Neler Yeni

İnceleme Asus ROG Strix G15 G513QC İnceleme (RGB Manyağı Laptop)

StrongesT

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
293
İsim
Ahmet Ceyhun BİLİR
Yok hocam. Benim bilgisayarda kafama takılan 2 şey var. 1.si caps lock tuşumun basış hissi diğerlerine göre farklı orda sorun olabileceğinden korkuyorum. 2.si de ekran kartım 55-60 dereceyken işlemcim 80-82leri görüyor. Kafama takılan ufak şeyler var ama dediğiniz gibi bir sorunum olmadı.

Ben de size oyunlarda ekran kartının tam performans kullanılmaması sorununu sorucaktım. Normalde 144hz den sonra kartın kendini sınırlaması gerek bu zaten normal ancak benim kart daha düşük fpslerde kendini sınırlıyor. Örneğin GTA5 de 100-110 fps alıyorum en yüksekde ama ekran kartı yetmediğinden değil sadece %50-55 i kullanılmış oluyor. Bir türlü çözemedim. 144 sabit verse rahatlıcam.
Hocam özelden iletişim kuralım

EmreTRk

80+ Bronze
Ekliyorum hocam.

oEnesQlf

80+ Silver
Elinize sağlık ,1. Wallpaperi atabilir misiniz ?

EmreTRk

80+ Bronze

doguzkaan

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
33
İsim
Oğuz Demir
Hocam renk doğruluğu konusunda yeterli mi, tasarım yaptığım için kırmızı yaptığım şeyin başka bir ekranda pembe gözükmesini istemiyorum. Bu arada teşekkürler inceleme için :)

RevDeisDou

80+ Titanium
En İyi Cevap
17
Dahası  
Reaksiyon skoru
49,075
İsim
Rev D
İlgilendiği Kategoriler
Hepsi ;)
Oyun içerisinde ekran kartı yeterli fps'yi sağlıyor ise kullanım oranını kısıtlayarak düşük grafikli oyunlarda ısınma sorunundan kurtuluyor. (Düşük oranda çalışması bir darboğaz değildir)
Her laptop gibi CPU ve GPU sıcaklıkları desktoplara göre yüksek olsada kesinlikle bilek ve ellerinize bu sıcaklık vurmuyor. Sıvı metal termal macun sayesinde CPU sıcaklığı en yüksek yükte uzun süre çalışmasında dahi 86-87 dereceyi geçmiyor.
İşlemci ısınıyor. Ayrıca ilk cümle nasıl oluyor anlamadım bir yerde ayarı mı var?

EmreTRk

80+ Bronze
İşlemci ısınıyor. Ayrıca ilk cümle nasıl oluyor anlamadım bir yerde ayarı mı var?
İşlemci ısınmıyor hocam. Benim olduğu için söylemiyorum %100 kullanımda 86 oyun içinde de max 77 derece gördüm işlemcide.

PaLaaX

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,790
İsim
𝓐𝓭ı 𝓨𝓸𝓴 𝓝𝓪𝓶ı 𝓥𝓪𝓻
Discord
𝑃𝑎𝐿𝑎𝑎𝑋#7322
Kameranın olmaması gerçekten bir eksi aslında.
ama tabiiki bişeylerden feragat etmek zorundasın.

EmreTRk

80+ Bronze
Kameranın olmaması gerçekten bir eksi aslında.
ama tabiiki bişeylerden feragat etmek zorundasın.
Aynen öyle. İnce çerçeve çok güzel görünüm verse de şimdi extra kamera almak zorunda kalıcam.

Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Umut Emir Tosun
Tam Model Adı : Asus Rog Strix G15 G513QC-HN031

Teknik Özellikler
İşlemci : Amd Ryzen R7 5800H
Ekran Kartı : Nvidia Geforce RTX 3050
Ram: 16GB DDR4-3200 SO-DIMM
Ekran : 144hz 3ms fhd (1920x1080) IPS
Depolama : 512 GB Samsung M2 SSD

İlk İzlenim;
Ürünün kaliteli malzemeden yapılmış bir kutusu var. Güzel göründüğü kadar darbelerden de koruyacağına inanıyorum.
Kapağı kaldırmanız ile ürünü yukarıya kaldıran bir mekanizma yapılmış böylece kutudan alırken düşürme gibi risklerin önüne geçilmiş.

Alıntıyı görüntüle

Kutunun içerisinde 3 bölme var;
İlk bölmede adaptör ve kablo bulunuyor
İkinci bölmede garanti belgesi, kullanma klavuzu ve bir broşür bulunuyor.
Üçüncü bölmenin içi Türkiye versiyonlarında boş ancak yurtdışı versiyonlarında üçüncü bölmede dolu oluyor.

İnceleme;
Ürünü çalıştırdığınız zaman bir açılma efekti ve fazlasıyla ışık ile size bir karşılama yapıyor. Samsung ssd sayesinde 10 saniye civarı bir açılma süresine sahip olan ürünümüz (değişiklik gösterebilir) RGB alt ve klavye ışıkları ile fazlasıyla dikkat çekiyor.
Alıntıyı görüntüle Alıntıyı görüntüle

Oldukça ince ve hafif olan kasasına nazaran yüksek kalite malzeme kullanarak hem hafifliği hem uzun ömürlü olmasını bir arada yakalamışlar gibi duruyor.
Monitör ve çerçevesi çok ince olduğu için hem çok estetik duruyor hem de bütünlüğü koruyor. Ancak bu inceliğin bedeli olarak dahili bir laptop kamerası bulunmuyor.

Arka kısmında yer alan beyaz aydınlatmalı ROG işareti bilgisayarın arkasındaki boşluğu doldurmuş. Ancak logo aydınlatması söndürülemiyor. (bende bulamamış olabilirim)

Alıntıyı görüntüle

Oyuncu bilgisayarlarında görmeye alışık olmadığımız büyük touchpad bu bilgisayarda bulunuyor. Başlarda alışmak biraz zor olsada alıştıktan sonra büyük bir konfor sağlıyor. Şahsen benim mouse yerine touchpad kullanasım geliyor.

Kasa ergonomi olarak yazı yazmaya ve oyun oynamaya gayet uygun, bilek dayama kısımları ve klavye bilgisayar yüksek yük altında olsa bile ısınmıyor. Klavyesi hafiften mekanik klavyeyi andırsa bile mekanik klavye performansını ve hazzını veremiyor, ancak rakiplerine göre en başarılı klavyeye sahip olduğunu rahatça söyleyebilirim.

Hoparlör kalitesi oyuncu bilgisayarlarının üzerinde bir şiddet ve kalitede ancak yine de tam olarak yeterli değil. Günlük kullanımda yeterli olsada film ve oyunlarda kalite düşük kalıyor.

2 adet solda ve 1 adet arkada olmak üzere 3x 3.2 type A USB girişi bulunuyor. Yer yer 3 adet yetmeyebiliyor, buyüzden usb çoğaltıcı kullanmak gerekebilir.
Onun dışında sol tarafta 1 adet combo jack bulunuyor. Arka kısımda ise 1x type C USB, HDMI 2.0, ethernet kablo girişi ve şarj girişi bulunuyor.

Performans Testleri;
Bütün performans testleri ArmouryCrate uygulaması üzerinden yapılabilen en yüksek ayarlarda yapılmıştır. (Max fan hızı)

SSD Hız Testi;
512 gb Samsung ssd görevini fazlasıyla yerine getirsede 512gb yeterli olmadığı için ssd ekleme ihtiyacı doğuyor.

Alıntıyı görüntüle

SSD GÜNCEL TEST;
Arkadaşlar gerekli driverleri kurduktan sonra yazma hızı neredeyse 2 katına çıktı.
Alıntıyı görüntüle

CPU Sinebench Test;
4946 puan alan R7 5800H %100 yük altında max 86 derece gördü. (oda sıcaklığında)

GPU BaseMark Testleri;
GTX1070- 1070TI ile yakın değerler veren RTX3050, asıl performansını oyun içinde dlss teknolojisi ile birlikte veriyor.

Vulcan;
Alıntıyı görüntüle

DirectX12;

Alıntıyı görüntüle

ArmouryCrate Uygulaması;
Giriş ekranında karşılaştığımız 5 farklı performans modu tüm kullanımlar için yeterli çeşitliliği sağlıyor ve klavyede ki ekstra bir tuş ile uygulama açılmadan modlar arasında geçiş yapılabilmesi sağlanıyor.
Alıntıyı görüntüle

Klavye aydınlatması için sunulan 10 farklı mod fazlasıyla yeterli ancak isterseniz kendinizde desen oluşturup ekleyebiliyorsunuz. Modların hızı ve RGB parlaklığı ayarlanabiliyor. Aura Sync destekle Asus ürünleriniz var ise oluşturduğunuz efektler tüm ürünlerde eşzamanlı şekilde çalışıyor.

Senaryo profilleri sayesinde uygulamalarınız için önceden ayarladığınız modlar (Performans modu, RGB modu, touchpad aktifliği vs.) uygulamayı kullanmaya başladığınız anda ayarları otomatik olarak değiştiriyor.
Alıntıyı görüntüle

Deneyimler
Oyun içerisinde ekran kartı yeterli fps'yi sağlıyor ise kullanım oranını kısıtlayarak düşük grafikli oyunlarda ısınma sorunundan kurtuluyor. (Düşük oranda çalışması bir darboğaz değildir)
Her laptop gibi CPU ve GPU sıcaklıkları desktoplara göre yüksek olsada kesinlikle bilek ve ellerinize bu sıcaklık vurmuyor. Sıvı metal termal macun sayesinde CPU sıcaklığı en yüksek yükte uzun süre çalışmasında dahi 86-87 dereceyi geçmiyor.

Kalite ve performans bakımından kusursuz olsada bir fiyat performans ürünü olmadığını açık ve net söyleyebilirim. Ancak görünüş ve kalite sizin için performans kadar önemli ise başka modellere hiç bakmayın derim.

İlk incelemem olduğu için biraz acemice olmuş olabilir bunun için kusura bakmayın.

Okuduğunuz için teşekkür ederim. Saygılar, İyi Forumlar.
hocam işlemcim AMD R7 4800H LoL de FPS değerim 100-130 arasında oluyor ancak GPU kullanımı %26 CPU kullanımı %30 performansı arttırmak için ne yapmalıyım yardımcı olursan çok sevinirim

Top Bottom