Neler Yeni

📋 Anket 📋 Cuma Namazı kılıyor musunuz?

Cuma Namazı kılıyor musunuz?

• Kılıyorum.

Oylar: 58 45.3%
  • Kılmıyorum.

Oylar: 49 38.3%
  • Müslüman değilim.

Oylar: 21 16.4%

• Oy kullanan toplam üye
    128

K1NGO82

80+ Gold
En İyi Cevap
1

Emsal

80+ Silver
Ben de olur diyorum ama sadece sözü buraya yazdığım için herkes beni kınıyor.
Kardeşim Türk oldum diye bir şey olur mu sence müslüman olmak irade ile olan bir şey , şu an Türkçülük oynayan birçok kişi var mesela aslen ermeni
Ya da Kürtçülük oynayan birçok ermeni asıllı var

Bunun yanında Türk , Kürt , İngiliz, ermeni vs ırkın tek manası şu ki genetik benzerlik , yaşadığı yer, dünyaya gelmeye vesile olan kişiler vs gibi şeyleri ifade eder ırk denilen şey,
bir üstünlük ya da alçaklık sebebi olamaz ,
Yani dünyada ki en esassız dava sahiplerinden sayılır ırkçılar , hiçbir esası yok benim annemin genleri çok kaliteliydi onun için ben de çok kaliteliyim gibi bir mantıksız fikir silsilesi

Üstünlük ilim ile olur ahlak ile olur insanlığa fayda ile olur

Bunun yanında da tarihte ve özellikle Avrupa’da özellikle Türk-müslüman aynı şey demektir

KAANT10X

80+ Bronze
Kardeşim Türk oldum diye bir şey olur mu sence müslüman olmak irade ile olan bir şey , şu an Türkçülük oynayan birçok kişi var mesela aslen ermeni
Ya da Kürtçülük oynayan birçok ermeni asıllı var

Bunun yanında Türk , Kürt , İngiliz, ermeni vs ırkın tek manası şu ki genetik benzerlik , yaşadığı yer, dünyaya gelmeye vesile olan kişiler vs gibi şeyleri ifade eder ırk denilen şey,
bir üstünlük ya da alçaklık sebebi olamaz ,
Yani dünyada ki en esassız dava sahiplerinden sayılır ırkçılar , hiçbir esası yok benim annemin genleri çok kaliteliydi onun için ben de çok kaliteliyim gibi bir mantıksız fikir silsilesi

Üstünlük ilim ile olur ahlak ile olur insanlığa fayda ile olur

Bunun yanında da tarihte ve özellikle Avrupa’da özellikle Türk-müslüman aynı şey demektir
Üstad açıklayıcı cevap için teşekkür ediyorum.
Senin dediğinde şuna ulaştım eğer yorumuma katiliyorsan ya da öyle düşünmüyorsan yorumunu bekliyorum.
Yani en son dediğin üzere "özellikle Avrupa da Türk-Müslüman aynı şeydir" sanırsam İsmet Özel buradan yola çıkarak Namaz kılmayan Türk değildir demiş dolayısıyla bir insan namaz kiliyorsa Müslüman dır ve Avrupa da Müslüman demek Türk demektir.

Emsal

80+ Silver
Üstad açıklayıcı cevap için teşekkür ediyorum.
Senin dediğinde şuna ulaştım eğer yorumuma katiliyorsan ya da öyle düşünmüyorsan yorumunu bekliyorum.
Yani en son dediğin üzere "özellikle Avrupa da Türk-Müslüman aynı şeydir" sanırsam İsmet Özel buradan yola çıkarak Namaz kılmayan Türk değildir demiş dolayısıyla bir insan namaz kiliyorsa Müslüman dır ve Avrupa da Müslüman demek Türk demektir.
Evet yani dini bir hüküm değil İsmet özelin dediği
Türklük ile Müslümanlık o kadar iç içe geçmişki yüzyıllar boyu onu atıfta bulunuyor

Türk demek müslüman demek
Müslüman demek türk demek değil yani

Bu şurdan da anlaşılır mesela Macarlar aslen Türk dür ancak hristiyanlaştığı için kimse onlara Türk demez

eneskaya6

80+ Silver
Günahkar mı oluyor :D Güldürmeyin lütfen. Namaz dinin direğidir. Kılmayan Müslüman olmaz.
IMG_8164.jpeg
Namaz kilmamak gunah olduğu için kılmayan kişide o gunahı islediginden dolayi gunahkar oluyor denilebilir. Gunde 5 kere ayni seyi yaptigini düşün. He gunahkar kulaga cok ağır kelime gibi geliyor da normal gunah isleyen kisi

Sirius Blackw

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,554
İsim
Patiayak
Discord
LAOZİN#0758
Uygunsuz davranış

Emsal

80+ Silver
Sadece merak ettiğim için açtım konuyu. Benim çevremde çok fazla Cuma Namazı kılan kimse yok. Bir ben varım. Siz de durumlar nasıl? Bu arada hayırlı cumalar herkese.
Hocam oylar yakınlaşırsa konuyu kitler misin , üzüntü basıyor 😏

K1NGO82

80+ Gold
En İyi Cevap
1

Sirius Blackw

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,554
İsim
Patiayak
Discord
LAOZİN#0758

Semix59

80+ Silver
Eyvallah yiğit Türk evladı. Sana da hayırlı cumalar olsun.
Üstad İsmet Özel'in de dediği gibi
NAMAZ KILMAYAN TÜRK OLAMAZ"
(Ben kendisinin dediğini aktarıyorum Zaferli arkadaşlar bana sataşmasın rica ediyorum)
(Ayrıca bu biraz sert bir cümle namaz kılmayan Müslüman sanırsam günahkar oluyor)
Rezil rüsva bir cümle. Namaz kılmayan Türk olmazmış :D Hadi len ordan

Dahası  
Reaksiyon skoru
3,908
İsim
Emir Yusuf
Alıntıyı görüntüle
Namaz kilmamak gunah olduğu için kılmayan kişide o gunahı islediginden dolayi gunahkar oluyor denilebilir. Gunde 5 kere ayni seyi yaptigini düşün. He gunahkar kulaga cok ağır kelime gibi geliyor da normal gunah isleyen kisi
Hocam "normalleştirdiğiniz" şey islamın 5 şartından birisi.

Top Bottom