Neler Yeni

İslam inanç çelişkisi

ReDanger

80+ Bronze
yerden göğe kadar haklısın benimde dinden soğuma sebebim dinden çıkan öldürülür tarzı şeyler söyleyen insanlar yüzünden
Aynen hocam. Garip insanlar ya, yani amaçları ne acaba, çok katı kurallar koyuyorlar ve gençleri cidden çok kötü etkiliyor. Benim bazı "dindar" arkadaşlarım kızların gözüne bakılınca cehenneme gidileceğini sanıyorlar. Ne alaka bilmiyorum ama daha bir sürü saçma örnekler var.

ardaaaq

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,193
İsim
Songül
Dostum ben senin durumunu anlıyorum :D . Zamanında benim kafamda seninkinden beter düşünceler vardı. Gerçekten bu olayları çok düşünürsen kafayı yersin diyenlere inanmıyordum ben lakin 2 hafta ruh gibi gezdim evde ne yemek yedim ne uyudum ailem korkudan psikoloğa mı götürmedi neler neler :D . En son toparladım kendimi gittim tek tek önce kendi mahallemde sonra şehirdeki bir çok camiyi gezip çoğunun imamıyla konuştum. Şöyle söyleyeyim sana yaklaşık 30-40 imamla konuşmuşumdur bu aklımdaki soruları. En son sağlam bir hoca buldum ve gidip onla konuştum. Aklımda ne varsa çelişkili her şeyi sordum. Bir çoğuna net cevap veremedi. Kısaca aldığım cevabı söyleyeyim sana; Bir insan Kuran'ı tamamen anlayamaz. İnsanın mantığına (Örneğin) %80 i uyar. Kalan %20 ise inançtır. Kalpten gelir. Kısaca böyle bir cevap aldım dostum. Ne kadar araştırırsan araştır o kafandaki soruların cevabını hiç bulamayacaksın ve hiçkimse de sana tatmin olabileceğin bir cevap veremeyecek. Ben bununla en az 3-4 sene uğraştım. Hatta arkadaş ortamında allahsız diye lakaplandım :D . Düşünce yapını da beğendim bu arada. Dar düşünen kör insanlar gibi olmayan gençleri gördükçe mutlu oluyorum. Saygılar.
anlayamadığım şeye neden inanayım dediklerine hak veriyorum bu arada dini en son öğrenmen gereken kişiler 9 yaşında nikah caizdir diyen hocalar. bunları dinlersen dahada soğursun dinden
Mesaj otomatik birleştirildi:

Aynen hocam. Garip insanlar ya, yani amaçları ne acaba, çok katı kurallar koyuyorlar ve gençleri cidden çok kötü etkiliyor. Benim bazı "dindar" arkadaşlarım kızların gözüne bakılınca cehenneme gidileceğini sanıyorlar. Ne alaka bilmiyorum ama daha bir sürü saçma örnekler var.
aynen bide sevgili haram vs. diyolar 31 günah diyen bile var ihtiyaç sonuçta allah madem böyle bir ihtiyaç koydu neden bunu yasak ediyo benim annemde kapalı ama çarşaf farzdır diyen hocalar var kuzeninin yanında çarşafsız duramazsın diyenler vs. cidden gına geldi artık

Son düzenleme:

İceWolf

80+ Silver
Soru sorduğu için şiddet yada baskı görenler olmuş. Buna islam iyi gözle bakmaz. İslam ilk emri "OKU" olan bir dindir. Ve insan evladına sorgulama ve muhakeme yeteneği verildiğini, bunuda insan oğlunun kullanması gerektiği bildirilir. O soruyu sormayın, bu soruyu sormayın diyenler ancak ve ancak kendi bilgisizliklerini örtmek isteyenlerdir. Ayrıca Şeyh uçmaz, mürit uçurur. İnsanları değil, hakkı muhatap alın. Sizin birbirinize değil, hakka ve kendinize sorup verdiğiniz cevaplar sizi doğru yola götürür.

Ayrıca islamın temel felsefesi "HOŞGÖRÜ" dür. Peygamber efendimiz bile Medine antlaşması ile; ekmeğini, toprağını, hayvanını, özgürlük haklarını Gayrımüslümlerle, Yahudilerle, Süfyanın soyuyla paylaşmıştır. Kalkıpta şimdiki bazı hoca görünümlülerin gencecik insanlara soru sordu diye dayak atması hocalığı sadece PARA için yaptıklarını, belki müslüman bile olmadıklarını gösterir.

Son düzenleme:

AK47

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
759
İsim
Yılmazhan Yıldız
anlayamadığım şeye neden inanayım dediklerine hak veriyorum bu arada dini en son öğrenmen gereken kişiler 9 yaşında nikah caizdir diyen hocalar. bunları dinlersen dahada soğursun dinden

aynen bide sevgili haram vs. diyolar 31 günah diyen bile var ihtiyaç sonuçta allah madem böyle bir ihtiyaç koydu neden bunu yasak ediyo benim annemde kapalı ama çarşaf farzdır diyen hocalar var kuzeninin yanında çarşafsız duramazsın diyenler vs. cidden gına geldi artık
not: kendimi müslüman olarak tanımlıyorum ama bunları söyleyenlerle aynı şeye inanmadığım kesin
Orası öyle. Benim konuştuğum hocaların çoğu beni ikna etmeye çalışmadı, Kuran'ı kendin okuyup öyle inan dediler. Doğru olan da bu zaten.

R3b311i0n_01

80+ Bronze
Bu tarz videolardan bir şey elde edemeyeceğini bil sadece müslümanlık egosu olarak tanımlanabilecek bir şeyi arttırırsın. Gerçekten bilgi edinmek istiyor ise arkadaşımızın yapması gereken tek şey Kur'an-ı Kerim'i okumak ve akıl yoluyla çözmekten geçer. Eğer şüphe duyuyor isen onun ismi inanç olmaz ya tam anlamıyla müslümansındır ve inanıyorsundur. Ya da şüphe duyduğun için değilsindir. Bu iş böyle yürüyor.
Bu tür videolardan bir şey elde edebileceğini videoyu izlersen anlarsın. Videonun başında aklında sorular olan röportajdaki kişiler videonun sonunda Müslümanlığa eğilimli hale geliyor. Sonuçta sorularına cevap buluyorlar.
Müslümanda ego-kibir olmaz. Varsa kurtulması gerekir.
Akıl yoluyla herkes her şeyi çözemez. Bazı konularda uzmanlara başvurman gerekir. Örneğin hasta olduğunda tıp kitaplarını okuyup ben kendim çözerim kimse demiyor veya aracı bozulduğunda kendim araştırıp usta olayım tamir edeyim demiyor da ustasına götürüyor.
Ama iş dine gelince herkes âlim kesiliyor nedense.
Şüphe konusuna gelirsek; Bu söylediğin şeytanın bir aldatmasıdır. Şüpheye düştün dinden çıktın diye kandırır insanı. Ümitsizliğe düşürmeye çalışır. Halbuki şüpheye düşmek dinden çıkarmaz, açıkça inkar etmedikçe dinden çıkmaz. Varlığı kesin olan bir şey şüpheyle ortadan kalkmaz.

Son düzenleme:

Qzer

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
816
İsim
Ekrem
Tanrıya bakıyorsun, birde istedigi şeylere bakıyorsun ve bir tanrının bunları isteyecegine anlam veremiyorsun

Delusion

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
14
İsim
yusuf aktaş
Tanrıya bakıyorsun, birde istedigi şeylere bakıyorsun ve bir tanrının bunları isteyecegine anlam veremiyorsun
IMG_20220926_051917.jpg

Mizah amaçlıdır, komik bulduğum için paylaşmak istedim.

BlueLabels

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
983
İsim
Kaira Bilgic
Bu vidoyu izle. İçinde sorduğun sorulardan bir kısmının cevabı var. Tüm sorular için diğer videolara bakabilirsin.

bu tarz insanların videolarını izleme arkadaşımınla röportaj yaptılar ve onun söylediği çoğu şeyi kesmişler sanki çocuk haksı gibi göstermişler onun söylediğine göre ayrıca yanıltıcı bilgiler kullanıyorlar bu adamların rezil olduğu bir video var mesela Evrim Ağacı bunlara çok iyi cevap verdi

nightfall

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
169
İsim
Kasım Can
Ben bu sorunun cevabını Risale-i Nur'da kesinlikle tatmin edici bir şekilde okumuştum, sana da tavsiye ederim. Risale-i Nur 14 ciltten oluşuyor ve arasında Lem'alar isimli bir kitap var, onun içinde On Üçüncü Lem'a var. Ayrıca Mektubât isimli kitapta da On İkinci Mektub'u okumanı gerçekten tavsiye ederim. Okumadan öğrenilmez, en güzeli de kendin okumak. Mobil uygulaması da var hem, ücretsiz okuyabiliyorsun. Ders şeklinde dinlemek istersen YouTube'a da bu başlık isimlerini yazabilirsin.

İceWolf

80+ Silver
Allah kendisi içinmi istiyor, yoksa senin içinmi istiyor? Bence düşünmeye burdan başla. Misal oruç tutmak, misal zulm etmemek, misal paylaşmak, vs...

Delusion

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
14
İsim
yusuf aktaş
Ben bu sorunun cevabını Risale-i Nur'da okumuştum, sana da tavsiye ederim. Risale-i Nur 14 ciltten oluşuyor ve arasında Lem'alar isimli bir kitap var, onun içinde On Üçüncü Lem'a var. Ayrıca Mektubât isimli kitapta da On İkinci Mektub'u okumanı gerçekten tavsiye ederim. Okumadan öğrenilmez, en güzeli de kendin okumak. Mobil uygulaması da var hem, ücretsiz okuyabiliyorsun 👍🏻
Şu an kitap sıram baya kalabalık ama okumak istiyorum. Eğer bulabilirsem direkt kitap olarak okurum büyük ihtimal. Mantıken Allah'ın kitabı cevap bulamamış kulun kitabı mı cevap bulacak gibisinden bir çelişki söz konusu ama okumak isterim tabii, hepsini okuyabileceğimi sanmıyorum ama.

nightfall

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
169
İsim
Kasım Can
Şu an kitap sıram baya kalabalık ama okumak istiyorum. Eğer bulabilirsem direkt kitap olarak okurum büyük ihtimal. Mantıken Allah'ın kitabı cevap bulamamış kulun kitabı mı cevap bulacak gibisinden bir çelişki söz konusu ama okumak isterim tabii, hepsini okuyabileceğimi sanmıyorum ama.
Öncelikle size dediğim kısımlar birkaç sayfadan ibaret, tabii tüm kitapta çok ilimler var, ama öncelik olarak dediğim yerlere bakabilirsiniz.

Hâşâ Cenab-ı Hakkın bilmediği bir konuya kul açıklık getirmiyor. Kur'an-ı Kerîm'deki fasih Arapça sebebiyle biz bazı manaları şu ilimsiz halimizle anlayamıyoruz. İslâmî ilimlerde ileri gitmiş âlimler de bizlere açıklıyor. Bunlar Kur'an-ı Kerim'de olmayan şeyler değil, bilâkis olduğu halde bizim şu hallere düşüp göremediğimiz hakikatler. Bâtıl fikriyat insanın zihnine girdikçe insandaki iman nuru sönmeye başladığından Kur'an-ı Kerim gibi mucizevi bir kitabın manalarını görmekten da aciz kalıyoruz. Kendimden basit bir örnek vereyim, mesela ben B1 seviyesinde İngilizce biliyorum ama akademik İngilizce kullanılan metinleri, bazen çeviri kullanarak bile, anlamakta zorluk çekebiliyorum. Öyle düşünün. Bugün meal okumak da bunun gibi oluyor çünkü Arapça çok çok geniş bir dil olduğu için meallerde tam manaları görülmüyor, muhakkak bir tefsire, bu alanda derinleşmiş bir âlimin tefsirine ihtiyaç duyuyoruz. Yani bu hâşâ Kur'an'da bir eksik olduğu için yâhut bu konular olmadığı için değil, bizde eksiklikler çok olduğu için gerekli oluyor. Ayriyeten Risale-i Nur'da Mucizat-ı Kur'aniye Risalesi de var ki Kur'an-ı Kerim'in 40 vecihle mucize olduğunu ispat ediyor, onu da vaktiniz olursa okuyabilirsiniz.

Qzer

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
816
İsim
Ekrem
Allah kendisi içinmi istiyor, yoksa senin içinmi istiyor? Bence düşünmeye burdan başla. Misal oruç tutmak, misal zulm etmemek, misal paylaşmak, vs...
namaz kılmanın bana ne faydası var, kendine tapmamızı istiyor

Top Bottom