Neler Yeni

❌İndirim Bitti! Lenovo Legion R27QE 27" 2k 180Hz 0.5ms Monitör Sepette 6.799TL

Fantastiktürk

80+ Bronze
Teşekkürler hocam ben açıkçası HDR'ı sürekli açık tutmayı tercih ediyorum, Windows 11'in Auto-HDR'ı bence gayet iyi bir iş çıkarıyor. Windows'tan SDR parlaklığı ayarı ve HDR kalibrasyonunu yaptıktan sonra tabii.

Monitörün kendisine gelirsek attığım fotoğraftaki LG 27GN880'e kıyasla parlaklık bir tık daha düşük. LG'nin %80-85'ine denk geliyor gibi Lenovo'nun %100'ü. Onun dışında her açıdan çok beğendim. LG'ye kıyasla bir tık daha sıcak geldi Lenovo, bunu da NVIDIA denetim masasından ufak bir ayar yaparak çözdüm.
Auto HDR gayet kötü çalışıyor ama yine siz bilirsiniz tabii.

Ve Nvidia'dan ayar yapmayın, onun yerine Color Temp.'i neutral'e alın. O da olmazsa Nvidia'dan yapın tabii hakimseniz konuya.

Dahası  
Reaksiyon skoru
35
İsim
Furkan Değer
Auto HDR gayet kötü çalışıyor ama yine siz bilirsiniz tabii.

Ve Nvidia'dan ayar yapmayın, onun yerine Color Temp.'i neutral'e alın. O da olmazsa Nvidia'dan yapın tabii hakimseniz konuya.
HDR açınca monitörden renk ayarlanamıyor maalesef, o nedenle oradan yapamadım.

Auto HDR'a gelecek olursak... Bilemedim ya. İşin aslı HDR açık kullanmıyordum uzunca bir süredir ama her oyun/videoda hdr aç/kapa yapmaktan o kadar sıkıldım ki. Şimdi dediğim gibi Windows HDR ayarından SDR parlaklığını istediğim düzeye ayarlayıp kalibrasyon da yaparak kullanılabilir bir denge buldum gibi... O nedenle şimdilik böyle devam edeceğim ama bakacağım duruma göre :)

Edit: Lenovo HDR açınca parlaklık değiştirmeye de izin vermiyormuş, o zaman HDR açık kullanma hayallerim suya düşebilir çünkü parlaklık ayarlamadan da yapamam :D

Son düzenleme:

Fantastiktürk

80+ Bronze

Auto HDR'a gelecek olursak... Bilemedim ya. İşin aslı HDR açık kullanmıyordum uzunca bir süredir ama her oyun/videoda hdr aç/kapa yapmaktan o kadar sıkıldım ki. Şimdi dediğim gibi Windows HDR ayarından SDR parlaklığını istediğim düzeye ayarlayıp kalibrasyon da yaparak kullanılabilir bir denge buldum gibi... O nedenle şimdilik böyle devam edeceğim ama bakacağım duruma göre :)

Edit: Lenovo HDR açınca parlaklık değiştirmeye de izin vermiyormuş, o zaman HDR açık kullanma hayallerim suya düşebilir çünkü parlaklık ayarlamadan da yapamam :D
Evet ben de unuttum. HDR modunda hiçbir ayar yapamazsınız. Normal bir şey bu Lenovo'ya özel değil. Ayrıca HDR'da sarımtırak olması da doğal çok sarı olmadığı sürece.

Neden aç kapa yapmaktan yoruldunuz anlamıyorum? Kaç tane HDR oyun, video var ki sürekli açasınız? Bende HDR400'lerin en iyisinden, HDR600'lerin çoğundan daha iyi bir monitör var. Çok nadir açıyorum. HDR içerik o kadar yok.

Ventusz

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,245
İsim
Gökhan Güçlüoğlu
İlgilendiği Kategoriler
Elektronik Bilgisayar Sistemleri Sıcak Fırsatlar
Bu monitör hepsiburada dışında satılmıyor. Kendine özel ürettirmiş olabilir mi?

Dahası  
Reaksiyon skoru
35
İsim
Furkan Değer
Evet ben de unuttum. HDR modunda hiçbir ayar yapamazsınız. Normal bir şey bu Lenovo'ya özel değil. Ayrıca HDR'da sarımtırak olması da doğal çok sarı olmadığı sürece.

Neden aç kapa yapmaktan yoruldunuz anlamıyorum? Kaç tane HDR oyun, video var ki sürekli açasınız? Bende HDR400'lerin en iyisinden, HDR600'lerin çoğundan daha iyi bir monitör var. Çok nadir açıyorum. HDR içerik o kadar yok.
Yani haksızsınız diyemem içerik az :D Açmayı unutuyorum, o nedenle HDR sürekli açık olarak bir çözüm bulabilmek hoşuma gitmişti :D

Lakin parlaklık ayarı yapamamak can sıkıcı, o nedenle tekrar eski usule döneceğim mecbur :D

Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Mehmet Alarsu

Windows + ALT + B kısayolunu oyunlara girmeden film seyretmeden önce Windows HDR'ı hızlıca açmak için kullanın.

Son düzenleme:

Fantastiktürk

80+ Bronze
Bu monitör hepsiburada dışında satılmıyor. Kendine özel ürettirmiş olabilir mi?
Koskoca Lenovo Türkiye'deki HB için özel ürün mü üretecek :ROFLMAO:

Yok hocam. Sadece şu an HB satıyor demek bu. Yeni çıkan bir ürün olduğu için normal. Diğer monitörler de öyle olabiliyor ilk çıktığı zaman.

Hem Endonezya'dan inceleme atıyorum sizce TR'ye özel olabilir mi 😅

Son düzenleme:

Ventusz

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,245
İsim
Gökhan Güçlüoğlu
İlgilendiği Kategoriler
Elektronik Bilgisayar Sistemleri Sıcak Fırsatlar
Koskoca Lenovo Türkiye'deki HB için özel ürün mü üretecek :ROFLMAO:

Yok hocam. Sadece şu an HB satıyor demek bu. Yeni çıkan bir ürün olduğu için normal. Diğer monitörler de öyle olabiliyor ilk çıktığı zaman.
Birde hocam şu monitör nasıldır

Fantastiktürk

80+ Bronze
Birde hocam şu monitör nasıldır

ve

Şu iki incelemeye göre de görüntü kalitesi değerleri Lenovo'dan bile düşük ya da eşit. En önemli sıkıntısı leş gibi kontrastı. Her iki inceleme 850:1 ölçmüş. Lenovo ise 1350:1. Asus'un siyahları gözle çok bariz seçilecek şekilde daha grimsi olacaktır. Önermiyorum. O fiyata daha iyisi bulunur. İncelemesi olmadığı için net konuşamıyorum ama G274QPF E2 VS. var. 10K'ya çıkarsanız hepsininin tozunu dumana katan efsane Samsung Odysses G6 G65B var. 9K bu monitöre çok.
Mesaj otomatik birleştirildi:

-
Arkadaşlar şuraya bir bakarsanız iyi olur teşekkürler :ROFLMAO:

Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
Ahmet
  1. Game mode=oyun modu: BU AYAR ÇOK ÇOK ÖNEMLİ. ÇOK KİŞİ BU HATAYI YAPIYOR. Game mode ayarı standartta kalacak. FPS, yarış, RTS VB. ayarları sakın seçmeyin! Bu ayarlar olsun diye konmuş dandirik ayarlar oluyor çoğunlukla. Renk kalibrasyonunu değiştiriyor ve açılmaması gereken/kapatılmaması gereken ayarları açıyor/kapıyor. Standart kalsın!
  2. Overdrive=tepki süresi: Level 2. Değişmeyin en iyi ayar bu. İncelemede bu ayarın ne olduğunu anlatmıştım: https://forum.donanimarsivi.com/konu/lenovo-r27qe-ips-27-2k-qhd-180hz-1ms-inceleme.1007928/ Bir de şu linki okuyun: https://forum.donanimarsivi.com/kon...-monitor-sepette-6-799tl.1005996/post-9076054
  3. MPRT: KESİNLİKLE KESİNLİKLE KESİNLİKLE kapalı. Gözlerimizin ve monitörün yapısı gereği hareketli cisimler monitörde bulanık gözükür. Bu ayar ile hareketli cisimlerin netliğini arttırıyorsunuz. Ancak bu ve monitörlerin büyük çoğunluğunda pazarlamadan ibaret. Çünkü zor bir ayar. Yalnızca var diye yazmak için koyuyorlar. Açtığınızda parlaklık düşmesi, renk bozulması, ekranda titreme ve buna bağlı göz yorgunluğu yapar/yapabilir. Bunu kullanmak istiyorsanız özel monitör almanız lazım: Zowie'ler, Viewsonic XG2431 vb. modeller.
  4. Adaptive Sync G-sync, Free-sync: kullanmak istediğinizde auto, yoksa kapalı. Kullanmadığınız zaman kapatırsanız potansiyel titreme sorunlarını engellemiş olursunuz. Çoğu kişi bunu biliyordur zaten.
  5. Refresh rate number=yenileme hızı gösterimi: Kapalı. Hani Free-sync, G-sync yani Adaptive-sync'ler monitörün Hz'ini FPS'iniz ile eşitliyor ya, bu ayar işte değişken yenileme hızınızı görmenizi sağlıyor.
  6. Parlaklık: keyfinize göre. Çok açmamak ve çok kısmamak her zaman en iyi görüntü kalitesini verir.
  7. Contrast: varsayılan ayar kalacak, ellemeyin! Burada görüldüğü üzere varsayılan 75. Bildiğimiz kontrast ayarı bu. Ne olduğunu incelemede bahsetmiştim 2. maddede link var.
  8. DCR=dinamik kontrast: HDR ayarı açtığınızda açabilirsiniz. Normalde açmayın. Bu ayar ekrandaki görüntüye göre monitörün kontrast ve parlaklık değerini otomatik ayarlıyor. Basit bir ayar olduğu için düzgün çalışmadığı yerler olsa da HDR ile birlikte iyi iş çıkarıp kontrası bayağı iyileştirdiği oluyor.
  9. HDR: ÇOK ÇOK ÇOK ÖNEMLİ BU KISIM. 1) HDR ayarı yalnızca HDR video, oyun izlerken açık olacak. Onun dışında kapalı tutuyorsunuz! 2) Açmak ve kapatmak için monitörün bu menüsü İLE BİRLİKTE masaüstüne sağ tık - görüntü ayarları - HDR sekmesinden de açıp kapatıyorsunuz. Birini açık birini kapalı yaparsanız renkleriniz gri ve beyaz çamurumsu olur. 3) Oradaki yalnızca Auto ve HDR400 ayarı gerçek HDR. Diğerleri HDR efekti. Onları hiçbir zaman kullanmıyorsunuz! HDR'ı zaten biliyorsunuzdur.
  10. Dark boost=siyah güçlendirme: varsayılan kalacak. Burada görüldüğü üzere 4. Bu ayarı çok karanlık oyunlarda ve dizilerde karanlık yerleri seçemiyorsanız açın. O yerleri daha aydınlık yapmaya yarıyor.
  11. Sharpness=keskinlik: varsayılan ayarda kalacak. Adı üstünde ekrandaki görüntülerin keskinliğini ayarlıyor. Ancak bunu yazılımla yaptığı için görüntüde diğer artifactlara (bozulmalara) neden oluyor. Bu ayarlar daha çok yazıların okunmasında problem yaratan OLED monitörlerde önemli.
  12. Relative gamma: varsayılan. Biraz karışık ama basitleştirirsem bu ayar ile siyahları arttırıp azaltabilirsiniz ancak gereksiz yere arttırıp azaltmak siyahtaki detayları öldürüp 10. maddede yazana sebep olur ya da siyahı çok açarak grileştirir.
  13. Color Temperature=renk sıcaklığı: İşte burası önemli. Bu ayar renk sıcaklığını değiştirmemizi sağlıyor. Renk sıcaklığı şudur: https://en.wikipedia.org/wiki/Color_temperature#:~:text=Color temperatures and example sources (Yönlendirmeli link). Monitörünüzde tam beyaz bir görüntü açın. Eğer hafif sarımsı ise renk sıcaklığınız doğrudur. Çok sarı ise Warm (sıcak) yerine neutral (doğal) seçeneğine alın. Çoğu kişini şikayetçi olduğu sarımsı/mavimsi olayı budur. Diğer seçenekleri göremiyorum paylaşmamış arkadaş. Diğer ayarları da paylaşırsanız biraz daha yardımcı olabilirim.
  14. Saturation=doygunluk. Varsayılan yani 50'de kalacak. Adı üstünde. Renk kalibrasyonunu bozduğu için ellemeyin.

Sıkışık piksel olduğuna eminseniz bi elinizle masaj yapmayı ve diğer arkadaşın attığı sıkışık piksel düzeltme videosunu açın. Düzeleceğini sanmıyorum. Değişim/iade hocam.
Denedim bastırdım falan ama maalesef geçmiyor sadece siyahta görünmesi can sıkıcı iade edeceğim bu fiyat bandı ya da Max 8 9 k civarı yine ips ne önerebilirsiniz bana şimdiden teşekkürler

Dahası  
Reaksiyon skoru
35
İsim
Furkan Değer
Windows + ALT + B kısayolunu oyunlara girmeden film seyretmeden önce Windows HDR'ı hızlıca açmak için kullanın.
Kullanıyordum hocam zaten hatta HDRTray'i de öneririm :) Benimki tamamen tembellikti başka bir şey değil ama şimdi tekrar eski usule döndüm. :)

Her neyse, teşekkürler şimdi yeni monitörün beyazını da LG'ye göre yaptım uzun zamandır ilk defa iki monitör arasında hiç renk farkı olmadan kullanabiliyorum bu da çok mutlu ediyor beni.

Gerçekten çok güzel bir monitör; keşke kalite kontrol sorunları da olmasaydı :)

Edit: Bu arada kontrast farkı da hissediliyor. Yanındaki iki katından fazla paraya satılacak LG'yi kıskandırdı.

Son düzenleme:
Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
994,794
Üyeler
157,285
Son üye
Erdem67
Top Bottom