabilirsin. Model Ramine sığdığı sürece Ollama gibi toolar ile cpu ve Ram ile de modelleri çalıştırabilirsin. İşlemcinde NPU varsa ekran kartı hızında çıktı alırsın. Yoksa saniyede 4-5 kelime yazar o da GPT 4 hızında falan olur. Raspberry pi 5 ile bile ollama quantize modelleri çalıştırabiliyorum.

Eğer direkt olarak model geliştiriyorsan istesen de laptop kullanamazsın. en az kasalı 4090 a ihtiyacın var. 24GB Vram olduğu için modeli anca tutabilir. Quantize modelleri zaten model geliştirmede kullanamazsın.

özetle eksiksin
Mesaj otomatik birleştirildi:

eğer paramatre ayaralarını otomatik mükemmeleştirmesini istiyorsan aslında var. Daha hızlı çalışıyor. ama zorunluluk değil tabi ki.
Karışık anlatmış olabilirim ama neticede ilk cümlemde başlangıç için 30-35-40 bin tl lik biligsayar alsan yeterli dedim neticede ileriye dönük oalrakda dediğimden nasıl bişi anlayaiblirsiniz 4090 ı kendi ihtiyacım için aldım o konuya nereden vardınız ben gidip 4090 alması lazım demedim zaten özeti senin dediğin gibi benim demek istediğimde tma senin gibiydi ama gereksiz çocuk varlıkları adamın ayarları ile oynayınca benim orada kurduğum cümleler bozuldu zaten

HmzaY

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,298
İsim
Hamza Y
İlgilendiği Kategoriler
Little Bit Everything

marceline_27

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
769
İsim
Fatih Ayhan
Benim önerim

(basit oyunlar bile oynayabilirsin valorant, factorio, indie oynlar)

Bunu alıp 32 GB yap, sana eğitim hayatın boyunca hizmet eder. Her şeyi yaparsın.

İhtiyaçların belli olur zaten yazılımda iyileştikçe, o yüzden direkt güçlü laptopa yatırım yapmanı önermem. Abi tavsiyesi
Bunu ben buna benzer gördüğüm her konuda anlatmaya çalışsam da anlamıyor kimse :d. Umarım burada anlaşılır.

Farex

80+ Silver
SQL ve ekran kartı ihtiyacı anlıyorum seni Python kullanırken demi 4090 a ihtiyacın var yada deep learning öğrenirken veri kümesi oluşturmak için işlemci gücüne ihtiyacın var keza

Profilini kisitlamis kaskskskddkckcic
Kardeşim senin gib çoluk çocukla uğraşıcak zamanım yok sen kendi yaşıtlaırnla takıl

zQueen

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Zehra Tuncer
sevgili arkadaşalr ayrıca evde masaüstü bilgisayarım var
16gb ram
gtx1650
ryzen 5 5500
şuanlık beni idare ediyor, mobil programlamada da sıkıntı çıkarmıyor, Ancak dışarıda kütüphanede kafede veya okuldayken hem sessiz hemde beni tatmin edecek bir bilgisayar arıyorum o yüzden kriterleri tekrardan gözden geçirip bana yeni önerilerde bulunur musunuz teşekkür edeirmm

Farex

80+ Silver
Benim önerim

(basit oyunlar bile oynayabilirsin valorant, factorio, indie oynlar)

Bunu alıp 32 GB yap, sana eğitim hayatın boyunca hizmet eder. Her şeyi yaparsın. pili de 6-7 saat gidiyor. oyun oynarsan 3 saat.

İhtiyaçların belli olur zaten yazılımda iyileştikçe, o yüzden direkt güçlü laptopa yatırım yapmanı önermem. Abi tavsiyesi
başlangıç olarak bu da olabilir haklısn ama ileriye dönük ekran kartı en kötüsünden 3050 4050 li laptop olsa senelerce götürür taşıme derdi bi tık olur zaten eğer python vs veya ios geliştiricisi olacaksan macbook alırsın geçersin mis gibi.

polsko japonska szkola technik komputerowych

Karışık anlatmış olabilirim ama neticede ilk cümlemde başlangıç için 30-35-40 bin tl lik biligsayar alsan yeterli dedim neticede ileriye dönük oalrakda dediğimden nasıl bişi anlayaiblirsiniz 4090 ı kendi ihtiyacım için aldım o konuya nereden vardınız ben gidip 4090 alması lazım demedim zaten özeti senin dediğin gibi benim demek istediğimde tma senin gibiydi ama gereksiz çocuk varlıkları adamın ayarları ile oynayınca benim oradakurduğum cümleler bozuldu zaten
Kral senin bu Türkçe ile üni kazanmış olma ihtimalin yok,yeme bizi

HmzaY

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,298
İsim
Hamza Y
İlgilendiği Kategoriler
Little Bit Everything
Karışık anlatmış olabilirim ama neticede ilk cümlemde başlangıç için 30-35-40 bin tl lik biligsayar alsan yeterli dedim neticede ileriye dönük oalrakda dediğimden nasıl bişi anlayaiblirsiniz
Anlatamadığın için karşı tarafı aşağılamana gerek yok. Cümlelerini düzgünce yazdıktan sonra iletişime devam edebilrisin. Sırf saldırmak için yazmana gerek yok. Kendinde kusur ara önce.

Farex

80+ Silver
sevgili arkadaşalr ayrıca evde masaüstü bilgisayarım var
16gb ram
gtx1650
ryzen 5 5500
şuanlık beni idare ediyor, mobil programlamada da sıkıntı çıkarmıyor, Ancak dışarıda kütüphanede kafede veya okuldayken hem sessiz hemde beni tatmin edecek bir bilgisayar arıyorum o yüzden kriterleri tekrardan gözden geçirip bana yeni önerilerde bulunur musunuz teşekkür edeirmm
Max bütçen ne kardeşim ben sana önerisini yapayım şunu geçemem deidğin bir fiyat söyle önereyim güzelinden.

Kral senin bu Türkçe ile üni kazanmış olma ihtimalin yok,yeme bizi
Kardeşim türkçe ile ne alakası var ben yurtdışında yaşıyorum polonyada okuyorum zaten ne anlatıyon ynai

Max bütçen ne kardeşim ben sana önerisini yapayım şunu geçemem deidğin bir fiyat söyle önereyim güzelinden.

Kardeşim türkçe ile ne alakası var ben yurtdışında yaşıyorum polonyada okuyorum zaten ne anlatıyon ynai
Aynen bana ordan bı touch blue

HmzaY

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,298
İsim
Hamza Y
İlgilendiği Kategoriler
Little Bit Everything

marceline_27

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
769
İsim
Fatih Ayhan
başlangıç olarak bu da olabilir haklısn ama ileriye dönük ekran kartı en kötüsünden 3050 4050 li laptop olsa senelerce götürür taşıme derdi bi tık olur zaten eğer python vs veya ios geliştiricisi olacaksan macbook alırsın geçersin mis gibi.
Neden bu kadar ekran kartında ısrarcısınız cidden anlamsız. Oyun geliştirme harici ve doğrudan ekran kartına ihtiyaç duyan programlar harici ekran kartı hiçbir şekilde gerekmiyor. Yöneleceği alana göre ilerde ekran kartlı bir pc alır ya da almaz. Buna şimdiden yatırım yapmak saçmalık.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
994,878
Üyeler
157,296
Son üye
asilmov
Top Bottom