Neler Yeni

Rehber Playstation vs Xbox, sizce hangisi?

Cevdet Sunay

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
24,045
İsim
Hakan
Saf güç olarak XBOX eziyor denebilir ama özel oyunları yok, PS'de bulunan oyunlar bulunsaydı XBOX uçardı, adamlara buzdolabı dedik dalga geçtik diye buzdolabı konsol üretti.

BaşaramadıkAbi

80+ Platinum
En İyi Cevap
1
Herkese merhaba yeni bir rehberle karşınızdayım. Biliyorsunuz ki bu konu çok tartışılıyor ve konsol alacaklar çok fazla arada kalıyor bir yandan Xbox’ın gamepass sistemi bir yandan da Playstation’ın mükemmel özel oyunları. Şimdi ben sizlere hangisini hangi şartlarda tercih edeceğinizi söyleyeceğim ve bu konsolların donanımını tanıtacağım Xbox’dan başlayalım.

XBOX SERİES X/S VE XBOX ONE X/S

Öncelikle series x’den başlayalım; fiyatı yaklaşık 7 bin liradan başlıyor ve şu anda Xbox’ın ürettiği dünyanın en güçlü konsol, gpu’su 12 tflops gücünde ve bu da yaklaşık olarak rtx 3080 gücünde olduğu anlamına geliyor ve 16 gb ddr6 belleklere sahip ayrıca işlemci olarak da AMD’nin 3.8 ghz sahip işlemcisini kullanmış. Gamepass ise ea play dahil sadece 30 lira ve 100’ün üstünde oyuna sahip. Yani aylık sadece 30 lirayla 100’ün üstünde oyunu 4k 60 fps ile doyasıya oynayabilirsiniz.

XBOX SERİES S

xbox’ın ürettiği F/P oyun konsolu. Fiyatı 3500 liradan başlıyor. Donanım olarak ise 4 tflops gücünde bir gpu mevcut ve 10 gb ddr6 bellekler kullanılmış, işlemci olarak ise AMD’nin 8 çekirdekli işlemcisi var ve 3.6 ghz değerine sahip. Bu konsol 4k destekliyor ama genelde video ve filmlerde 4k alabiliyorsunuz, çoğu oyun bu konsolda 2k destekliyor ama desteklemeyen oyunlar ise 1080p 60 fps ile akıcı bir oyun deneyimini yaşayabilirsiniz gamepass olayı bunda da geçerli, diğer konsolları üstün körü geçeceğim çünkü önemli olan bunlar.

XBOX ONE X

bu konsol gpu olarak 6 tflops gücüne sahip ve 12 gb ddr5 bellekler kullanılmış işlemci olarak ise 2.3 frekansında Jaguar amd işlemciye sahip ve birçok oyunu 4k oynayabilirsiniz ama yakında one x’in fişi çekilecek ondan dolayı series s öneririm

XBOX ONE S

bu konsol gpu olarak 1.4 tflops bir grafik birimine sahip ve işlemci olarak 1.73 ghz değerine sahip amd jaguar işlemcisi kullanılmış. Konsol 4k film video destekliyor ama oyun olarak ise bazı oyunları 1080p 60 fps’de açabiliyor. Rdr2 ve cyberpunk gibi oyunları ise 1080p 30 fps oynayabilirsiniz

yani aslında ben bu konsolların donanımını kısaca tanıttım ve gamepass sisteminden de kısaca bahsettim. Eğer PC’niz yoksa ve düşük bütçeli oyun oynatan bir cihaz Arıyorsanız Xbox sizin için bir nimettir. Şimdi Playstation 4 ve 5’i de tanıtıp ps plus ‘dan bahsedeceğim

PLAYSTATİON 4

Bu konsol Xbox one s’in rakibi. Grafik birimi olarak 1.84 tflops değerine sahip ve işlemci olarak ise 8 çekirdekli amd işlemciye sahip, RAM olarak ise 8 gb’lık ddr5 bu konsolun içinde yer alıyor. Bu cihaz bazı oyunları 1080 60 fps oynatırken günümüz oyunlarını ise 1080p 30 fps’de açıyor.

PS PLUS

Ayrıca Playstation’larda ps plus özelliği de mevcut ve gamepass sistemine benziyor bu özellik aylık 40 lira ve her ay iki oyun veriyor, Bu sistem her ne kadar gamepass gibi geniş bir oyun kütüphanesine sahip olmasa da Playstation’ın yeni çıkan ve eski özel oyunlarını da barındırıyor ve bu oyunlar da her ay size ücretsiz verilebiliyor. Ps plus Playstation kullanıcıları için bir zorunluluk değil ama eğer online oyun oynamak ve güzel indirimlerden faydalanmak istiyorsanız üye olabilirsiniz.

PLAYSTATİON 5

işte benim gözbebeğim. Bu konsol Xbox series x’in rakibi ve çoğu oyuncunun hayali. Her ne kadar oyunları pahalı olsa da Türkiye’de ben dahil bir çok kişinin tercih ettiği bir konsol. Donanım olarak bu konsol da 10 tflops gücünde bir grafik birimi var ve AMD’nin özel geliştirdiği rdna 2 teknolojisine sahip, yaklaşık olarak ise rtx 3070 gücünde ve işlemci olarak ise AMD’nin zen 2 mimarisi üzerine kurulmuş 3.5 ghz değerine sahip RAM olarak ise 16 gb ddr6 bellekler kullanılmış ve depolama kısmında 825 gb bir ssd’yi sahip ve ssd upgrade ise mevcut. Bu konsol ile her oyunda en az 4k 60 fps oyun oynayabilirsiniz ancak monitörünüz ya da tv’niz 120 hz destekliyorsa bu değer 120 fps’e çıkıyor yani bu konsol ile 4k 120 fps oyun deneyimi yaşayabilirsiniz.

Playstation 5 ise her ne kadar bilal Erdoğan’ın dediği gibi “lüks bir şey” zannedilse de aslında değil, ne yazık ki ülkenizde ki kur fiyatları ve vergiden dolayı bu konsolun en düşük fiyatı 7200’den başlıyor o da dijital versiyonu. Ayrıca oyunları da pahalı yani bu cihazın oyunlarına para verebilecekseniz tercih edin sonra başınız ağırmasın. Gördüğünüz gibi Xbox’ın da ps’nin de avantajları olduğu gibi dezavantajları var. Ben size detaylı olarak donanımdan da bahsettim artık tercih sizin. Okuduğunuz için teşekkür ederim atladığım bir şey olursa lütfen belirtin gözümden kaçmış olabilir bazı şeyler
Hayatımda hiç konsolum olmadı. Konsollar hakkında neredeyse bilgim yok. Ama ps isterdim :D

lil musty

80+ Silver
En İyi Cevap
9
Eskiden PS diyordum da şimdi oyunları çok pahalı olmaya başladığı için ve Game Pass olayı çok iyi olmadığı için ben XBOX diyorum.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
905,481
Üyeler
140,502
Son üye
Muhammed Nurullah Çavuş
Top Bottom