Neler Yeni

Eczacılık okunur mu?

Sheader

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,184
İsim
Mustafa Enes Bulut
eczacılık doktor polıs jandarma dıs hekımlıgı ast subay ( msü ) hukuk belkı psıkolog muhendıslerın de bazıları hariç bölüm seçme
Zaten diş gelmezse ya mezuna yada eczaclik seçmeyi dusunuyorum
Mesaj otomatik birleştirildi:

Sağlık sektöründe çalıştığın firma çok önemli özellikle yabancı menşeili firmaların çalışma koşullarının iyi olduğunu duymuştum ama ben senin yerinde olsam 20.000 e girecek olsam ilgi alanıma yönelik tercihte bulunurum çoğu bölüme puanın yeter diye düşünüyorum kendi istediğin alana karar vermelisin bence
20bine girecek olsam tıpa giderim hiç düşünmeden

Diş istedim daha cazip geldi hala da öyle geliyor.
Vallaha kaç net yaptığımı hatırlamıyorum o dönemi kafamdan sildim tamamen

Bu arada neden tıp yazayım ki ?
Bilmem daha garanti meslek diye

şahin doğan

80+ Platinum
eczacılık okunmaz. devlette işe başlıcanda yok sonra eczane açmak için sıra beklicende ooohooooo sen parayı bulana kadar 65 olursun zaten :d.

BenRoboTdeğilİm

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,322
İsim
BenRoboTdeğilİm
neden olmasın

Sheader

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,184
İsim
Mustafa Enes Bulut
Ben eczacıyım sanırım en iyi cevabı ben verebilirim. İlk önce bir meslek için çöp demek hiç hoş olmamış. 15 yıllık eczacıyım ve mesleğimi severek yapıyorum. Türkiye' de şuan 40-50 bin arası eczacı var, eczane sayısı da 25-30 bin civarı. Ben fakülteye başladığım zamanlarda Türkiye' de 7 eczacılık fakültesi vardı. Şu an 50 civarında sanırım. Bu kaliteyi düşürmüş olabilir ama meslek çöp değil. Şu an faal olan eczanelerde ortalama 3 çalışan var ki bu da hatırı sayılır insan için iş imkanı demektir. Bunca insana iş kapısı olan bir meslek sanırım çöp değil.
Gelelim arkadaşımızın sorusuna şuan sgk ve maliye bakanlığının politikaları sonucu meslek çeşitli sıkıntılar yaşamakta bu sıkıntılar şu an her sektörde var. Eczacılık okumakta amaç eczane açıp sadece para kazanmaksa tavsiye etmem. Bir mesleği severek yapmak ve mesleğinde kendini ilerletip insan sağlığı için çevrene faydalı bir insan olduktan sonra mali getirisi zaten gelir.
Mezun olduktan sonra iş bulma garantisi şuan bir çok meslekte olduğu gibi eczacılıkta da yok. Mezun olduktan sonra çeşitli seçenekler var.
İlaç firmalarında çalışmak
Kamuda çalışmak
Eczane açmak( Bunun için kotası dolmayan bir yer bulursan şanslısın. Bulamazsan aktif bir eczaneyi devralmalısın)
Yada bir çok değerimiz gibi yabancı dil öğrenip Avrupa ülkelerine veya Kanada gibi bir yere gidip orada çalışmak.
Benim de tanıdığım bir çok diş hekimi arkadaşım var kimi kamuda kimi kendi yerinde mesleklerini sürdürüyor. Kimi iyi para kazanırken kimi karın tokluğuna çalışıyor. Ama asla karın tokluğuna çalışan arkadaşlarıma bakıp meslek çöp demem.
Baya açıklayıcı bir yazı yazmışsınız teşekkür ederim ilaç firmalarinda calsima düşünecesi var bende de eczaclik yazarsam eğer ilgimi çekiyor ilaç yapmak falan ama dersleri ağır sanirim

Andromakhe

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,083
İsim
AAAAA
İlgilendiği Kategoriler
Anime / Tarih /Eğitim / Siyaset / Teknoloji
eczacılık okunmaz. devlette işe başlıcanda yok sonra eczane açmak için sıra beklicende ooohooooo sen parayı bulana kadar 65 olursun zaten :d.
Arkadaşımda istiyordu ancak bu şartları görünce vazgeçti, Türkiye de çoğu meslek şuan önü kapalı durumda bizler için gidecek pek bir yol gözükmüyor.

Çoğu kişi karşı çıksa da bence ülkemizde artık psikoloji ve hukuk bölümleri bitti aşırı mezun vermeye başladı ve kime sorsam hukuk veya psikoloji istiyor

Sheader

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,184
İsim
Mustafa Enes Bulut
Ben eczacıyım sanırım en iyi cevabı ben verebilirim. İlk önce bir meslek için çöp demek hiç hoş olmamış. 15 yıllık eczacıyım ve mesleğimi severek yapıyorum. Türkiye' de şuan 40-50 bin arası eczacı var, eczane sayısı da 25-30 bin civarı. Ben fakülteye başladığım zamanlarda Türkiye' de 7 eczacılık fakültesi vardı. Şu an 50 civarında sanırım. Bu kaliteyi düşürmüş olabilir ama meslek çöp değil. Şu an faal olan eczanelerde ortalama 3 çalışan var ki bu da hatırı sayılır insan için iş imkanı demektir. Bunca insana iş kapısı olan bir meslek sanırım çöp değil.
Gelelim arkadaşımızın sorusuna şuan sgk ve maliye bakanlığının politikaları sonucu meslek çeşitli sıkıntılar yaşamakta bu sıkıntılar şu an her sektörde var. Eczacılık okumakta amaç eczane açıp sadece para kazanmaksa tavsiye etmem. Bir mesleği severek yapmak ve mesleğinde kendini ilerletip insan sağlığı için çevrene faydalı bir insan olduktan sonra mali getirisi zaten gelir.
Mezun olduktan sonra iş bulma garantisi şuan bir çok meslekte olduğu gibi eczacılıkta da yok. Mezun olduktan sonra çeşitli seçenekler var.
İlaç firmalarında çalışmak
Kamuda çalışmak
Eczane açmak( Bunun için kotası dolmayan bir yer bulursan şanslısın. Bulamazsan aktif bir eczaneyi devralmalısın)
Yada bir çok değerimiz gibi yabancı dil öğrenip Avrupa ülkelerine veya Kanada gibi bir yere gidip orada çalışmak.
Benim de tanıdığım bir çok diş hekimi arkadaşım var kimi kamuda kimi kendi yerinde mesleklerini sürdürüyor. Kimi iyi para kazanırken kimi karın tokluğuna çalışıyor. Ama asla karın tokluğuna çalışan arkadaşlarıma bakıp meslek çöp demem.
Mesela şu anda bir organik kimya görüyoruz bunun sanırım 5-6kati daha fazla organik kimya gorucez univeriste de

selamlargençler

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
765
İsim
:(
Zaten diş gelmezse ya mezuna yada eczaclik seçmeyi dusunuyorum

20bine girecek olsam tıpa giderim hiç düşünmeden

Bilmem daha garanti meslek diye
Garanti meslek mi ahahahha

madmax

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
9
İsim
Şemsettin Turan
Baya açıklayıcı bir yazı yazmışsınız teşekkür ederim ilaç firmalarinda calsima düşünecesi var bende de eczaclik yazarsam eğer ilgimi çekiyor ilaç yapmak falan ama dersleri ağır sanirim
Dersler ağır. Sayısalcılar ezberi pek sevmezler. Gel gör ki tüm dersler ezber :=)

toma_06

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
920
İsim
Efe
1 ay sonra sınava giricem hedefim ilk 20k da tıp dı sonra 25-30k ya kadar dişe geriledi aslında netlerim fena değil 1 ay daha kassam biseyler yapabilirim ama şimdi de alternatif olarak diş gekmezse eczaclik düşünüyorum okunur mu mezun olur olmaz iş bulabilir miyim ne kadar maaş alıyorlar okuyan veya bilgisi olan varsa yardım edebilir mi
kuzenim eczanede asgari alıyordu.

JSezar

80+ Silver
Dersler ağır. Sayısalcılar ezberi pek sevmezler. Gel gör ki tüm dersler ezber :=)
hocam 2 yıllık eczane hizmetleri okuyanla 4 yıl okuyan arasında pek bir fark oluyor mu?

Sheader

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,184
İsim
Mustafa Enes Bulut
hocam 2 yıllık eczane hizmetleri okuyanla 4 yıl okuyan arasında pek bir fark oluyor mu?
Oluyordur tabi eczaclik farklı eczane hizmeti farklı adı üstünde zaten eczane hizmetinde bence getir götür işleri yapıyordur eczane açma belgesi vermezler Veya ilaç yapmabilmeyi organik kimyanın ayrıntılarını ogretmezelr diye düşünüyorum çünkü biri 2 yıllık kaç yüz binde alıyor biri 4yilik 30-60 binde alıyor

madmax

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
9
İsim
Şemsettin Turan
Top Bottom