Neler Yeni

İnceleme Detroit: Become Human İncelemesi

Sizce androidler, insanlar ile eşit olabilir mi ?

• Oy kullanan toplam üye
    95

isikt11

80+ Gold
En İyi Cevap
11
Merhabalar,

Bugün detaylara çok değinmeden Detroit : Become Human’ı inceleyeceğim ve puanlayacağım

İnceleme ve Puanlama :

Oyunun hikayesi 2038 Yılında Detroit şehrinde geçiyor. Oyunda üç tane karakterimiz var Markus, Kara ve Connor. Androidlerin insanlar tarafından şiddete, işkenceye, haksızlığa uğradığını gören ve bunu durdurmayı hedefleyen Markus, Alice ile şehir dışında yeni bir hayata başlamak isteyen Kara, Şehirdeki aykırıları durdurmak için programlanmış Connor. Tabii ki karakterlerin amaçları, geleceği, kişilikleri sizin verdiğiniz kararlara bağlı. Karakterler verdiğiniz kararlar ve dövüşürken ne kadar başarılı olup olamamanıza bağlı olarak ölebiliyor.Yani oyunun hikayesi tamamen sizin ellerinizde.

Oyun,şimdiye kadar oynadığım en iyi interaktif oyundu.
Karakterler arasında kalite farkı olsada oyun bana bütün duyguları hissettirdi.
Oyunun anlattığı şey adından da anlaşıldığı gibi insan olmak.
Herkesin yapay zekaya karşı bakış açısı farklıdır.
Kimisi onları bir insan gibi görürken,kimisi onları sadece bir makineden ibaret görüyor.
Oyunda da bu ayrımı oldukça fazla görebiliyoruz.
Bazı insanlar androidlerden nefret ediyor. Bazıları ise onları insanlar gibi bir canlı olarak görüyor.

Ben bu konuda sizin de görüşlerinizi merak ediyorum.
Sizce androidler, insanlar ile eşit olabilir mi ? İnsanlar gibi bir aile, bir iş sahibi olabilirler mi ?
Cevabınızı anketten oylarsanız sevinirim.

Eğer oyunun özelliklerini tablo ile inceleyecek olursak:
PC GEREKSİNİMLERİ:
🔲 Tost Makinesi
🔲 Ortalama
☑️ Yüksek
🔲 NASA Bilgisayarı

GRAFİKLER:
🔲 Grafiğin Bu Oyunda Bir Önemi Yok
🔲 Paint Terk
🔲 Kötü
🔲 İdare Eder
🔲 Tatlı
🔲 Güzel
☑️ Muazzam

OPTİMİZASYON:
🔲 Kötü
☑️ Normal
🔲 İyi
🔲 Muazzam

SES-MÜZİK:
🔲 Kötü
☑️ İdare Eder
🔲 İyi
🔲 Güzel
🔲Kulak Orgazmı

OYUN SÜRESİ:
🔲 Çok Kısa (0-5 saat)
🔲 Kısa (5–15 saat)
🔲 Ortalama (15-50 saat)
🔲 Uzun (50-100 saat)
🔲 Aşırı Uzun (100-200 saat)
🔲 Sonu Yok
☑️ Oyunun birden fazla finali olduğu için oyunun belli bir süresi yok

ZORLUK:
☑️ Pinti Panda Bile Oynar
🔲 Kolay
🔲 Normal
🔲 Zor
🔲 Dark Souls

HİKAYE:
🔲 Hikayesi Yok
🔲 Kötü
🔲 Ortalama
🔲 İyi
☑️ Kitabını Yazsınlar Okurum

EĞLENCE:
🔲 Ders Çalışmak Daha Eğlenceli
🔲 Eğlenmesi Zor
🔲 Orta Eğlence
☑️ Oldukça Eğlenceli
🔲 Muazzam Eğlence

TEKRAR OYNANABİLİRLİK:
🔲 Tek Seferlik Deneyim
🔲 Yıllar Sonra Belki
🔲 Üzerinden Biraz Zaman Geçmeli
☑️ Kesinlikle Oynanabilir

ÇEVRİMİÇİ:
☑️ Çevrimiçi Seçeneği Yok
🔲 Daha Önce Örneği Görülmemiş Bir Durum Var
🔲 Süs Olsun Diye Eklemişler
🔲 Arada Bir Oynanır
🔲 Zevkli
🔲 Harika Deneyimler Sunuyor

FİYAT:
🔲 Ücretsiz Oyun
🔲 Paranızı Çöpe Atın Daha İyi
🔲 Gereğinden Fazla Pahalı
☑️ Daha Ucuz Olabilirdi
🔲 İdeal Fiyat
🔲 Hak Ettiğinden Çok Daha Düşük

ÖNERİ DURUMU:
🔲 Zaman Kaybı
☑️ İndirim Bekleyin
🔲 İyi Bir Deneyim Olur
☑️ Kesinlikle Almalısınız

Senaryo : 9/10
Müzikler : 7/10
Karakterler: 6/9 ( Connor : 3/3 Markus : 2/3 Kara : 0/3 )
Oynanış : Yok
Seslendirme : 8/10
Oyunculuklar : 10/10 (Özellikle Connor.)

Sonuç : 84/100

Spoilersız İncelemem bitmiştir.

Bundan sonraki kısım spoiler içermektedir!

Eğer oyunu oynamadıysanız buradan sonrasını okumanızı tavsiye etmem.

Oyunda oluşturduğum hikayeden ve görüşlerimden bahsetmek istiyorum.

Ben Androidlerin tehlikeli bir buluş olduğunu düşünüyorum. Özellikle taklit yeteneklerinin olması, onları öldürücü bir makine haline getirme riskine yol açıyor.
Mesela ilk androidi ele alalım. Sırf sahipleri onu değiştirecek diye üzülüyor ve sahibini öldürüyor.
Bu olayın sebebi sinir ve üzüntü duygularını taklit etmesi.
Şimdi sizden kendinizi o ölen insanın yerine koymanızı istiyorum. Yüksek para verdiğiniz makine sizi öldürüyor. Gerçekten gülünç bir durum.
Düşünsenize, arkadaşınızla bir yere gitmek istiyorsunuz. Arabanıza binip yola çıkıyorsunuz ve yoldayken arabanızı değiştirmek istediğinizden bahsediyorsunuz.
Arabanız bunu duyuyor, üzülüyor, sinirleniyor ve kendi kendine gidip ağaca vuruyor ve sizi öldürüyor.
Gerçekten trajikomik bir olay. Bu yüzden benim düşüncem yapay zekanın taklit yeteneği ile birleşmemesi yönünde.

Ben oyunda şöyle bir hikaye oluşturdum;
Aykırıları bir ölüm makinesine çevirdim ve insanlara androidleri bir ölüm makinesi olduğunu kanıtlamak için elimden geleni yaptım.
Connor'da görevimi en iyi şekilde yapmaya çalıştım. Markusta saldırgan bir yol izledim. Kara'da Sırf Alice insan diye onu korumaya çalıştım ama oyun sonunda Alice'in insan olmadığını öğrendim... Tam bir bilader anıydı.
Oyun sonunda Connor Markus'u ve North'u öldürdü. Kara ve Alice Kanadaya vardı ama muhtemelen yaşayamadılar.
Ama oyun oyunun sonunda beni çok pis yamulttu.
Connor ile bütün görevlerimi yerine getirdiğim için aşırı gururluydum. Amandanın yanına gittim ve Amanda beni tebrik ettikten sonra RK900'ü tanıttı ve beni kapatacağını söyledi.
O an acaba bir şeyleri yanlış mı yaptım diye kendimi sorgulamaya başladım ve oyuna tekrar başlama kararı aldım.
Benim düşüncem ve hikayem bu şekilde.

İncelemem burada bitmiştir.
Okuduğunuz için teşekkür ederim.
Ankete katılmayı unutmayın.

Death Stranding incelemesinde görüşmek üzere...
Hoşçakalın.
Abi sen gerçek Dost Kayaoğlu musun 😳

Dusmax

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,009
İsim
Tayfun Yılmaz
Onların kurucusu biziz.Biz yaptık onları köle olarak kullanmış olabiliriz fakat kendilerinin farkına varıyorlar.Kendi zekaları var.Yapay zekaya insan hakları verilmiyorda doğal zekaya neden veriliyor? Onlarında ailesi işi evi olmalı.Onların hakkı yoksa insanlarında yok.Onları yok edeceksek dünyaya nükleer saldırı gerçekleştirip bizim haklarımızı da elimizden alalım.Oyun gerçekten çok sürükleyici, pahalı o yüzden crackli indirdim ama droplar yiyor crackten kaynaklı.Oyunun grafiklerinin karakterlerin gerçekçiliği insana bu gerçek şuan bile bunların zekası var ama açıklanmadı gibisinden düşünüyor.Bağımlı yapan bir oyun.Çok güzel oynamanızı şiddetle tavsiye ederim.

Alposki

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,527
İsim
Alp Yalçın
Oyunun kaç adet sonu var acaba ya ben Quantici sevme nedenim oyunda yaptığın şeyler farklı sonlara yol açıyor yani diğer seçim yaparak hikayeyi ilerlettiğim malum oyun gibi ne yaparsak yapalım hep aynı 2 sona çıkmıyoruz oyunda yaptığımız şeyler farklı sonlarda seçim yapma olanağı sağlıyor malum oyun gibi ne yaparsan yap aynı 2 son arasında seçim yapıyorsun ne anlamı kalıyor o zaman oynamanın...

Tost Kayaoğlu

80+ Gold
En İyi Cevap
4
Mesaj otomatik birleştirildi:

Onların kurucusu biziz.Biz yaptık onları köle olarak kullanmış olabiliriz fakat kendilerinin farkına varıyorlar.Kendi zekaları var.Yapay zekaya insan hakları verilmiyorda doğal zekaya neden veriliyor? Onlarında ailesi işi evi olmalı.Onların hakkı yoksa insanlarında yok.Onları yok edeceksek dünyaya nükleer saldırı gerçekleştirip bizim haklarımızı da elimizden alalım.Oyun gerçekten çok sürükleyici, pahalı o yüzden crackli indirdim ama droplar yiyor crackten kaynaklı.Oyunun grafiklerinin karakterlerin gerçekçiliği insana bu gerçek şuan bile bunların zekası var ama açıklanmadı gibisinden düşünüyor.Bağımlı yapan bir oyun.Çok güzel oynamanızı şiddetle tavsiye ederim.
Mesela ilk androidi ele alalım. Sırf sahipleri onu değiştirecek diye üzülüyor ve sahibini öldürüyor.

Şimdi sizden kendinizi o ölen insanın yerine koymanızı istiyorum. Yüksek para verdiğiniz makine sizi öldürüyor. Gerçekten gülünç bir durum.

Düşünsenize, arkadaşınızla bir yere gitmek istiyorsunuz. Arabanıza binip yola çıkıyorsunuz ve yoldayken arabanızı değiştirmek istediğinizden bahsediyorsunuz.

Arabanız bunu duyuyor, üzülüyor, sinirleniyor ve kendi kendine gidip ağaca vuruyor ve sizi öldürüyor.

Gerçekten trajikomik bir olay. Bu yüzden benim düşüncem yapay zekanın taklit yeteneği ile birleşmemesi yönünde.

Peki buna ne diyorsun

Oyunun kaç adet sonu var acaba ya ben Quantici sevme nedenim oyunda yaptığın şeyler farklı sonlara yol açıyor yani diğer seçim yaparak hikayeyi ilerlettiğim malum oyun gibi ne yaparsak yapalım hep aynı 2 sona çıkmıyoruz oyunda yaptığımız şeyler farklı sonlarda seçim yapma olanağı sağlıyor malum oyun gibi ne yaparsan yap aynı 2 son arasında seçim yapıyorsun ne anlamı kalıyor o zaman oynamanın...
Oyunun finalleri toplam 4 saat
Ne kadar fazla finali olduğunu sen düşün

Son düzenleme:

Dusmax

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,009
İsim
Tayfun Yılmaz

Peki buna ne diyorsun

Oyunun finalleri toplam 4 saat
Ne kadar fazla finali olduğunu sen düşün
İnsan bir ürününü değiştiriyorken üzülmüyor mu? parası olsa yenisini alır diğerkiside durur.Güzel bir dille anlatmak onları üzmez yeni arkadaşları olacağını söylemek üzmez.Direk değiştiricem demekle bu onları üzüp kriz geçirmesine sebep olur.

Tost Kayaoğlu

80+ Gold
En İyi Cevap
4
İnsan bir ürününü değiştiriyorken üzülmüyor mu? parası olsa yenisini alır diğerkiside durur.Güzel bir dille anlatmak onları üzmez yeni arkadaşları olacağını söylemek üzmez.Direk değiştiricem demekle bu onları üzüp kriz geçirmesine sebep olur.
Peki ya ürün bozuksa ?
Ya memnun değilsen ?
Satıp para kazanmak varken neden bir makineyi evinde tutasın ki ?

Dusmax

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,009
İsim
Tayfun Yılmaz
Peki ya ürün bozuksa ?
Ya memnun değilsen ?
Satıp para kazanmak varken neden bir makineyi evinde tutasın ki ?
Onlarında kendilerine özgü düşünceleri var insan gibiler insandan daha zekiler.Bu şeylere zarar vermek kar amaçlı kullanmak mümkün olmaması gerek.İnsan pazarlamacılığı,satışı suçuna tabii tutulmalı.

Tost Kayaoğlu

80+ Gold
En İyi Cevap
4
Onlarında kendilerine özgü düşünceleri var insan gibiler insandan daha zekiler.Bu şeylere zarar vermek kar amaçlı kullanmak mümkün olmaması gerek.İnsan pazarlamacılığı,satışı suçuna tabii tutulmalı.
Peki oyunda androidler insan gibi değilde bembeyaz gözükseydi yinede onlarla böyle bağ kurabilir miydin ?

atachu

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,180
İsim
ata erdem
oyunun müzikleri ve seslendirmeleri harika. orda senle hiç eşleşemedik. onun dışında gayet güzel olmuş eline sağlık

bu arada oyunda politik doğruculuk gözünüze sokulmuyor. en azından benim gözüme hiç batmadı aksine hoşuma gitti

Top Bottom