Neler Yeni

İnceleme Excalibur G900 Kullanıcı İncelemesi

Atyxah

80+ Silver
Ben excalibur almayın alınmaz mpnster alın daha iyi derken linç yiyorum siz de ısrarla alıyorsunuz şuan ısınıyor ama bak bi 2 yıl sonra işlemci aşırı ısınmadan dolayı direkt kendini kapatacak kanser olup belki kıracaksın

lil musty

80+ Silver
En İyi Cevap
9
Ben excalibur almayın alınmaz mpnster alın daha iyi derken linç yiyorum siz de ısrarla alıyorsunuz şuan ısınıyor ama bak bi 2 yıl sonra işlemci aşırı ısınmadan dolayı direkt kendini kapatacak kanser olup belki kıracaksın
Valla ben sıcaklık sorununu çözdüm maksimum 80 oluyo genelde 74-75te takılıyor sıcaklık. Termal macun işini de yapsam 70'e kadar düşeceğini düşünüyorum

Atyxah

80+ Silver
Valla ben sıcaklık sorununu çözdüm maksimum 80 oluyo genelde 74-75te takılıyor sıcaklık. Termal macun işini de yapsam 70'e kadar düşeceğini düşünüyorum
Genel olarak sistemi rezalet olmasaydı haklısınız ama bunlar geçici, balon çözümler maalesef...

Tamam Türk markası alalım destek olalım diyoruz Monster alsak malum zaten tamam o kötü o zaman Excalibur alalım diyoruz bu sefer rezalet olmuş oluyor e biz ne yapalım mecburen MSI Asus almak zorunda kalıyoruz.

TALHA MURAT

80+ Silver
Genel olarak sistemi rezalet olmasaydı haklısınız ama bunlar geçici, balon çözümler maalesef...

Tamam Türk markası alalım destek olalım diyoruz Monster alsak malum zaten tamam o kötü o zaman Excalibur alalım diyoruz bu sefer rezalet olmuş oluyor e biz ne yapalım mecburen MSI Asus almak zorunda kalıyoruz.
Değil 1.5 sene oldu termal macunumu kendim sürüyorum ve sorunum olmuyo servisin termal macunu sorunlu yoksa casperın ısınma sorunu olmaz.

Akiran

80+ Silver
Selamlar forum üyeleri,

Bu konuyu açmamın sebebi Excalibur alacak veya almayı düşünecek arkadaşlar için bir inceleme konusudur. Eğer böyle bir inceleme varsa kusuruma bakmayın çünkü ben böyle bir konuyu arattım fakat bir sonuç bulamadım. Artı olarak ilk kez inceleme yapıyorum. Bir sorun çıkarsa yanıt olarak yazarsanız sevinirim. Kısa sürede düzeltirim.

Laptop Modeli ve Özelleştirmesi

Öncelikle aldığım laptop Excalibur G900'ün bu modeli LINK :

(istek üzerine 244HZ yapabilirsin ama pek tavsiye etmem sebebini birazdan görürsünüz)

Alıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüle

Laptopta çok fazla özelleştirme seçenekleri var. Yani 1660-Ti'dan RTX 3080'e kadar destekli ve yeni gelmiş olupta ekledikleri, 11. Nesil Intel İşlemcileri bulunmakta. Ekran ve RAM seçenekleri de sunuyor.

Laptop Tasarımı

Laptop tasarım alanında gayet ince ve hoş detaylı, özellikleri de anlatmak gerekirse şöyle :

-Klavye alt köşelerden ve touchpad kısımlarından turuncu ince çizgiler geçiyor, hatta laptopun arkasındaki o ince çizgiler ışıklı ama pek heyecanlanmayın sadece düz bir ışık. Yani bence hoş görünüyor üstteki yüklediğim fotoğraftan bakabilirsiniz.

-Laptop 21.4mm inceliğinde. Laptop kapağını kapatırsanız oyuncu laptopu olduğu belli bile olmuyor.

-Laptop RTX 2060 / 3060 seçenekleri için 2.1 kilogram, RTX 3070 / 3080 seçenekleri için 2.4 kilogram, bence oyuncu laptopuna göre normal bir ağırlık.

-Sağ ve sol olmak üzere çift fanlı bir laptop. Normal oyuncu laptopları gibi alt ve klavye üstünden hava alıyor arka ve kenarlardan hava atıyor.

-Laptop kasa tipi metaldir.

-Laptop kasa rengi metalik siyah isterseniz direkt siyah deyip geçebilirsiniz.

-Bu laptop tasarımına mı girer emin değilim fakat :
-Sol kısımda 1 adet 3.1 USB girişi ve ethernet kablo girişi bulunmakta.
-Sağ kısımda 2 adet 3.1 USB girişi ve mikrofonlu kulaklık girişi bulunmakta.
-Arkada güç girişi, HDMI girişi, SD Kart girişi ve Mini Display girişi bulunmakta.
-Ve laptopun üstünde olmazsa olmaz süper kaliteli (!) 720P HD kamera bulunmakta.

Alıntıyı görüntüle

Laptopun ışıklandırma paneli böyle bulunmakta ve klavyeyi RGB yapmaktansa 3 Bölge Aydınlatmalı Klavye tercih etmişler.

Panelde laptop ışık parlaklığı azaltılıp açılabiliyor.

Laptopun alt köşelerinde ambiyans ışıkları var fakat sadece KIRMIZI / MAVİ / YEŞİL renklerini destekliyor.

Klavye özelleştirmesi için 6 config bulunmakta. Bunlar şöyle :
-Her zaman açık hiç bir değişimi yok. Sadece seçtiğiniz renkler sabit olarak yanıyor.
-Flaş etkisi, yani klavye ışığı açılıp kapanıyor.
-Nefes alıp verme, normal bildiğiniz nefes alıp verme configi, yavaşça ışık sönüp yavaşça ışık açılıyor.
-Kalp atışı, kalp ritmi gibi ışıklar değişkenlik gösteriyor.
-Rastgele, klavye tüm desteklediği renkleri tek tek geçiyor. Ama şuna dikkat RGB değil.
-Tekrarla, seçtiğiniz renkler sürekli sağdan sola doğru git gel yapıyor.

Bence en hoş modu
rastgele configi.

Laptop Eksi ve Artı Yönleri

Çoğunuz bu kısım için geldi büyük ihtimal, bende zaten bu incelemeyi bu yüzden açmak istemiştim.

Laptop Artıları

1- İşlemcisi yüksek frekansta çalışması FPS açısından çok iyi bir sebep.

2- Ekranın 144Hz ve 240Hz seçimlerinin olması çok güzel olmuş. (240Hz seçilmiş ekranlar %100 sRGB destekliyor diye biliyorum.)

3- Turbo Fan özelliği olması gayet iyi, yalnızken ve kulaklık takılıyken açılması gereken bir şey tabi. Tam tamına 7000RPM'de dönüyor fanlar. Turbo Fan herhangi bir macun veya undervolt işlemi yokken işlemciyi 84 dereceye kadar soğutuyor. GPU ise 75lerde takılıyor yani Turbo Fan'ı gayet iyi soğutuyor.

4- Klavye ve Laptop Kasa tasarımı çok hoş duruyor. Yani fiyatını hakediyor.

5- Şu ana kadar hiç bir FPS drop olayları falan yaşamadım. Yani donanımları da iyi yani çok kalitesiz denmez. Ama çok iyi de denmez.

6- Kontrol merkezi güzel yapılmış. Sistem bilgileri, sıcaklık bilgileri, klavye aydınlatma ayarları, laptop durum configleri (ultra pil tasarrufu, iş, oyun, ultra performans) ve makro atama kısmı bulunmakta, gayet işlevli.

7- Laptopu almanızla beraber yanında bir adet USB Flaş Bellek geliyor. Onunla driverları direkt olarak kurabilirsiniz. Bana gönderilen güncel driverlardı.

Şu anlık daha bir artı yok. Yani en azından ben öyle düşünmüyorum.

Laptop Eksileri

1- İşlemcisi boştayken bile yüksek frekansta çalıştığı için boşa ısınıyor. Oyunlarda CPU "Gaming Mode" seçiliyken maksimum 92 derece, "High Performance" seçiliyken maksimum 96 derece.

2- Ekran seçerken bilerek 144Hz seçtim ki iyi ki seçmişim çünkü FPS oyunlarında falan mesela CS:GO rekabetçi modunda 300 falan görüyorum ama 230 olduğu zamanda oluyor bu ekranla tam eşit FPS olmadığı için beni rahatsız ederdi. Valorant gibi bir oyunda bu bilgisayar ile 240FPS üstü bekliyorsanız birazcık zor çünkü Valorant'ta 160 170FPS falan alıyorum.

3- Turbo Fan çok sesli olduğu için odada birisi varken veya kulaklık yokken açılmayacak bir seviyede, yani turbo fan açmayayım ama sessiz kalsın derseniz işlemci ve ekran kartı macununu yenileyin çünkü Excalibur'a sürülen macun kalitesiz diye biliyorum veya undervolt falan atıcaksınız başka çözümü yok ben undervolt yaptım imkan olunca da termal macun sürücem. Değerler ne diye sorarsanız Turbo Fan kapalıyken ve termal macun / undervolt işlerine girmezseniz boştayken işlemci 68 ekran kartı 57 dereceye yakın. Ağır yük altında ekran kartı maksimum 81 falan oluyor. İşlemci "Gaming" modunda 92 "High Performance" modunda 96'ya kadar varıyor. Ekran kartı yine 81 falan oluyor maksimum. Fazla ısındığı için ben "Gaming" modu kullanıyordum sonrada Turbo Fan açıyordum.

4- Kontrol merkezinde bence olması gereken hatta en önemli olan şey yok, fan ayarı. Yani bilgisayar ya fabrika ayarı fanda çalışacak ya da turbo fanda çalışacak. Undervolt veya macun işini yaparsanız fan hızı 4500'ü geçmez. 5500RPM'e kadar fanlar sessiz çalışıyor.

5- Laptop hoparlör olarak Dolby Audio kullanıyor fakat USB ile yollanan driveri kurulmuyor. Başka yerden kurmayı denedim, yok hayır kurulmuyor ama YouTube videosu falan izlenir. Müzik için iyi bir deneyim sunması birazcık hatta baya zor.

6- Ekran kartı MSI / ASUS'takiler gibi 115W değil 85W (çok fazla FPS değişikli yaşanır.)

Şu anlık daha bir eksi yok. Aklıma geldikçe düzenlerim. Beni en çok zorlayan işlemci sıcaklığı oldu ama undervolt ile düzelttim.

Laptopun Ekleri

Kontrol Merkezi :

(Simetri hastaları şu an kuduruyor olabilir :D)

Laptopla beraber gelen USB :

Alıntıyı görüntüle

Ben USB'deki driverları indirip 16GB bir flaş bellek amacıyla kullanmak için silmişim bu yüzden direkt böyle atıyorum. İçinden gelen driverlar aynı bunlar.

Dikkat edilmesi gereken son şeyler:

Sizi sıkmış olabilirim ama son dikkat edilmesi gereken şeyler şunlardır :
1- RAM'i ben 16GB olarak aldım ve 1x16 GB gelmiş.
Alıntıyı görüntüle

2- Termal macun olarak Talha Murat diye bir abiden öneri aldım burada etiket olayını tam beceremiyorum. Belki konu G900'dür diye okuyordur. Termal macun olarak MX-4 tercih edilmesini söyledi. LINK
Alıntıyı görüntüle

3- Bilgisayarı FreeDOS alacaksanız kendiniz kurulumunu bilmekte fayda var gidip mahallenin bilgisayarcısına bakarsanız garip yerlerden indirip virüs sokturabilirler.

Daha da anlatacak bir şey kalmadı sanırsam. Konu bu kadardı. Yazması uzun sürdü kesin okuması 5 dakika sürecek :D
İyi forumlar, umarım bu konu işinize yaramıştır ve hata bulursanız lütfen bildirin.
Elinize sağlık, başta öyle bir anlattınız ki az daha sipariş verecektim. :) Turbo fan açık olmadığı sürece 90+ dereceye çıkması kötü, kontrol merkezi de tasarım açısından dandik gözüküyor.

lil musty

80+ Silver
En İyi Cevap
9
Elinize sağlık, başta öyle bir anlattınız ki az daha sipariş verecektim. :) Turbo fan açık olmadığı sürece 90+ dereceye çıkması kötü, kontrol merkezi de tasarım açısından dandik gözüküyor.
İlk 20 satırdan sonra gelen pişmanlık hissi...

mehmet86

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Mehmet Taşkıran
İlk 20 satırdan sonra gelen pişmanlık hissi...
kral selam , g900 üme undervolt yapmayı düşünüyorum ama pek bilgi sahibi değilim. Performansında ve sıcaklıklarda ne gibi bi etki oldu? Bide ayar paylaşırsan sevinirim.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
934,213
Üyeler
146,663
Son üye
lightwqw
Top Bottom