Neler Yeni

Yazılım için laptop önerisi

Cuncan

80+
Arkadaşın profiline bir girdim zaten hep atıp sıktığı çok belli oldu. Bir sürü konunun altında farklı laptop yazmış buraya da 4090 lı laptop u varmış onu sallamış. Bu şekilde kişiler banlanmadığı sürece işte yanlış bilgilendirmeler çok olacak. Bugüne kadar düzgün az çok iş bilen yazılım geliştiriciler Gaming PC al demez. Taşınabilirliği rahat ve en az 6-8 saat pil süresi olan minimum 16GB ram ortalama bir ryzen veya intel işlemci ile bu işe başlanır der.
Ekran kartına bı yere kadar ihtiyaç olabilir ileriye dönük ekran karti çok iyi olmiyan bi gaming laptop alinabilir keza öyle yaptim işlemcisi güçlü i7 14700HX aldım ekran kartim 4050 34 bin e ram ve SSD yükseltmesi le yıllarca kullana bilirim

Farex

80+ Silver
Sana tavsiyem işlemci yi güçlü al ve ileri dönük bir sistemin olsun yükseltilebilir bir workstation mantığı https://www.akakce.com/cl/?z=134&s=1&v=3656&p=586051780&c=20219&k=1809&g=752992714&f=/r/?pr=586051780&vd=3656&pg=752992714
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hocam deep learning bile işlemci kullanıyor ekran kartı da önemli ama 4090 li laptop kadar işinin ehli bir adamsan neden zengin değilsin ve böyle bı forumdasin sorulması gereken sorular
Kardeşim ilk laptobum zaten 3050 idi yetiyordu fakat ben yapay zeka kısmına girdim arkadan sql veri datası bölümüne girdim 1 tane dil yok kaç tane dil yaızlımı kullanıyorsun işlemcinde önemli yapay zekada ekran kartıda önemli yoksa normla bir yazılım için başlangıç için zaten 3050 4050 yeter dedim sizin cahilliğiniz vurduğu için yok neymiş 4090 lı yokmuş cart mış curtmuş ne işim vamrış sizin gibi kara cahiller az bi bilgi edinsin bilgi kırıntısı olsun ardından da cidden yardıma ihtiyacı olan kardeşlerimize yarıdm etmek amaçlı sayfada ara ara gezerim.

Cuncan

80+
Kardeşim ilk laptobum zaten 3050 idi yetiyordu fakat ben yapay zeka kısmına girdim arkadan sql veri datası bölümüne girdim 1 tane dil yok kaç tane dil yaızlımı kullanıyorsun işlemcinde önemli yapay zekada ekran kartıda önemli yoksa normla bir yazılım için başlangıç için zaten 3050 4050 yeter dedim sizin cahilliğiniz vurduğu için yok neymiş 4090 lı yokmuş cart mış curtmuş ne işim vamrış sizin gibi kara cahiller az bi bilgi edinsin bilgi kırıntısı olsun ardından da cidden yardıma ihtiyacı olan kardeşlerimize yarıdm etmek amaçlı sayfada ara ara gezerim.
SQL ve ekran kartı ihtiyacı anlıyorum seni Python kullanırken demi 4090 a ihtiyacın var yada deep learning öğrenirken veri kümesi oluşturmak için işlemci gücüne ihtiyacın var keza

Arkadaşın profiline bir girdim zaten hep atıp sıktığı çok belli oldu. Bir sürü konunun altında farklı laptop yazmış buraya da 4090 lı laptop u varmış onu sallamış. Bu şekilde kişiler banlanmadığı sürece işte yanlış bilgilendirmeler çok olacak. Bugüne kadar düzgün az çok iş bilen yazılım geliştiriciler Gaming PC al demez. Taşınabilirliği rahat ve en az 6-8 saat pil süresi olan minimum 16GB ram ortalama bir ryzen veya intel işlemci ile bu işe başlanır der.
Profilini kisitlamis kaskskskddkckcic

Geralt777

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
120
İsim
yunus emre
Bak bunun gibi çocukların zeka yaşı sorulmaz mesela neden belli oluyor neymiş ben sıkıyormuşum :D olaya baksen anası babası ne ise çocuğu da bu olmuş zaten hiç pişman da değilim ülkeden gittiğime neymiş 4090lı laptobum yokmuş ha baksen ya neymiş ben burada yazılım okumuyormuşum ha dur bekle sen kara cahil seni 14 15 yaşında bana ahkam kesiyor birde.
Konuşma tarzından belliki kendin 16 yaşındasın, üniversite falanda okumuyorsun,ve gelip milletin zekası ile dalga geçip yok 4090 gerekiyor bilmem 3050 yetmiyor gibi mesajlar ile mesaj kasiyorsun,bu yaptığın ayıptır,insanlarla alay etme, mesaj kasmak içinde bilmediğin konularda yorum yapma.

Yunus

80+ Silver
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,643
İsim
Yunus
İlgilendiği Kategoriler
Kripto Paralar, İşlemci overclock(az), Monitör
kardeşim bana mı anlatyıorsun ben yazılım mühendisliği okuyorum ve ekran kartım yetmedi diye 4090 lı laptop aldım önceki laptobum 3050 6gb dı mesela yapay zekaya girmek istedi diyelim arkadaş kesinlikle gerekir ekran kartı sonrasında kod yazacağı zaman mesela örnek visual studio ekran kartı vram gerekir vs vs bu alanda değilsen yorum yapma.
Hangi ünidesin

HmzaY

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,283
İsim
Hamza Y
İlgilendiği Kategoriler
Little Bit Everything
Açıkçası söylediklerinde çok yeterlilikte değilsin, yada türkçen çok yeterli değil anlatma eksiği yaşıyorsun.

Eğer Yapay zeka ile uygulama geliştiriyorsan VRAM ihtiyacı diye bir şey yok, yavaş da olsa normal ramde modelleri çalıştırabilirsin. Model Ramine sığdığı sürece Ollama gibi toolar ile cpu ve Ram ile de modelleri çalıştırabilirsin. İşlemcinde NPU varsa ekran kartı hızında çıktı alırsın. Yoksa saniyede 4-5 kelime yazar o da GPT 4 hızında falan olur. Raspberry pi 5 ile bile ollama quantize modelleri çalıştırabiliyorum.

Eğer direkt olarak model geliştiriyorsan istesen de laptop kullanamazsın. en az kasalı 4090 a ihtiyacın var. 24GB Vram olduğu için modeli anca tutabilir. Quantize modelleri zaten model geliştirmede kullanamazsın.

özetle eksiksin

öğrenirken veri kümesi oluşturmak için işlemci gücüne ihtiyacın var keza
eğer paramatre ayaralarını otomatik mükemmeleştirmesini istiyorsan aslında var. Daha hızlı çalışıyor. ama zorunluluk değil tabi ki.

Cuncan

80+
Açıkçası söylediklerinde çok yeterlilikte değilsin, yada türkçen çok yeterli değil anlatma eksiği yaşıyorsun.

Eğer Yapay zeka ile uygulama geliştiriyorsan VRAM ihtiyacı diye bir şey yok, yavaş da olsa normal ramde modelleri çalıştırabilirsin. Model Ramine sığdığı sürece Ollama gibi toolar ile cpu ve Ram ile de modelleri çalıştırabilirsin. İşlemcinde NPU varsa ekran kartı hızında çıktı alırsın. Yoksa saniyede 4-5 kelime yazar o da GPT 4 hızında falan olur. Raspberry pi 5 ile bile ollama quantize modelleri çalıştırabiliyorum.

Eğer direkt olarak model geliştiriyorsan istesen de laptop kullanamazsın. en az kasalı 4090 a ihtiyacın var. 24GB Vram olduğu için modeli anca tutabilir. Quantize modelleri zaten model geliştirmede kullanamazsın.

özetle eksiksin

eğer paramatre ayaralarını otomatik mükemmeleştirmesini istiyorsan aslında var. Daha hızlı çalışıyor. ama zorunluluk değil tabi ki.
Yani arkadaş 4090 i zorunlu tutuyor dhsbscg ben sadece ekran kartlı bı laptop tavsiye ediyorum

marceline_27

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
765
İsim
Fatih Ayhan
Diğer ekran kartı lazım diyen arkadaşlara itibar etmeyin. Modelleme yapmıyorsanız, oyun geliştirme ile uğraşmayacaksanız ekran kartına ihtiyacınız yok. Attığınız Lenovo pc güzel. Onu alıp geçebilirsiniz.

enefti

80+
SQL ve ekran kartı ihtiyacı anlıyorum seni Python kullanırken demi 4090 a ihtiyacın var yada deep learning öğrenirken veri kümesi oluşturmak için işlemci gücüne ihtiyacın var keza

Profilini kisitlamis kaskskskddkckcic
Ben zaten bakacağıma baktım profilinde. Her alanda en iyisi bu. :) Araba konularında da başlıyor şöyle arabalar böyle arabalar kullandım. Büyük bir hayal dünyasında yaşıyor ve çıkması gerek aslında psikolojik destek alması gereken kişilerden birisi. Yazılım mühendisliğine de dün gece başlamıştır muhtemelen rüyasından itibaren.

HmzaY

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,283
İsim
Hamza Y
İlgilendiği Kategoriler
Little Bit Everything
Benim önerim

(basit oyunlar bile oynayabilirsin valorant, factorio, indie oynlar)

Bunu alıp 32 GB yap, sana eğitim hayatın boyunca hizmet eder. Her şeyi yaparsın. pili de 6-7 saat gidiyor. oyun oynarsan 2-3 saat.

İhtiyaçların belli olur zaten yazılımda iyileştikçe, o yüzden direkt güçlü laptopa yatırım yapmanı önermem. Abi tavsiyesi

zQueen

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Zehra Tuncer

özetle eksiksin

sizce ne almalıyım 30k bütçeye kadar, hem sessiz hemde performanslı olmasını istiyorum

marceline_27

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
765
İsim
Fatih Ayhan
Yani arkadaş 4090 i zorunlu tutuyor dhsbscg ben sadece ekran kartlı bı laptop tavsiye ediyorum
Belirli şeyler dışında ekran kartına ihtiyaç yok. Boşuna ağırlık ve boşuna masraf çıkarır sadece. Hamza söylediklerinde haklı. Kendinde bunları araştırabilirsin.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
982,680
Üyeler
155,457
Son üye
ugur1coban
Top Bottom