Neler Yeni

Hz. Muhammed'in peygamberlik iddiası doğru mudur?

naberr

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
352
İsim
naber
Arapça öyle bir dilki kelimenin birsürü anlamı var okuduğunda orada kadını döv diyor ama başka anlamda öldür başka anlam diye diye gidiyor böyle bir noktanın bile eksikliği kökten anlamı değişebilir o yüzden baya araştırman gerekiyor ve Kafirlerin cehenneme gitmesi gayet normal bir şey insanlar neden buna haksızlık diyor anlamıyorum koskocaman evren dönüyor yazıyor ama sen inkar edersen tabikide cehenneme gidersin
sence bu durum mantıklı mı neye göre araştırmamız lazım allah tüm dünyada yaşanlara bir din gönderiyor ama biz anlamak için zibilyon tane hadis ve araştırmaya giriyoruz sence bu durum mantıklı mıdır?
ek olarak açıklayıcı bir şekilde indirdik diyor bir diğer kuran mushafında indirdim diyor mushaf farklılıkları

Bir Müslüman olarak dinim hakkında pek birsey bilmiyorum. Ama Müslüman olanlara tavsiyem kendi dinini öğrenmeden başka dinlere yada felsefi görüşlere bakmasın. Bunun sebebi sen kendi dinini tam taniyamadigindan başkalarının sorduğu sorulara veya celiskilere cevap veremiyorsun sonra dinini reddediyorsun bu çok yanlış bir düşünce bence. Sadece gördüğüm kadarıyla dinimi bildiğim kadarıyla kuranda geçen şeyler hep insanın yararına. Allahın kendisi için birsey istememesi ve helal kilinanlarin insanların yararına haram kilinanlarin insanların zararına olduğunu görüyoruz. Yaratıcının kullarından kendisi için birsey istemesi saçma olur değil mi?

muallim

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
6
İsim
Samet Kazanlı
Kardeşim sadece şunu sorayim o zaman Hz muhammed Mekkede dunyaya gelmis biri okuma yazması da yok. Furkan suresi 53. Ayete bi bakar misin. Hz muhammed bunu nereden bilsin o çağda.

Dahası  
Reaksiyon skoru
3,882
İsim
Mehmet Bozaklı
İlgilendiği Kategoriler
bilgisayar
biraz baktım yazılanlara bir de youtubede hz muhammed'in peygamberlik yaptığı yılları anlatan tarih kanallarına baktım.
kuranada baktım ve kafam karıştı. kuranda çok fazla çelişki gördüm
muhammed dini anlatıyor tamam bakıyor kimse inanmıyor bu da milleti cehennemle korkutmaya başlıyor.
sadece milleti korkutsa neyse kendi karılarını bile tehdit ediyor. tahrim 1 -5 arası kalarını allah , melek neysede müslümanlarla bile korkutmaya çalışıyor.
ve öğrendiğime göre muhammedin babası abdullah yani allaha tapan demek ve allah o dönem en güçlü put olarak biliniyor. 300 küsür putu köseye atıp en güçlü bu deyip devam ediyor o şekil
nisa 34 te ilginç erkeklerin çalışıp kadınlara baktığı yazar ama günümüzde kadınlarda çalışıyor itaat etmezlerse uyarın dövün diyor.
bir çok ayet arap geleneği üzerine yahudi ve hristiyanlarıda çekmek için onların dedikleri bazı şeylerde bulunuyor.
yıldırım diye arama yaptığımızda 6-7 ayet falan çıkıyor ve ayetlerde adam çarpabileceği yazıyor.
bu ayetleri bir tanrının yazmasına ihtimal bile veremiyorum açıkcası
beni cahillikle suçlayanlara şunu sormak istiyorum
günümüzde kaç çeşit kuran mushafı var ? tek harfi bile değişmemiş diyenlere gelsin bu soru
hz osman neden diğer mushafları yakma gereği duydu ?
Okurken gül gül öldüm.Arkadaslar lütfen biraz araştırın veya bir şeyler okuyun. Bilmeden sallayınca cahil durumuna düşüyorsunuz .

naberr

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
352
İsim
naber
Bi ufak saldım bu konuya.
Sonuç olarak sana akıl verilmiş, araştır ve öğren diye. Kullanabilirsin.
haklısın akıl çoğu kişiye verilmiş bir şey herkes araştırmalı bence anne babadan öğrenilen yarım yamalak bilgilerle müslümanım demek bile doğru değil bence. herşeyden önce insan okumalı ama anlayarak okumalı yoksa arapça kuran okumak gibi olur okuduğundan bir halt anlamazsın ölene kadar

ÇiktaMuz

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
637
İsim
Ömer
Kardeşim sadece şunu sorayim o zaman Hz muhammed Mekkede dunyaya gelmis biri okuma yazması da yok. Furkan suresi 53. Ayete bi bakar misin. Hz muhammed bunu nereden bilsin o çağda.
bu bilgi yanlıştı diye biliyorum

DejavuKing

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
500
İsim
Furkan Emre Asım
@naberr benim yazdıklarıma hiç cevap vermiyorsun nedense

orahae

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
6
İsim
mehmet akar
değerli kardeşlerim islam öyle bir iki ayetle anlatılacak veya anlaşılacak bir mevzu değildir. islam dini Hz. Adem ile başlar. yahudilik hristiyanlık da bir zamanlar hak dini idi. değiştirilmeden önce, hz. peygamber döneminde doğru bir şekilde hristiyanlığı yaşayan insanlar da vardı. İslam efendimizle başlamadı. binlerce alim var. din felsefesi, din psikolojisi, dini mantık adı altında dersler var. bir iki ayet okuyup Allah yok muhammed kendi yazdı mevzuları biraz ironik geldi bana. zaten yeterli bilgin olduktan sonra, hak dinin islam oldugunu ve de çelişkili dediğiniz herşeyin açıklamasının oldugunu anlarsınız. kaçmak çözüm değil, insan dinsiz olamaz, bir şeye sığınmak zorundadır. herkesin bir inancı var. agnostisizm bilinmezciliğe de saygı duyarım dinde asla zorlama yoktur. dinin içeriğinde zorlama vardır. birbiriniz itham etmeyin, sevin. İslam dininin merhamet, sevgi, gerektiğinde savaş oldugunu ve yaşam tarzı oldugunu bilmenizi isterim. İslam kötü bir şey emretmez, nefislere zulmetmez. dinim yok diyen birine ben kurandan ayet göstermiyorum, bunun mantığı var. islam mantıkla ulaşabileceğin ve ayrıca doğru bir niyetle ulaşacağın insanın tek çıkış kapısı oldugunu anlarsınız biraz doğru araştırma sadece. bir kelime görüp de ben buna ulaştım demek binlerce alime saygısızlık. Kuran nasıl bu zamana kadar bozulmadan geldi? hadisler nasıl bu zamana kadar geldi? Ravi nedir, hafız nedir? zabt nedir? bunları bilmek lazım.

ÇiktaMuz

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
637
İsim
Ömer
değerli kardeşlerim islam öyle bir iki ayetle anlatılacak veya anlaşılacak bir mevzu değildir. islam dini Hz. Adem ile başlar. yahudilik hristiyanlık da bir zamanlar hak dini idi. değiştirilmeden önce, hz. peygamber döneminde doğru bir şekilde hristiyanlığı yaşayan insanlar da vardı. İslam efendimizle başlamadı. binlerce alim var. din felsefesi, din psikolojisi, dini mantık adı altında dersler var. bir iki ayet okuyup Allah yok muhammed kendi yazdı mevzuları biraz ironik geldi bana. zaten yeterli bilgin olduktan sonra, hak dinin islam oldugunu ve de çelişkili dediğiniz herşeyin açıklamasının oldugunu anlarsınız. kaçmak çözüm değil, insan dinsiz olamaz, bir şeye sığınmak zorundadır. herkesin bir inancı var. agnostisizm bilinmezciliğe de saygı duyarım dinde asla zorlama yoktur. dinin içeriğinde zorlama vardır. birbiriniz itham etmeyin, sevin. İslam dininin merhamet, sevgi, gerektiğinde savaş oldugunu ve yaşam tarzı oldugunu bilmenizi isterim. İslam kötü bir şey emretmez, nefislere zulmetmez. dinim yok diyen birine ben kurandan ayet göstermiyorum, bunun mantığı var. islam mantıkla ulaşabileceğin ve ayrıca doğru bir niyetle ulaşacağın insanın tek çıkış kapısı oldugunu anlarsınız biraz doğru araştırma sadece. bir kelime görüp de ben buna ulaştım demek binlerce alime saygısızlık. Kuran nasıl bu zamana kadar bozulmadan geldi? hadisler nasıl bu zamana kadar geldi? Ravi nedir, hafız nedir? zabt nedir? bunları bilmek lazım.
hadis, ravi, zabt nedir bilmene rağmen nasıl agnostiklere dinde zorlama yok diyebiliyorsun ki? hadislere bakarsan o ayetin din değiştirenler için geçerli olmadığını bilmen lazım.

DejavuKing

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
500
İsim
Furkan Emre Asım
Hocam bir bütün olarak değerlendirmek gerekiyor zaten Kur'an'ı ve hadisleri. Bir ayette bahsedilen bir konu sonraki ayette ya da Kuranda başka bir yerde açıklanabiliyor.

naberr

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
352
İsim
naber
kuranda muhammed için ümmi geçer ve anlamı saptırılarak okuma yazma bilmedeği rivayeti dolaşır. kuranın tk harfi bile değişmemiştir söylentisi gibi (mushaflar yazarsan çıkar). o konuya gelecek olursak eski dönemde yazıtlarda yazan bir durum ilber ortaylı bile çok eski dönemden bilindiğini söylüyor din ve mitoloji kanalı hangi yazıtlarda yazdığını kaynaklarıyla söylüyor zaten o dönemde bilinen bir bilgi ve mekke ticaret ve bilgi şehri aslında muhammedin akıl hocasıda vardır

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
980,756
Üyeler
155,163
Son üye
lightningfps
Top Bottom