Neler Yeni

RX 7900 XTX vs RTX 4070 TI Super vs RTX 4080 Super

asko56

80+ Bronze
1-2 aya kadar.
Mesaj otomatik birleştirildi:

4080 Super alırsam 10-15k oynuyor. Monitörüm 2k 165hz.

RTX özelliğini kullanacağımı neredeyse hiç sanmıyorum onun için bana da 7900 XTX mantıklı geliyor ve VRAM'i ikisine kıyasla 8GB fazla olduğu içinde mantıklı geliyor ama işin içine DLSS 3.5 girince biraz kararsız kaldım nedense, birde AMD ekran kartları kullananlardan "amd ekran kartı almayın siyah ekran veriyor" vb. gibi eleştiriler duyduğum içinde AMD ekran kartlarına karşı bir önyargım var birazcık.

VRAM miktarı 7900 XTX'in yanında 8GB daha düşük olduğu için pek emin olamadım ama Nvidia daha fazla şey sunduğu için de AMD'den emin olamadım bir türlü.
2 ay dediniz seçim den sonrasına denk geliyor 70 bin lik sistem 100 bin TL olur ona göre büçeni ayarla aynı parçalar ile oluşan ssitemi 100 e alırsın 100 bin hazırlamanı tavsiye ederim

Yuna05

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Miraç Bilgiç
Nvidia ne kadar mükemmel gibi gözükse de tam bir kapitalist(apple gibi) amd 6800 ile 16 gb vram verirken nvidia 4070 ti superi 12 veriyor vram kullanımının zamanla artacağını bildikleri için böyle yapıyorlar sistemler hızlı eskiyip yeni ekran kartları alınsın diye intelin zamanında 14 nm işlemci kazıklaması gibi nvidia da çoğu ekran kartını 8-12 gb vramle kazıklıyor
4070 TI Super'de 16GB VRAM'e çıkardılar. 4070, 4070 Super ve 4070 TI 12GB VRAM'e sahip ama benim ilgimi çeken konu ise 4060 TI'ın 16GB VRAM'e sahip olması, madem 4060 TI'a 16GB VRAM ekleyebiliyorsun, neden 4070'ler 16 veya 20 GB değil, aynı şey AMD için de geçerli.

2 ay dediniz seçim den sonrasına denk geliyor 70 bin lik sistem 100 bin TL olur ona göre büçeni ayarla aynı parçalar ile oluşan ssitemi 100 e alırsın 100 bin hazırlamanı tavsiye ederim
Şahsen yerel seçimlerden sonra fiyatların yükseleceğini düşünmüyorum.

asko56

80+ Bronze
4070 TI Super'de 16GB VRAM'e çıkardılar. 4070, 4070 Super ve 4070 TI 12GB VRAM'e sahip ama benim ilgimi çeken konu ise 4060 TI'ın 16GB VRAM'e sahip olması, madem 4060 TI'a 16GB VRAM ekleyebiliyorsun, neden 4070'ler 16 veya 20 GB değil, aynı şey AMD için de geçerli.

Tüm ekonomistler seçim sonrası zam dalgası gelicek diyor üstüne zaten parçalarada zam gelicegi kesin sen 100 bini hazırla

1708096727898.png

z0rden

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
187
İsim
Kaan P
Steam
steamcommunity.com/id/z0rden

amd 7600 xtye 16 gb vram vermiş yani zor bir iş değil :D ben yeni nesilde amdnin vrama daha fazla önem verip şu hep eksik olan ray tracing/AI çekirdeklerini koyacaklarını düşünüyorum yeni Ryzenlarda AI çekirdeklerini getirdiler ROCm ile de cuda rakibi de olurlarsa büyük savaş döner

Yuna05

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Miraç Bilgiç
Nvidia ne kadar mükemmel gibi gözükse de tam bir kapitalist(apple gibi) amd 6800 ile 16 gb vram verirken nvidia 4070 ti superi 12 veriyor vram kullanımının zamanla artacağını bildikleri için böyle yapıyorlar sistemler hızlı eskiyip yeni ekran kartları alınsın diye intelin zamanında 14 nm işlemci kazıklaması gibi nvidia da çoğu ekran kartını 8-12 gb vramle kazıklıyor

Lga sistemse sıkıntı çıkmaz am5 inteller falan(am4 biraz işlemci takması zor) pc toplamak eğlenceli iş sadece kablo saklaması ve usb headerlarını vs anakarta düzgün bir biçimde takmak sinir bozuyor :)
AMD işlemci almayı düşünüyorum, bence Intel işlemciye göre daha performanslı ve AMD işlemcilerin L3 Önbelleğini fazla koyuyor, onun için AMD işlemci almayı düşünüyorum.

Yuna05

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Miraç Bilgiç

z0rden

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
187
İsim
Kaan P
Steam
AMD işlemci almayı düşünüyorum, bence Intel işlemciye göre daha performanslı ve AMD işlemcilerin L3 Önbelleğini fazla koyuyor, onun için AMD işlemci almayı düşünüyorum.
AM5 ise alınır fakat AM4 almayın ölü yatırım olur. Şahsen AM4 alacağıma ucuz bir intel anakart alıp 13700k alırım 14. Nesil ile aynılar zaten daha uzun ömürlü olur tabi ddr5 fiyatları da ortada

Yuna05

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Miraç Bilgiç
amd 7600 xtye 16 gb vram vermiş yani zor bir iş değil :D ben yeni nesilde amdnin vrama daha fazla önem verip şu hep eksik olan ray tracing/AI çekirdeklerini koyacaklarını düşünüyorum yeni Ryzenlarda AI çekirdeklerini getirdiler ROCm ile de cuda rakibi de olurlarsa büyük savaş döner
Yeni nesilde AMD ve Nvidia'da VRAM kapasitesini arttıracak gibi hissediyorum. Nvidia eğer VRAM'i arttırmazsa cidden bu durum onlar için çok kötü olacak ve AMD, GPU yarışında Nvidia'nın bir tık önüne geçecek.

asko56

80+ Bronze
Eğer artarsa daha düşük bir sistem almak zorunda kalırım, çünkü cidden 70bin'in üzerine daha fazla çıkamam gibi görünüyor :(
o yüzden şimdiden sistem tavsiyesi istenmez 2 ay dovizin fiyatların ne olucagu belirsiz bir ortamda oldugumuz için istediginiz parçaları 2 ay sonra alamayacak konuma gelebilirsiniz günlük doviz kuru 10 kuruş arttırıyorlar yavaş yavaş seçimlere kadar çok fazla abartmadan yükseltiyorlar seçimlerden sonra zamlar ve doviz kurunda degişik hareketler görecegiz çünkü bu seçimden sonra 4 yıl seçim yok.

Ceasar123

80+ Bronze
NVİDİA evet dediğiniz gibi kar gütmeyi hedefleyen bir firma ve hayır, iyi bir firma.
NVİDİA dediğiniz gibi her zaman daha fazla satmayı, daha fazla para elde etmeyi amaçlar ana amacı asla iyi bir imaj vermek değildir.
Ayrıca verdiğiniz örnek yerine RTX 3060 12GB versiyonu olup 3070ti, 3070 ve 3060ti 8GB olması daha iyi bir örnek olabilir.
Ama günün sonunda şu var. Kullanıcı için hangisi daha mantıklı ise kullanıcı mecburen onu alır ve çoğu durumda NVİDİA daha mantıklı kaçtığı için kullanıcılar için NVİDİA tercih edilir.
Şuan için AMD bunu idrak ettiği için AMD'de iyi iş yapmaya başladı.
Mesela RX 6600, 6600XT, 6700XT kartları başarılıydı rakiplere göre, Bu seride ise 7700XT hoş.
İntel atılım yapmaya başladı...

Demek istediğim;
Her firma para için yapıyor bu işi. Zamanında İntel 12-13 serisi ile uçmaya başlayınca AMD ile deli gibi fiyat arttırdılar.
Hiç bir firma iyilik meleği değil, amacı para.
Burda olay rekabet, NVİDİA hata yapacak, AMD farkedecek, AMD daha iyi yapacak, Kullanıcılar AMD alcak, NVİDİA farkedecek.... Diye gidecek.
Siz hiç bir firmanın fanboyluğunu, haterlığını yapmadan ürüne odaklanın sadece.

Yuna05

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Miraç Bilgiç
AM5 ise alınır fakat AM4 almayın ölü yatırım olur. Şahsen AM4 alacağıma ucuz bir intel anakart alıp 13700k alırım 14. Nesil ile aynılar zaten daha uzun ömürlü olur tabi ddr5 fiyatları da ortada
AM5 alacağım tabii ki de. AMD hâlâ AM4 için CPU çıkarıyor ama yakında sonu gelir.

z0rden

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
187
İsim
Kaan P
Steam
Yıllarca amd ekran kartı kullandım, yeri bende ayrıdır, ancak sana tavsiyem nvidia ekran kartı al.
Hem destek, hem optimizasyon, hem dlss,rtx, reflex,stüdyo gibi özellikleri ile daha akıcı ve pürüzsüz.
Vram den bahsetmişssin, 16 gb vram sana gayet yeter. Yok ben sistemi alacağım ömürlük kullanacağım, yükseltmeyeceğim dersen amd al.
Ayrıca nvidia 2.el de peynir ekmek gibi satar.
Amd ye gelecek olursak, evet amd de görüntüler bir tık daha detaylı ancak önünde gelişmesi için hala yol var. Amd alınacak ise vramden ötürü iş için alınabilir
2 Sene sonra ne olacağını bilemeyiz
2 sene sonra ZTX ekran kartları çıkıp yeni teknolojilerini zamanında gtxlere yaptıkları gibi rtxlere de yapacaklar(destek vermeyecekler) üçüncü gözümü açıp geleceğe baktım birazcık

Top Bottom