Neler Yeni

Yeni Microsoft Edge VS Opera GX

Fatieh

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,253
İsim
Fatih
Merak ettim ve şuan aktif olarak kullandığım tarayıcı ile Microsoft Edge Chromium'u karşılaştırdım

Her sayfa birebir aynıdır iki tarayıcıda youtube ve da forumda aynı hesap ile oturum açılmıştır

1. Google.com 1 sekme

1.PNG

Google sadece açıkken Opera'nın fazla ram kullandığını görebilirsiniz

2. Youtube 1 sekme

1 youtube.PNG

Burda ise aradaki farkın indiğini yani neredeyse birebir sonuç verdiklerini görebilirsiniz

3. Youtube 3 sekme

3 youtube sekmesi.PNG

Yüksek sekmelere çıkınca Microsoft Edge fazla ram tüketmeye başlıyor

4.Youtube 5 sekme
5 yt.PNG

Yeniden Microsoft Edge'in az da olsa fazla ram tükettiğini görebilirsiniz. Fakat aralarında hissedilecek fark yine yok

5. Youtube 10 sekme

10 youtube sekmesi.PNG

Dediğim gibi Microsoft Edge yüksek sekme sayılarına çıkınca ram tüketimini arttırmaya devam ediyor. Bu sefer arada yaklaşık 240 mb fark var

6.Youtube 15 sekme

15 youtube sekmesi.PNG

Aradaki fark düşük sekmelerdeki gibi az değil yine. Youtube için Microsoft Edge 10 sekmeden sonra ram kullanımını arttırıyor

7. DA Forum Ana Sayfa 1 Sekme

1 da forum.PNG

Aradaki fark youtube 1 sekme ile neredeyse aynı. Eşit diyebiliriz

8. DA Forum 5 Sekme
5 da forum.PNG

Aradaki fark 5 youtube sekmesi gibi az değil. Opera bir nebzede olsa fark atmayı başarıyor

9.DA Forum 10 Sekme
10 da forum.PNG

Evet işin finaline geldiğimizde gördüğünüz üzere Microsoft Edge Opera GX'in yanında rekor kırmış durumda

Yani değerlendirmenin sonucuna geldiğimizde ilk sekmelerde durumun neredeyse eşit olduğunu fakat yüksek sekmelere çıkınca Microsoft Edge'in Ram kullanımını yükseltmesi Opera'nın birinci olmasını sağladı

Opera GX ilk sekmelerdeki tutumunu yüksek sekmelerde de sürdürebilirken Microsoft Edge Chromium kontrolü kaybediyor

NOT:TEST SON KULLANICI TESTİDİR SİZ DENEYİNCE FARKLI BİR SONUÇ ÇIKMIŞ OLABİLİR FAKAT BENİM GÖZLEMLERİM BÖYLE

Rehber hakkındaki düşüncelerinizi altta belirtirseniz sevinirim

Barneystinson

80+ Silver
Burda haklısın bak dayiii

𝐊𝐞𝐫𝐞𝐦

bilemiyorum altan
Moderatör
En İyi Cevap
26
Benim için Edge daha mantıklı, zaten en fazla 1 2 sekme açık.
Tek şekilde Edge daha az ram yiyor, daha sade ve güzel bence.
Defender ile tam uyumlu ve gayet de hızlı, Edge adamdır.

Fatieh

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,253
İsim
Fatih
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Tek sekmelerde pek bir fark yok fakat yinede Microsoft Edge biraz daha iyi sayılabilir :)

Opera'nın reklam engelleyicisi ve VPN i de olduğu için Operayı tercih ediyorum

fieryz

80+ Titanium
En İyi Cevap
29
Dahası  
Reaksiyon skoru
21,051
İsim
Ömer
Steam
fieryz
Tek sekmelerde pek bir fark yok fakat yinede Microsoft Edge biraz daha iyi sayılabilir :)

Opera'nın reklam engelleyicisi ve VPN i de olduğu için Operayı tercih ediyorum
Ben Opera'nın tasarımını nedense beğenemiyorum. Edge'i özelleştirerek tasarımı çok sade hale getirdim ve çok hoş gözüküyor.

Fatieh

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,253
İsim
Fatih
Ben Opera'nın tasarımını nedense beğenemiyorum. Edge'i özelleştirerek çok sade hale getirdim ve çok hoş gözüküyor.
Evet bende çok beğenmiyorum ama özellikleri sayesinde gönlümü almayı başardı

38890

80+ Gold
En İyi Cevap
15
Adamdır o ''taaam'' mı?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ayrıca @Fatieh Opera GX'in RAM kullanımını ne kadar sınırladığını gösterseydin keşke.

Hatta Opera GX'in RAM,CPU sınırlamalarını kaldır bir daha test et o zaman görürüz gerçek sonuçları.

Fatieh

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,253
İsim
Fatih
Adamdır o ''taaam'' mı?

Ayrıca @Fatieh Opera GX'in RAM kullanımını ne kadar sınırladığını gösterseydin keşke.

Hatta Opera GX'in RAM,CPU sınırlamalarını kaldır bir daha test et o zaman görürüz gerçek sonuçları.
zaten öyle bir şey yapacak olsaydım kendimi kandırmış olurdum dostum. Ram sınırlaması cpu sınırlaması internet sınırlaması her şey kapalı

Adamdır o ''taaam'' mı?

zaten dedim herkeste aynı sonuç çıkmayabilir. Ben son kullanıcı olarak testi yapıp rehber olarak sunmak istedim o kadar. Bilip bilmeden konuşuyorsunuz deli ediyorsunuz insanı

38890

80+ Gold
En İyi Cevap
15
zaten öyle bir şey yapacak olsaydım kendimi kandırmış olurdum dostum. Ram sınırlaması cpu sınırlaması internet sınırlaması her şey kapalı

zaten dedim herkeste aynı sonuç çıkmayabilir. Ben son kullanıcı olarak testi yapıp rehber olarak sunmak istedim o kadar. Bilip bilmeden konuşuyorsunuz deli ediyorsunuz insanı
Kardeşim tamam kızma hemen niye kızıyorsun? Ne dedim ben?

Fatieh

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,253
İsim
Fatih
Kardeşim tamam kızma hemen niye kızıyorsun? Ne dedim ben?
sen benim emeğime saygısızlıktan başka hiçbir şey yapmıyorsun dostum. O kadar uğraştım iki tarayıcıda aynı ekranların olması için aynı hesaplar ile oturum açtım ekran alıntısı aldım bunları düzenleyip konu olarak açtım. Sen burda gelip cPu rAm kISıTlaMaSıNI kALdıR gERçEk sOnuÇlArı göRürÜZ diyorsun

38890

80+ Gold
En İyi Cevap
15
sen benim emeğime saygısızlıktan başka hiçbir şey yapmıyorsun dostum. O kadar uğraştım iki tarayıcıda aynı ekranların olması için aynı hesaplar ile oturum açtım ekran alıntısı aldım bunları düzenleyip konu olarak açtım. Sen burda gelip cPu rAm kISıTlaMaSıNI kALdıR gERçEk sOnuÇlArı göRürÜZ diyorsun
Emeğine saygısızlık falan yapmadım. Ve senin ''deli ediyorsunuz'' cümlen çok yanlış eleştiri de yapamayacak mıyız?

LordHasan

80+ Platinum
En İyi Cevap
9
Yeni edge mükemmel olmuş. Zaten genelde o kadar sekme de açmayız edge önde gibi

Top Bottom