Neler Yeni

İnceleme Dark Maxima V12 incelemesi

Kasanın kutusu bu şekilde;
IMG_20210429_133053.jpg

Dark Maxima V12 48.8CM uzunluğa sahip ön kısmı ise hava alması için delikli ızgaralar bırakılmış. Ön kapağın büyük bir bölümünün Çelik olması kasanın gerçekten kaliteli olduğunu hissettiriyor.(Sistemde saatlerce oyun oynadıktan sonra bile kasaya dokunduğunuzda gelen çeliğin soğukluğu sağolsun) Ön kısında üstte ARGB led'e sahip bir DARK logosu ve aynı hizada altta piano black diyebileceğimiz bir bölüm var. Ön kısımda sadece bu bölümler plastik. Ek olarak önde 3 tane Dark Ultra Bright ARGB fan var. Fanlar yaklaşık 1200RPM'de dönmekte. Fanların modelleri belirtilmiş olsa da model numarasını yazınca hiçbir bilgi bulamadım ama ileride bu fanlarına ayrı olarak satışa sunulması ihtimaline karşı fanların modellerini altta belirteceğim. Ön kısım sıkıştırma yöntemi ile kapatılıyor. Fanların önünde bir toz filtresi olması artı bir özelliği(resimlerde Toz filtresini sökmüştüm. ön kısmın görselliğini biraz etkiliyor zaten arkada da bir filtre olduğundan 2 filtre fanları biraz boğabilir) ama Ön kapağın çok sert açılması ve kıstırma kısımlarının plastik olması benim gözümde bir eksi. Sıkıştırma kısmı metal olsa daha iyi olabilir ama metal olunca da sök tak işleminde sıkıntı yaratabilir. Kasa fiyatına göre bayağı kaliteli olsada ön kısmı çıkartırken acaba kırılacak mı diye tedirgin oluyorum.
IMG_20210501_143106 (1).jpg
IMG_20210501_143052.jpg

Kasanın sol yanında boydan boya bir temperli cam var. Kasanın metal köşeleri gözükmesin diye kenarlarında siyah bantlar var. İç kısımda ise sünger kullanılmış. Kasanın ses izolasyonuna katkı sağlıyordur sanırım. Kenardaki siyah bantlar kasanın metal tutma kısmını göstermediğinden görüntüye artı bir güzellik katmış. Kasanın Temperli camının yandan 2 tane parmak vida ile vidalanıyor.
IMG_20210429_172201.jpg

Kasanın iç yapısına gelirsek içerisi bayağı geniş. 38CM'e kadar ekran kartı desteği ve 16.5CM'e kadar kule tipi soğutucu desteği var. Tabi ben ne aşırı büyük bir kule tipi soğutucuya nede 3 fanlı büyük bir ekran kartına sahip olmadığım için sistemin içeride bayağı ufak kaldı ama geleceğe yatırım olarak büyük bir kasa almak mantıklı bir fikirdi. Arkada da öndeki fanların aynısından bir tane var. Üstte 2x140M'lik fanları ve 280MM'lik sıvı soğutmaları destekliyor. Elimde 2 tane Rampage 4C-120 fan vardı. Onları üste takmama rağmen üstte çok fazla boşluk var. Kasanın resmi olarak desteklerinde yazmıyor ama tahminen Üstte 280MM radyatöre Pull-Push yapabilirsiniz.
IMG_20210501_143046.jpg
IMG_20210501_143003 (1).jpg

Ön kısımda ise yaklaşık 7CM kadar bir boşluk olduğundan öne 360mm sıvı soğutma takıp pull-push yapabilirsiniz. @RevDeisDou öyle kullanıyor sanırım. Kasanın Altında boydan boya bir toz filtresi var. Teknobiyotiğin incelemesinde Disk kafesini söküp oraya fan takabileceğinizden bahsetmiş. Kasanın içinden 4 tane toz filtresi çıkması fiyatına göre bayağı iyi bir özellik(PSU Kısmındaki hariç hepsi mıknatıslı toz filtresi). Kasanın üstünde 1 tane PSU kısmında boydan boya 1 tane ve Ön kısımda fanların önünde ve arkasında 1'er tane olmak üzere 4 tane filtre var. Kasanın büyük bir kısmı SPCC çelik ile yapılmış ve çelik kalınlığı 0.8MM. Benzer fiyatlardaki kasaların saç kalınlığına göre daha kalın(Örnek olarak; Ranker Cygnus V2 0.6MM). Kasanın kalın malzemesi ağırlığınada etki etmiş. Kasanın boş hali tam 8KG. Sistemi montajladıktan sonra merak edip sistemi tarttım ve tam olarak 11KG çıktı.

TEKNİK DETAYLAR;
Kasa 2 tane sökülebilir asma disk bölümü ve 1 tane disk kafesi ile beraber geliyor. Asmalı bölümlerden biri kasanın önünde diğeri ise kasanın arkasında. Bu yuvalardan her biri 2 tane 2.5Inch disk yada 1 tane 3.5Inch Disk destekliyor. Bu asma yapıları 1 tane parmak vida ile sabitlenmiş ve kolayca sökülebiliyorlar. Disk kafesi ise kasanın altına 4 tane vida ile vidalı ve içine 1 tane 3.5Inch disk takılabiliyor. Üstüne ise ya 1tane 2.5Inch'lik bir disk takabiliyorsunuz yada 1 tane 3.5Inch'lik bir disk takabiliyorsunuz. Benim elime 2 tane 3.5Inch'lik disk olduğundan disk kafesine taktım 2sinide. Üstte bahsettiğim gibi 3.5Inch'lik bir disk kullanmıyorsanız yada olan diskleri diğer aparatlara takacaksanız alt kısma 1 tane fan takabilirsiniz. Gerek var mı diye soracaksanız bence yok. Üste 2 tane fan alsanız fazlasıyla yeterli gelecektir.
plaka.png

Kasanın 1 tane açma kapama tuşu 1 tane LED kontrol düğmesi ve 2 tane USB 3.0 portu güç ve HDD durum LED'i(mavi olan güç diğer led kırmızı ve HDD aktivite led'i)(ek olarak koyulan mavi led aşırı güçlü tavanıma yansıyor) var. Eski sistemine kasa alacakları biraz üzecek olsa da Dark'ın güncellikten vazgeçmemesi iyi olmuş. Kasada Mikrofon ve kulaklık ayrı olmak üzere 2 tane 3.5MM Jack var ve jack renkleri siyah. Kasanın bence tek eksisi İç yapı olarak Dark Maxima V20 ile neredeyse aynı olmalarına rağmen V20'de olan USB 3.2 Type C portu çıkartılmış. Fiyatını göze alırsak bu bütçede kimsenin Type C portu yok diye kasayı kötüleyeceğini sanmam ama Type C portuda kasada olsaymış bu fiyata gerçekten alternatifsiz olabilirmiş.
IMG_20210505_050134.jpg

Kasanın PSU bölümünde sünger kullanılmış. PSU'nuzun takarken çizilmesine yada titreşimini kasaya minimum seviyede vermesi amaçlanmış ama sünger kısmı PSU kısmını yükselttiğinden PSU'nun olduğu yerdeki kablo boşluklarından 1'i kullanılamıyor. HD audio kablosunu oradan geçirmek istedim ama kablo oradayken PSU yerine girmediğinden biraz daha uzakta kalan boşluktan kabloyu geçirdim. Kasanın tasarlanırken gözden kaçan bir eksisi olduğunu düşünüyorum yada kasaya başta PSU bölümü için sünger koymayı planlamadıklarından dolayı oluşan bir aksaklık olabileceğini düşünüyorum.
IMG_20210503_192849.jpg

Kasanın arka kısımdaki kablolama boşlukları fazlasıyla yeterli.(Boyutu karşılaştırabilin diye standart bir tükenmez kalem koydum)
IMG_20210505_050328.jpg

Zaten arkaya 3.5Inch'lik bir HDD bile takma ihtimalinize karşı bilerek arka kısmı büyük bırakılmıştır. Kablolama yaparken bana bayağı kolaylık sağladı. PSU ile HDD yuvası arasındaki boşluk yeterli(Zaten sadece molex kablosu kaldı kullanılmayan bir zahmet yeterli olsun). Kasa Büyük sistemler düşünülerek tasarlanmış. Benim bir ara bu kasayı almaktan vazgeçirecek Micro ATX anakartlara göre kablolama açıklığının olmaması, yandaki kablo açıklıklarının anakarta uzak kalması kasanın ATX anakartlar düşünülerek yapıldığını belli ediyor. Temperli Cam'ı biraz karaltırmış. Işığın az olduğu yerlerin görülmesini zorlaştırıyor. Benim açımdan artı bir özellik. PSU cover kısmında Dark Maxima V12 logosu var ve CAM ile Cover arasında 1 parmaklık mesafe var. O kısma LED koyulup logo'nun aydınlatılabileceğinden bahsedilmiş ve bu hareketi destekleyici bir nitelikte PSU Cover'da altta bir açıklık bırakılmış. Led takmayı planlıyorsanız rahatlıkla geçirin diye.
IMG_20210501_044059 (1).jpg

Kasanın Dahili bir kontrolcüsü var ve 6 tane ARGB port/4 pin PWM fan bağlantısı destekliyor. Kontrolcü 2 tane cırt cırt ile sabitleniyor(bağıcıksız ayakkabılar gibi) ve Sata GÜÇ kablosundan güç alıyor yani kontrolcüyü yerinden söküp biraz daha farklı bir konuma koyabilirsiniz(Benim çok işime yaradı çünkü sata güç kablomun boyu yetmiyordu. Görsellerde kontrolcünün yamuk durmasının sebebi bu)Kontrolcünün ayrıca bir kumandası var. Kumanda üzerinden Fan hızını değiştirebilirsiniz (sadece hızlı ve yavaş profili var. Anakart bağlantısını gerçekleştirmediyseniz Fan auto tuşu ile fanları durduruyor.) Led hızı ayarı ve Led akışını durdurma özelliği var. Küçük bir kardeşiniz varsa kumanda üzerinde kumanda komutlarını kitleme tuşu var. Bu tuşa bastığınızda aynı tuşa tekrar basmadığınız sürece kumandanın komutlarına tepki vermiyor.Aynı efektin farklı renk modları filan dahil toplamda 61 farklı efekt modu var. Bence bayağı zengin bir sayı. Dark ARGB Hub 6 Fan Takılabilir, 3pin ARGB + 3 Pin Fan, Adreslenebilir RGB Fan Çoklayıcı (DKCKHUBARGB) - Fan Kontrolcü - Overclock - PC Bileşenleri | Teknobiyotik (kasanın içinden çıkan kontrolcü)
IMG_20210505_050051.jpg

Kasanın kutu içeriğinde az önce bahsettiğim kumanda, 12 tane cırt kelepçe(siyah ve ince olmaları iyiydi. Ucuz olsun diye beyaz filan yollasalar biraz komik olurdu) Disk ve anakart montajı için gerekli vidalar(Anakartı yükselten pirinç vida kısımlarını sökmeye yarıyan bir uç çıkması çok iyiydi,(Çıkmasaydı o kısmı pense ile sökmek zorunda kalacaktım.) Ek olarak içinden çıkması beni şaşırtan bir buzzer var. (Buzzer;Sistemin sorun yaşadığında farklı bip sesleri ile sorununu anlatmaya yarayan bir hoparlör kısaca)Fanlar 3pin'lik bir güç bağlantısına sahip. ATX bir kasadan bekleneceği gibi 7 tane PCİ slotu var. Slotların eski nesil kasalardaki gibi kırarak açılmasındansa vidalı olup sökülüp takılabilmesi iyi olmuş. Kasanın altta 4 üstte 3 ve sağında 3 tane olmak üzere 10 tane kablo geçirme boşluğu var ve silikon ile kapatılmış değiller. Bu fiyattaki neredeyse hiçbir kasada olmayan bir özellik o yüzden bunu olumsuz bir özellik olarak saymayacağım.
IMG_20210501_143003 (1).jpg
IMG_20210505_050405.jpg
IMG_20210503_042710 (1).jpg

KISA DEĞERLENDİRME;
Dark Maxima V12 fiyatını göz önüne alırsak bu bütçede tercih edilebilecek en iyi kasalardan biri gibi duruyor(Ben 530₺'ye satın aldım şuan 550₺) Rakibi sayılabilecek MSİ Mag force 100R var benzer fiyatlarda bulabileceğiniz ve Ranker'in Cygnus V2 modeli var. Cygnus V2 yaklaşık 30₺ daha ucuz görünüş olarakta DARK'tan güzel duruyor ama sıvı soğutma desteği konusunda çok iyi bir kasa değil.(V12 önde 360MM üstte 280MM desteklerken, Cygnus V2 önde 240MM üstte ise RAM'leriniz 32MM'i geçmeyecek şekilde 240MM destekliyor)
Artıları;
Fiyatına göre iyi malzeme kalitesi
4 tane dahili ARGB fan ve ızgaralı ön kısım sayesinde iyi hava akışı
Fazlasıyla sıvı soğutma ve Kule tipi soğutma desteği

Eksileri;
PSU yüzünden 1 tane kablo boşluğu çok işlevsel kullanılmıyor.
Fanlarının özellikleri hakkında neredeyse hiçbir bilgi yok.

(kasanın teknobiyotik tarafından yapılan incelemesi)
(fanların modeli; Dark ultrabright Super ARGB LED (DKFC129ARGB)
Kasanın Ben incelemeyi yaptığım zamanki fiyatı 550₺ idi.
güncel fiyatı için;
Dark Maxima V12 Fiyatları ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe (akakce.com)
(İncelemeyi kısa zaman içerisinde biraz daha zenginleştireceğim. Gece olduğundan yapamadım ama bir video ile bütün ışık modlarını sergilemeyi planlıyorum.)(Ve efekt videosunu yaptım)
Bahsettiğim efekt videosu
1620181085325.png

Ekler

• IMG_20210429_161922 (1).jpg
    IMG_20210429_161922 (1).jpg
    1.6 MB · Hit: 120
  • kasa.png
    kasa.png
    209.7 KB · Hit: 120
  • IMG_20210429_161922 (1).jpg
    IMG_20210429_161922 (1).jpg
    1.6 MB · Hit: 112
  • IMG_20210503_221707.jpg
    IMG_20210503_221707.jpg
    1.8 MB · Hit: 102
Son düzenleme:

Furkyyy

80+ Platinum
En İyi Cevap
9
Eline sağlık.

EMREG

80+ Platinum
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,400
İsim
napcan
İlgilendiği Kategoriler
Hım...her şey
Instagram
no
Steam
no
Facebook
no
Twitter
yok
Discord
no
Reddit
yok
Türkiye'nin

Mr. Edri

80+ Platinum
En İyi Cevap
26
Dahası  
Reaksiyon skoru
23,310
İsim
.
O egzoz fan bence çok kötü bir performansa sahip, benim gözümde tek işlevi sessiz ve argb olması.
Acaba ben de v20 incelemesi mi yapsam :alien:

HİT_GOOSE

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,098
İsim
GRKM
İlgilendiği Kategoriler
Oyunlar, Konu dışı,Futbol
iyi bir inceleme olmuş elinize sağlık

KOMİNİC

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
264
İsim
SAMET DEVİR
Oncelikle guzel inceleme eline saglik,bu kasadan bende aldim elmde gigabyte b450m s2h v2 anakart var,kasadan cikan kontrolcunun anakarta baglantisini nerden yapacagim,kontrolcunun ucunda 4 pinli giris var onu anakarta nereye takacagim yardimci olursan sevinirim....?

ErnGnc

80+ Silver
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,777
İsim
Eren
Oncelikle guzel inceleme eline saglik,bu kasadan bende aldim elmde gigabyte b450m s2h v2 anakart var,kasadan cikan kontrolcunun anakarta baglantisini nerden yapacagim,kontrolcunun ucunda 4 pinli giris var onu anakarta nereye takacagim yardimci olursan sevinirim....?
4PİN'lik PWM kablosunu 3PİN'lik ARGB kablosundan ayırıp anakartın ortasında bulunan SYS_FAN1 portuna takarsan fanların hızlarını anakart üzerinden ayarlayıp kontrol edebilirsin.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
907,062
Üyeler
140,758
Son üye
Montascy
Top Bottom