Neler Yeni

Hazır sistemlerde cayma hakkı

NakreS14

80+ Platinum
En İyi Cevap
25
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,070
İsim
Serkan
Incehesap.com üzerinden bir hazır sistem satin aldım ve 5-6 gün sonra (14 Ağustos 2020) ürün elime ulaşmadan cayma hakkımı kullanarak iade etmek istedim. Ürünün kişiye özel olduğunu iddia ederek iade kabul etmediler. Ben de konu ile ilgili yasaları araştırdım ve iç çamaşırları gibi kişisel ürünler kişiye özel yaptirilmis yiyecek-içecek, kişiye özel düzenlenmiş veya kişiye özel üretilmiş veya toner gibi zamanla tükenen ürünlerde cayma hakkının geçerli olmadığını öğrendim. Ve benim satın aldığım şeyin kişiye özel olmakla uzaktan yakından alakası olmadığı kanısına vardım. Tek yaptıkları piyasada olan parçaları montajlamak oldu, bana özel üretim yapmadılar. Veya kalkıp da anakartın üzerinde ismimi yazmadılar. Nasıl bunun kişiye özel olduğunu iddia ediyorlar anlamış değilim. Kaldı ki sistemin içinde bulunan ekran kartı, işlemci, SSD... ne varsa hepsi tek tek alındığı takdirde 14 gün içerisinde sebep dahi belirtmeksizin kullanıp memnun kalınmadığı takdirde (veya kullanılmadan) cayma hakkı gerekçesi ile iade edilebiliyor. Yani montajını ben yaptığımda iade edebiliyorum montajını ben yapmıyorum, elimi dahi sürmüyorum ve iade hakkım yok bu bana hiç ama hiç inandırıcı gelmedi. Bence İncehesap yasalara aykırı iş yapıyor.

Bu olayın üzerinden yaklaşık bir ay geçti ve hala herhangi bir sonuca bağlanılamadı. Bu süreçte neler olduğunu anlatayım: İncehesap ile mesajlaşmam sonuca bağlanamadığı ondan ötürü ürünün gelmesini beklemek zorunda kaldım, ürün kapıma ulaştığında hiçbir şeye elimi sürmeden ürünü getiren kargocu ile İncehesap'a geri gönderdim. Hemen akabinde internetten İncehesap'ın sitesinde bir iade talebi oluşturdum.

(Talepte yazdığım yazı: Cayma hakkimi kullaniyorum. Urunu elime ulastigi an kutusunu dahi acmadan urunu getiren kargocu ile birlikte geri gonderdim. Bu urun tuketicinin haklari yasasi'na gore kisiye ozel urun kategorisine girmez cunku sahsima ozel bir şey yaptirmadim bu urunde. Nasil ki internetten siparis etigimiz bir kalemin secenekler kismindan rengini veya boyutunu sectikten sonra cayma hakkimi kullanabiliyorsam ayni sekilde burada da kullanabilirim. Kaldi ki ben bu siparisimde hiçbir ozellestirme secenegini dahi secmedim. Para iademi bekliyorum.)

O günden bu güne kadar geçen süreçte de tüketici hakem heyeti'ne başvurdum ve İncehesap'la birkaç telefon görüşmesi yaptım her seferinde derdimi anlattım fakat ısrarla bu ürünün kişiye olduğunu söylediler, süreç hala devam ediyor. Bu konulara hakim olan biri bana yardımcı olabilir mi? Haklı mıyım, ne yapmalıyım?
Tüketici hakem heyetine basvuracagini söyle ve başvur lehine sonuçlanir

M.U.M

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
92
İsim
Mert Umut Memis
Top Bottom