Neler Yeni

bilgisayar ekranı geç açılıyo

mhrm21

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
21
İsim
Muharrem Gökalp
Merhaba yaklaşık 6 ay önce vatandan sistem aldım komple monitör dahil normalde ekranı açarken çok bilgisayar başında durmuyordum son dönemde farkediyorum ki ekranı çok geç veriyo.Bugün test yaptığımda 40 saniye sonra monitöre ekran geliyo ve başlatma ekranı geliyo oda 10 saniye kadar sürüp masaüstünü açıyo sebebi nedir.
Sistem özellikleri:
SAMSUNG 27" LS27AG320NUXUF 165 hz monitör displayport girişi ile bağlı
MSI GeForce RTX 4060 VENTUS 2X BLACK 8GB OC GDDR6 128Bit DLSS 3 Ekran Kartı
MSI PRO B650M-P AMD B650 Soket AM5 DDR5 6400MHz (OC) M.2 Anakart
AMD Ryzen™ 5 7500F Soket AM5 5.0GHZ 38MB MPK Kutusuz İşlemci
2xGSKILL 16GB (1x16GB) Ripjaws S5 Siyah DDR5 6000MHz CL36 1.35V PC Ram
ADATA 1TB Legend 850 Lite NVMe M.2 SSD (Okuma 5000MB / Yazma 3200MB)
MSI MAG FORGE M100A D60 AKRİLİK YAN PANEL ARGB FAN 600W 80 PLUS mATX KASA

Byte

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
203
İsim
Burak B
Monitörün açma tuşuna basıp kasayı öyle açın. Aynısı olacak mı buraya yazın.

mhrm21

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
21
İsim
Muharrem Gökalp
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Monitörün açma tuşuna basıp kasayı öyle açın. Aynısı olacak mı buraya yazın.
Öyle yapınca tüm kaynakları tek tek denedi hdmi displayport olarak.Sonrasında sinyal yok diyerek displayport cihazınız bekleme moduna geçiyor diyip ekran gitti uzun süre kapalı kaldıktan sonra bi anda masaüstünü açtı.İşlem gene 50 saniyeyi buldu

Byte

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
203
İsim
Burak B
Sorun monitörden değilse geç post yapıyor sisteminiz o halde. DDR5 ile alakası yok. Eğer BIOS da yapılan ayarlar varsa gözden geçirin. Son çıkan BIOS sürümünü yükleyin. Benim sistem de ddr5 ama 10 saniye sürmüyor windowsun açılması. Anakartınızda debug ledler var bilgisayarın açma tuşuna basıp o ledleri sırayla takip edin. CPU,RAM,VGA hangi aşamada çok bekliyor anlayabiliriz.

oğuzhan18

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,494
İsim
oğuzhan ege
benimde ddr5 geçince biraz geç açılıyordu m2 ssd olmasına rağmen 7000 7000 tarzında en son güncel bios bi yükledim tıklamamla açılması bir oluyor bi dene istersen.

mhrm21

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
21
İsim
Muharrem Gökalp
benimde ddr5 geçince biraz geç açılıyordu m2 ssd olmasına rağmen 7000 7000 tarzında en son güncel bios bi yükledim tıklamamla açılması bir oluyor bi dene istersen.
Sorun monitörden değilse geç post yapıyor sisteminiz o halde. DDR5 ile alakası yok. Eğer BIOS da yapılan ayarlar varsa gözden geçirin. Son çıkan BIOS sürümünü yükleyin. Benim sistem de ddr5 ama 10 saniye sürmüyor windowsun açılması. Anakartınızda debug ledler var bilgisayarın açma tuşuna basıp o ledleri sırayla takip edin. CPU,RAM,VGA hangi aşamada çok bekliyor anlayabiliriz.

Son sürüm Bios yükledim yüklendi.biosu yükledikten sonra sistem kendini yeniden başlatınca uzun süre açılmadı ekran ardından ekran geldi kontrol ettim güncellenmişti bios.Ardından bilgisayarı yeniden başlattığımda anakartta beyaz bi ışıkta takılı kaldı ekran gelmedi hiçbir şekilde.Güç düğmesinin yanındaki reset tuşuna bastığımda açıldı bilgisayar 2 -3 sefer sorun neyden kaynaklı anlayamadım.Şu an açılmıyor kırmızı ve turuncu bi ışık yanıyor anakartta sadece
Mesaj otomatik birleştirildi:

Düzeltme: şu an bilgisayarı açtığımda anakartta vga olan kısım beyaz ışık olarak yanıyor ve açmıyor bilgisayarı.Fakat reset tuşuna bastığım zaman bilgisayarı açabiliyorum vga ışığının beyaz yanması neden oluyor?

Son düzenleme:

Byte

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
203
İsim
Burak B
VGA ışığının beyaz yanması monitör sinyal algılamamasından kaynaklı. Monitörü sistem açılacağı sırada açarsanız vga ışığı yanmaz. Aslında samsung un monitörü buna sebep oluyor. Ama yine de ekranın gelmesi gerekli beyaz ışık yansa da. BIOS u varsayılan ayarlarına sıfırlayın.

Son düzenleme:

mhrm21

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
21
İsim
Muharrem Gökalp
VGA ışığının beyaz yanması monitör sinyal algılamamasından kaynaklı. Monitörü sistem açılacağı sırada açarsanız vga ışığı yanmaz. Aslında samsung un monitörü buna sebep oluyor.
Şimdiye kadar bu olmuyordu geçte olsa kaynağı algılayıp ekran veriyordu ama
Mesaj otomatik birleştirildi:

Şu an dediğiniz gibi monitör ve kasa powerına aynı anda bastım fakat tekrardan beyaz yanmaya devam ediyor

Byte

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
203
İsim
Burak B
BIOS' u dediğim gibi Default ayarlara alın. Tekrar deneyin.

Top Bottom