Neler Yeni

Satıcılar Ekran kartlarını artık MSRP fiyattan satsın!

Chrollo04

80+ Bronze
Çip sıkıntısı mining falan salla çoğu avrupa ülkesinde ekran kartları rahatlıkla alınıyor.
Mining, çip tabii ki fiyatları katladı ama emin ol yurtdışında kendini öldürecek kadar pahalı hiçbir zaman olmadı.
Dolar düşmedikçe türkiyede nah kart alırız

Denizgezen

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Zaten bizim normal fiyatımız vergi ve kurdan dolayı yüksekti benimde isyanım, birde üstüne çip kıtlığından dolayı miningcinin gidip kart stoğunu sömürmesinden kart alamamıza sebep olması.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bunu yazmam ve haklı olmam bu kadar dokunuyorsa gir siteye al 10 tane ekran kartını çık dahada yazmakla zamanını harcama. Dolar kurunun 8,55'e çıkmasının fiyatı etkilediğini bende biliyorum. Ama senin kafa galiba 3200TL'nin bir şekilde 1TL artan kur ile 3.3 kat artmasını bekliyor :D Komediden ibaretsin.

RX580 dolar 5'ken fiyatı 1400TL olan bir karttı
RX580 dolar 8.65'ken fiyatı 6500TL

3.65 TL artan bir kur %4.5 artış yaptıramaz. Bilgin olsun. Bu kart zaten eski bir kart bunlar zaten satıcıların elinde ucuz fiyatla ellerine geçmişti zamanında stoğu 1 adet kalan kart 4.5 kat yüksek fiyatıyla satılmıyordu. Haberin olsun. Şuanki piyasada satıcılar fırsatçılık yapıyor az kafanı çalıştır ve lütfen bu konuya daha yazı yazmakla uğraşma.
Peki konuya nerden giriyorsun nerden çıkıyorsun?
Satıcılar fiyatı MSRP fiyattan satsın diyorsun konu başlığında bu.
Hala bu kart neden bu kadar pahalı satıcılar fırsatçı diyorsun sana anlatıyoruz sen hala komedisin sana bu kadar dokunmuş kafanı çalıştır yazıyorsun.
Konuyu açma sebebin de ekran kartı alamaman . Mining girdi işin içine rx 580 gibi ucuz bir kart 8gb vram sayesinde değer kazandı. Yoksa kimse 4.5 kat fazla paraya satalım demedi sanki dünya anlaşmış şu kartları artıralım da kimse alamasın der gibi.
Ülkeye kart dolarla giriyor kur da fark ediyor 4.5 kat diyorsun.
Senin düşüncene göre kimlik doğrulama o bu. Gene çözüm değil bunlar , bunları anlatıyoruz konuyu anyadan konyaya çeviriyorsun .
Saçma bir konu kimse ekran kartı fiyatlarını sen alamadın diye indirmez.
Adamın eline şuanda 3 4 binde geçen kartı geçen yıl 2 3 bin diye o paraya mı verecek?

KebanFiru

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
915
İsim
Hakan(KebanFiru)
Kartların üretimi zaten az zaten söyledikleri fiyattan satışa çıkarsalar ve benim dediğim yöntem uygulansa yine her türlü satacaklar. Burada Nvidia ile AMD'den fazla satıcı kar ediyor farkında mısın? Ben Nvidia ve AMD'ye bir şey demiyorum onlar zaten durumu umursadığı yok. Ben Satıcıların artık boş bahane bulmadan düzgünce, kartı MSRP fiyatından satması gerektiğini söylüyorum. O kartı zaten bütün herkes 1 tane bile olsa alacak ve yine satacak. Mağazanın burada zararı olmayacak ve kullanıcılarda kart almakta şuankine göre daha az zorlanacak. En azından stoklar yenilendiğinde yine bir şekilde önce alamayan birisi alma şansı bulabilecek.
TSMC bedavadan üretmiyor, çipleri. Çip fiyatları ve taşımacılık arttığı için doğrudan markalar fiyata uyguluyor. Yoksa verdiği paranın karsiligini alamaz. TSMC dediğim gibi çip başına eskisinden daha fazla para alıyor, sıkıntıdan dolayı.
Markanın ortaya bir kar çıkarmasi gerekiyor.

mythrowib

80+ Silver
Ciddi anlamda diyebilecek bir şey bulamıyorum. Bütün siteler ne gpu mininge karşı bir şey yapıyor nede
Nvidia ile AMD bu konu ile adam akıllı ilgileniyor. Kart niye stokta yok diyince çip sıkıntısı öne
atılıyor. Pardon ama zaten üretilmeyen kartı nasıl çip sıkıntısı ile ilişkilendirip 8 katı daha pahalı
fiyata satış yapıyorsun ? Satıcı Almış zamanında MSRP fiyattan satıyor %800 kar oranı ile bu nasıl bir
piyasa kim ilgileniyor bu piyasa ile ? Sitene TCKN ile satışı koymak bu kadar zor değil. Ekle Kimlik numarası
ile satışı, iade edilmediği süreçte 6 ay içinde birdaha ekran kartı almasına yasak koy bu kadar kolay
mininge karşı gelmek. Niye bütün firmalar Stok yok bahanesi ile fiyatları yüksek tutup bütün
kartlar Miningcilerin elinde çıkıyor. Veya 2. elde 10 katı fiyata satan bir paragözün elinde çıkıyor ?
Firmalar artık şu konuyla adam akıllı ilgilenin. Hazır sistem satışlarınada aynı dediğim gibi 6 ay içinde
birdaha almasına yasak koy. Sizin korumanızla adam zaten her türlü başka IP'den başka hesap ile girip başka adres yazıp
yine o ürünü alabilir. Ayrıca hazır sistem satma olayınızı hiç kavramış değilim. Ya arkadaş bütün parçaları 1 tane alabilecek şekilde
dediğim yöntemle limitle adam kendisi sitede zaten fiyat uygun olacağından kendi ayarlar. Sonra git sepete koy bilgisayar montaj
özelliğini adam zaten bilgisayar parçaları aldıysa birleştir öyle yolla adama ne diye hazır sistem diye kasıp boş stokta durabilecek
kartı bilgisayar ile satıldığı için stokta yok diyorsun? Bakın artık şu piyasaya adam akıllı ilgilenin. 1 yıldır ekran kartı almaya
çalışıyorum RTX3060 alacaktım sözde Nvidia 3200TL MSRP fiyatı koymuştu. Çıkış günü herkes sadece hazır sistem ile birlikte satıyor.
Bilgisayar ise en ucuz 9000 TL olarak çıkış yapmış. Tabi hazır sistemlerle stok bitince RTX 3060'da doğal olarak kendiside 9000TL'ye
çıkış yaptı. Ya arkadaşlar bilgisayar donanımını sadece bilgisayar ile satmak nedir şaka mısınız siz? Bilgisayarı olup aradığı parçayı
almak için o bilgisayarı mı alacak dalga mı geçiyorsunuz siz ?

Örnek veriyorum bu bilgisayardaki RX580 Itopya sitesinde geçen sene 1400TL civarından satılıyordu.
Fakat ne hikmettir piyasadaki diğer satıcılarda fiyatlar artınca size bu kart oldu 8000TL. Fakat siz bu kartı 2020'de alsaydınız
ve iadelik bir durum olsaydı bu kartı şuan size 1400TL'lik fiyat etiketiyle iade ettireceklerdi veya 700TL daha ek verin 1050Ti ile değişim yapalım
falan diyeceklerdi.
1623757676061.png

Lütfen herkes destek çıksın etrafta paylaşsın. Satıcılar artık saçma sapan yok kıtlık var bahanesiyle en azından üretimi olmayan kartı katı katı fiyata satmasınlar. Böyle devam edersek artık 1050Ti'yi bile bu fiyatlarda göreceğiz.

Itopya, Sinerji, İncehesap, QP, Teknobiyotik, Hepsiburada, AMD Türkiye, Nvidia Türkiye, Gigabyte Türkiye, Asus Türkiye, MSI Türkiye,
Bu firmalarla iletişime geçebilecek birisi bu yazımı onlara bana göre haklısın ama kur vergi ve satıcı da işin içinde :(

Dahası  
Reaksiyon skoru
102
İsim
Enes Öztürk
Hepimiz biliyoruz bu kartlar oyuncular için tasarlandı bir adamın bütün stoğu süpürüp mining yapması için değil. Ekran kartıyla mining yapacak kişinin bunları almasına izin verilmemeli. ASIC kullansın. Veya Mining için özel üretilmiş bir ekran kartı alsın. Mesela siteler Mining için özel reyon açarak oraya mining özel ekran kartlarını satışa sunabilirler. Çip sıkıntısı zaten fiyatları arttırmışken en azından karta şuan ulaşamayan kişiler miningcilerin kart almamasından dolayı ulaşabilir.
Asic kolay üretilmiyor . Hem adam ikisinden de para kazanabilecek iken neden birinden kazansın sadece ? Ayrıca ekran kartı firmaları şuan memnun bu durumdan adamların üretildiği kartlar piyasada kalmıyor .

Denizgezen

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Üreticinin umurunda değilsin satıcının umurunda değilsin adamın fabrikada malı üretilmiş mi üretilmiş satılmış mı satılmış konu kapandı.
Anlatmak istediğim anlatsamda anlaşılmayan nokta
Bir kişi kart alamadı diye satıcıların hepsi indirim yapıcak diğerine kalırsa 4 5 ay tek sıkıntımız ekran kartıymış gibi grev yapıcaz.
Sonuna kadar haklısınız ama arkadaş anlamıyor

KaiS

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
51
İsim
Kağan Hezer
Discord
Kağan#9286
TSMC bedavadan üretmiyor, çipleri. Çip fiyatları ve taşımacılık arttığı için doğrudan markalar fiyata uyguluyor. Yoksa verdiği paranın karsiligini alamaz. TSMC dediğim gibi çip başına eskisinden daha fazla para alıyor, sıkıntıdan dolayı.
Markanın ortaya bir kar çıkarmasi gerekiyor.
O zaman Nvidia ve AMD MSRP fiyatı ona göre yazacak. Satıcıların şuan yaptıkları bir bahanedir.

RTX 3060 üzerinden örnek vereyim. MSRP fiyat 329$

329$ = 2759,04TL

%18 KDV vergisi eklersek 496 TL vergi gelecektir. ve fiyat 3.255 TL ediyor. Fakat dünden beri yorum yapan arkadaşlar bunu anlamadı. Ya arkadaş hadi satıcı kar payını ekle 4000'e satsın. Bak ben bunu istiyorum işte. Millet stoğuda saniyesine tüketmesin diye Kimlik doğrulama eklenip bir kişinin o süreçte bir daha almasına izin verilmemeli çünkü diğer insanlarında bu kartı alacak onlarada şans verilmeli bir madencinin gelip bütün stoğu silip süpürmesi adil bir durum değil. RTX 3060 şuan 10k fiyat etiketiyle satılıyor. Kar oranı %250 - %350 civarlarında geziyor. Mining için hazır sistem alın bahanesini bir kenara alıp bu sistemi hayata geçirmeliler. Çünkü zaten mevcutta bir kasası olan kullanıcı neden ekran kartı almak için kasaya ek para biriktirsin ? Derdim ekran kartına değmeyeceği fiyatta para vermemek bende bilirim hazır sisteme 13k basıp RTX3060 almasını zor değil ama azıcık ülkede paranın ne kadar zor kazanıldığını biliyorsanız anlarsınız benim isyanımın ne için olduğunu

@Abdullah Hacıgül

Üreticinin umurunda değilsin satıcının umurunda değilsin adamın fabrikada malı üretilmiş mi üretilmiş satılmış mı satılmış konu kapandı.
Bende biliyorum üreticinin umrunda olmadığımı, arkadaşlar siz böyle düşünmeye devam ederseniz zaten hiçbir zaman umurlarında olmayacağız. Hepiniz konuya çok karamsar davranıyorsunuz. Burada bölgesel fiyatlandırma falan istemiyorum. Satışa TCKN üzerinden bir limit gelmesini ve fiyatların MSRP üzerinden sitenin kendine yeterli kar ettireceği kazanç seviyesinde fiyat etiketiyle satış yapmasını istiyorum. O fiyatla isterse stok bitsin tekrar geldiğinde en azından alabilme şansımız olacak fiyatı düşük olacağından ötürü ama şuanki yöntemle stokta kart varken bile alamıyoruz.

Örneklerini vereyim:

RTX 3060: 3200TL MSRP / Stok bol olduğu zaman 3600TL, stok azaldığında 4000'e satışa sunulsun.
RTX 3060Ti 4500TL MSRP / Stok bol olduğu zaman 4900TL, stok azaldığında 5300'e satışa sunulsun.
RTX 3070 4805TL MSRP / Stok bol olduğu zaman 5300TL, stok azaldığında 5800'e satışa sunulsun.
RX6800 5900TL MSRP / Stok bol olduğu zaman 6500TL, stok azaldığında 7300'e satışa sunulsun.
RX6800XT 6620TL MSRP/ Stok bol olduğu zaman 7200TL stok azaldığında 8000'e satışa sunulsun.

Kartın stoğu bitince alamayan kullanıcıda önceden alan kişiler birdaha alamayacağından dolayı alma şansına sahip olacak. Eğer stok az gelirse yukarıda gösterdiğim 2. fiyat etiketiyle raflara gelsin. Bakın ben örneklerimi verdim artık bana sertce cevap vermek yerine sizde benim düşünceme destek çıkın sesimizi buradan başlayıp dışarı duyuralım.

Son düzenleme:
Top Bottom