Neler Yeni

Çözüldü✓ MSI BRAVO 15 B5DD-208XTR Çoklu Sorunlar

PC User

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Cemal Tiryaki
Arkadaşlar merhaba, bu laptopu kısa bir süre önce almış bulunmaktayım lakin bazı sorunlar ile karşılaştım ve bunları size bildirmek istedim, bu sayede hem alacak kişiler için aklında soru varsa yanıt olur hem de aldığım sorunlara karşı belki siz yardım edebilirsiniz. O zaman başlayalım, öncelikle bu laptopun özelliklerinden bahsedelim:
1)İşlemci; Ryzen 5 5600h
2)Ram: 1x8 gb 3200 mhz
3)Ekran Kartı: RX5500m 4gb Gddr6
4)Ssd: 512gb Kingston
5)Ekran: 144hz Ips panel (MSI laptopların genel olarak ekran nit değerlerini bulamadım, teknik servisine mail atarak sormama rağmen hiçbir dönüş yapmadılar)
Artıları:
1) Laptopu alma amacım hem kod yazma hem 3d render alma hem de arada canım sıkılınca oyun oynamaydı ve bunları yaptırıyor. En güzel yanı da kod yazarken pilde mi kullanacaksınız mesela diğer oyun laptopları maksimum 3 saat götürüyor diyelim bu laptop beni 5-6 saat götürdü, hem MSI'ın MSI Center uygulaması sayesinde batarya kontrolünü 3 ayda bir yapabiliyorsunuz.
2) MSI Center'a değinmişken gerçekten çok kullanışlı hem oyun moduna alıyorsunuz hem güç seçeneklerini ayarlayabiliyorsunuz hem driver yükleyebiliyorsunuz... MSI Center gerçekten ayrı güzel ona girersem konumuzdan şaşarız.
3) Laptopun Nahimic desteği sayesinde kötü bir kulaklık kullanıyorsanız bile ses kalitesini artırıyor ve anlamışsınızdır ki kötü kulaklığın ses kalitesini artırıyorsa laptopun ses kalitesini ayrı artırıyor.
4) Klavye üstünden kamera açma-kapama, mikrofon açma-kapama, MSI Center açmadan güç seçeneklerini değiştirme gibi çeşitli fonksiyonlar yapmanıza olanak sağlıyor.
5) MSI'ın laptopun özelliklerinde bahsettiği gibi ekranı kapattığınızda tekrar açış işleminde 1-2 saniyede ekran geliyor (lakin bu durum laptopun açılışında böyle değil).
6) Ben Gamepass aldım ve oynayamadığım oyun olmadı lakin takılmalar yaşadım (laptopun canı istediğinde oldu bu takılmalar).
Eksileri:
1) Şimdi benim araştırmada bu laptop hem kod yazmak için hem 3d render almak için hem de oyun oynamak için yeterliydi lakin gel gelelim yaşadığım sorunlara; aldığım günden beri laptop boşta olmasına rağmen ram kullanımı %50 lere çıkıyor (evet 8 gb ram düşük günümüzde lakin vurgulamak isterim "boşta") ve geçenlerde vs code üzerinde run alırken pc bir kitlendi arkadaşlar elimde videoda var böyle bir donmaya anlam veremedim uygulama donsa anlayacağım laptop bildiğiniz kilit oldu hiçbir işlem almadı güç tuşuna basıp uyku moduna almaya çalıştım onu da 4-5 kere bastıktan sonra aldı, nedendir bilmiyorum laptopun böyle bir sorunuda var güç tuşuna bastığınızda yani doğru tabir nedir bilmiyorum doğru düzgün uyku moduna almıyor alsa bile ekranı kapatacaksınız diyelim tekrardan ekran açılıyor ve uyku modunu devre dışı bırakıyor.
2) Driver konusunda gerçekten zorlanıyorsunuz en azından ben yaşadım bu sorunu; Windows üzerinden güncelleştirme aldığımda yeni bir driver güncellemesi yok diyor lakin elle kontrol yaptığımda yeni güncellemeler görüyorum. Gördüğüm yeni güncellemeyi indirdiğimde, Windows güncelleme denetlediğinde kendisi eski sürücüyü yüklüyor. Bu sorun sadece bundan ibaret değil ben bluetooth driverında ve nahimic driverında çok sorun yaşadım (bunu ilerleyen günlerde daha detaylı anlatırım, soran olursa)
3) Gel gelelim oyun performansına; Bir süredir Valorant giriyorum ve açıkçası ben minimum 150 fps gördüm en yüksek ayarlarda (oyun ayarlarını varsayılanda bıraktım ve kontrol ettiğimde en yüksekte gösteriyordu). Lakin çok sıkıntılı bir durumu var hiç beklemediğiniz anda fps 1'e düşüyor bu laptopun o anki keyfine bağlı sebebini bende bilmiyorum, bir gün hiç böyle olmazken bir gün 2-3 bazen de 4 kere falan yapıyor bunu. Bu sorun belki ramden kaynaklıdır sonuçta 8gb ram ama anlamadığım durum şu bu neden bazen hiç olmazken bazen abartı derecede oluyor?
4) Sistem açılış süresi beni tatmin etmedi ssd var ve MSI Center'da durumunu sağlıklı gösteriyor lakin 10-15 saniye sürebiliyor açılış süresi bazense 7-8 saniyede gerçekten değişik sorunlar yaşadım ben bu laptopta çalışma şekli o günkü isteğine bağlı gibi (laptop ilk geldiğinden beri bu böyle ki laptopu zaten yeni aldım).
5) Benim en büyük sorunum laptop yeni olmasına rağmen cızırtı sesi ama nereden anlayamadım en başta hoparlör sandım çünkü cızırtı sadece laptopu hoparlörde kullandığımda geliyor ama bazen de gelmiyor (laptopun hoparlörü touchpadin sağında ve solunda ama cızırtı hemen ekranın önünde olan boşluklardan geliyor).

Not: Ben laptopun değişimini istedim eğer değişim onaylanırsa ve yenisi yollanırsa burayı güncelleyeceğim. Hatta aldığım fps değerlerini ve laptopun açılış sürelerini falan dosya olarak ekleyeceğim entrye.

(ARKADAŞLAR AMAZON 6 GÜN BEKLETİP ÜSTÜNE DEĞİŞİM YAPMAYACAĞINI SÖYLEDİ ( STOK YOKMUŞ AMA GERİ DÖNÜŞ İÇİN BELİRTTİKLERİ SON GÜNDE YANİ 5. GÜNDE ÜRÜNÜN STOK DURUMU OLMASINA RAĞMEN HİÇBİR DÖNÜŞ YAPMAYIP BEN ONLARA ULAŞMAMA RAĞMEN. BUGÜN ÜRÜNÜN SADECE İADESİ OLACAĞINI SÖYLEDİ ÜRÜN STOK GİRSE TEKRAR ALMAYA KALKSAM KENDİLERİ MİNİMUM 13000 DEN GİRİYOR ARADAKİ 500 TL ZARARI DA BİZE BIRAKIYORLAR OLAY THH YE GİDECEK SON DURUMU GÜNCELLERİM YA DA YENİ BİR KONU ALTINDA BULUŞURUZ.)

Son düzenleme:

Techno08

80+ Gold
Hocam öncelikle sorununuz yüksek ihtimalle ekran kartı driveri. Msi'ın sitesinde ki driveri yükleyin amd'ye bulaşmayın. ikinci olarak cızırtı sesi anlık geliyorsa msi alpha ve bravo modellerinde fan uyarım sesi var ve fan aniden hızlandığında bu uyarıyı veriyor bende de alpha 15 modeli var ve ben de ilk günden az daha iade ediyordum ama sonra bunun bu modellerde olduğunu duyduğum için iade etmedim sadece sizde yok o cızırtı. Ayrıca kendi cihazımı alalı 1,5 yıl oldu.

PC User

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Cemal Tiryaki
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Hocam öncelikle sorununuz yüksek ihtimalle ekran kartı driveri. Msi'ın sitesinde ki driveri yükleyin amd'ye bulaşmayın. ikinci olarak cızırtı sesi anlık geliyorsa msi alpha ve bravo modellerinde fan uyarım sesi var ve fan aniden hızlandığında bu uyarıyı veriyor bende de alpha 15 modeli var ve ben de ilk günden az daha iade ediyordum ama sonra bunun bu modellerde olduğunu duyduğum için iade etmedim sadece sizde yok o cızırtı. Ayrıca kendi cihazımı alalı 1,5 yıl oldu.
Ses dosyası eklemeye çalıştım lakin olmadı, sanırım öncelikle bir siteye upload etmem gerekli

Sizdeki cızırtı böyle mi? Eğer kulaklık ile dinlerseniz cızırtı sesini aslında buna tiz de denebilir çok daha rahat alırsınız (bu şarkıyı kulaklıkla ve telefon hoparlörüyle dinledim bahsettiğim sorunla karşılaşmadım).

Son düzenleme:

Techno08

80+ Gold

PC User

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Cemal Tiryaki
Valla denedim ama ses dosyası olduğu için atamadım.

Perfectshot06

Moderatör
Dahası  
Reaksiyon skoru
13,019
İsim
Oğuz Oğuz
Isı sorunu var mıydı?

PC User

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Cemal Tiryaki
Isı sorunu var mıydı?
Hayır, hiçbir ısı sorunu yok ve ben sorunu boşta iken alıyordum yani oyun oynarken zaten kulaklık takıyorum. Halen ara ara o ses sorununu yaşıyorum onun dışında hem Windows 10 home da hem de Windows 11 Home da hem masaüstünde hem tarayıcıda dolaşırken donmalar ya da kasmalar yaşıyorum hatta bu sorunu videoya bile aldım. Bu iki sorun dışında farklı bir sorun olarak bilgisayarı başlattım ve Windows ekranı gelmeden siyah ekranda kendisini tekrar başlattı ben kısa sürede çok fazla sıkıntı yaşadım bu bilgisayarda. Benim önerim Amazon'dan ürün almayın en azından ben bu süreçten sonra almayı düşünmüyorum ve önermiyorum tamamen müşteriyi bekletip kendi başlarından savıyorlar. Ben hakkımı THH'de arayacağım. Eğer siz Amazon'dan bir ürün alıp sorun yaşarsanız ve değişim derlerse kesinlikle o görüşmeyi ekran görüntüsüyle ya da ekran alıntısı ile kayıt altına alın ben bütün konuşmaları kayıt altına aldım THH'ye başvuruyorum.

PC User

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Cemal Tiryaki
Amazon bugün yeni ürün gönderdi umarım bu sefer sorunlarla karşılaşmam. Ürüne windows kurduktan sonra hoparlör ile tekrar bir şeyler dinleyeceğim bakalım sorunla tekrardan karşılaşacak mıyım.

Gordiac

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
885
İsim
Ramazan KOLDAŞ
Amazon bugün yeni ürün gönderdi umarım bu sefer sorunlarla karşılaşmam. Ürüne windows kurduktan sonra hoparlör ile tekrar bir şeyler dinleyeceğim bakalım sorunla tekrardan karşılaşacak mıyım.
Hocam bende alpha 17 kullanıyorum bir sorunun olursa mutlaka yaz senin için elimden geldiğince yardımcı olurum :)

PC User

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Cemal Tiryaki
Arkadaşlar Amazon'dan laptop ve benzeri şeyler almayın aldırmayın dün gönderdikleri laptopu kurulum yapmak için elime aldığımda laptoptan çat çut sesler geldi. Değişim için 5 gün kargo sürecinde bekledim ve gelen bilgisayarda herhalde ikinci el ya da gönderdiğimiz bilgisayarı yapıp geri göndermeye çalıştılar gerçekten şaka gibiler.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Arkadaşlar Amazon'dan laptop ve benzeri şeyler almayın aldırmayın dün gönderdikleri laptopu kurulum yapmak için elime aldığımda laptoptan çat çut sesler geldi. Değişim için 5 gün kargo sürecinde bekledim ve gelen bilgisayarda herhalde ikinci el ya da gönderdiğimiz bilgisayarı yapıp geri göndermeye çalıştılar gerçekten şaka gibiler.
Belki aranızda yok artık diyenleriniz olacaktır, isteyene video çekip atayım. Bildiğiniz içinden parça sesi geliyor, bugün arayıp geri dönüş yapacaklarını söylediler bekliyorum bende.

Tekrar değişim...

Son düzenleme:

PC User

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Cemal Tiryaki
Arkadaşlar 3. defa ürün elime birkaç gün önce ulaştı ve bu sefer bir sorun çıkmadı umarım böyle devam eder. Lakin ben MSI 2 yıl garanti sunuyor sanıyorum 1 yıl sunuyormuş, 2 yıl sunan ise Amazon'nun kendisi. Bilgisayarı şu an ki kurda (14.64) 12500 bandında yakalarsanız önerebilirim lakin daha üstünde bir fiyatta görürseniz kesinlikle önermem.

Yakında yeni bir postta bilgisayarın oyunlarda fps değerlerini sizlerle paylaşırım.

Tecnicall

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Hakan-Hakan
Nahimic driverini nasıl hallettin ne yaptıysam olmadı uygulama çalışmadı tüm driverleri kurduğum halde. Yardımcı olursan çok sevinirim. Şarja takıp çıkarttığında ekran kararması da problem değil özelliği öyle,eğer yapamadıysam onu ne yapman gerektiğini anlatırım

Hasanhhk

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Hasan Kaya
Arkadaşlar 3. defa ürün elime birkaç gün önce ulaştı ve bu sefer bir sorun çıkmadı umarım böyle devam eder. Lakin ben MSI 2 yıl garanti sunuyor sanıyorum 1 yıl sunuyormuş, 2 yıl sunan ise Amazon'nun kendisi. Bilgisayarı şu an ki kurda (14.64) 12500 bandında yakalarsanız önerebilirim lakin daha üstünde bir fiyatta görürseniz kesinlikle önermem.

Yakında yeni bir postta bilgisayarın oyunlarda fps değerlerini sizlerle paylaşırım.
hocam ben bu pc yi almayı düşünüyorum ama bu tür sorunları görünce pc elımde kalcakmıs gıbı hıssedıyorum

Top Bottom