Neler Yeni

🔥İndirim Samsung Odyssey OLED G6 27 0.03 ms 2K Pivot 360 Hz 24.999 tl iş bankla 23.000 tl

StrangerIX

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
958
İsim
Baran Kut
Merakımdan soruyorum bizim pazarda 4k miniLED monitör var mı? Varsa paylaşabilir misiniz?

Xef1ONYX

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
26
İsim
Gökalp Yentür

shaco27

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
541
İsim
eyyüb

Hashus000

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
151
İsim
Cihan Bozkır
sırf 250 nit diye almıyorum bende çok can sıkıcı bi durum ve hdr kullanmak istemiyorum.
IPS ya da VA panel olsa ben de parlaklığı önemsemezdim çünkü kontrast sınırlı. Parlaklık çok yüksek olunca siyahlar da bozulacak. Ama oled televizyonda güneş, denizden yansıyan güneş yüksek parlaklık ile birlikte gölgeli alanların olduğu videolarda çok gerçekçi görünüyor. Parlaklık düşük olunca o gerçekçi görüntü sanırım olmayacak. Ama bir yandan da o kadar yakından çok parlak görüntüye bakmak ne kadar sağlıklı ya da mümkün bilmiyorum. Sanki gözü çok yorar gibi geliyor bana. Bunu doğrulayan yorum da çok oled monitor yorumlarında. Aldıktan sonra gözlerim yaşarmaya başladı diye iade edenler var. Bence bu panelin bir sorunu değil, gerçekçi olsun diye parlaklığı çok açınca yakından seyretmek pek mümkün olmuyor.

shaco27

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
541
İsim
eyyüb
IPS ya da VA panel olsa ben de parlaklığı önemsemezdim çünkü kontrast sınırlı. Parlaklık çok yüksek olunca siyahlar da bozulacak. Ama oled televizyonda güneş, denizden yansıyan güneş yüksek parlaklık ile birlikte gölgeli alanların olduğu videolarda çok gerçekçi görünüyor. Parlaklık düşük olunca o gerçekçi görüntü sanırım olmayacak. Ama bir yandan da o kadar yakından çok parlak görüntüye bakmak ne kadar sağlıklı ya da mümkün bilmiyorum. Sanki gözü çok yorar gibi geliyor bana. Bunu doğrulayan yorum da çok oled monitor yorumlarında. Aldıktan sonra gözlerim yaşarmaya başladı diye iade edenler var. Bence bu panelin bir sorunu değil, gerçekçi olsun diye parlaklığı çok açınca yakından seyretmek pek mümkün olmuyor.
millet 1000 nit ekran istiyor gözleri yanmıyor galiba .
1400 nit tv alıcam felan diyorlar bakmalarına gerek yok direk güneşe baksınlar böyle olmaz :D
göz sağlı için 250-400 arası max bence fazlası zararlı gibi geliyor bana.

Ayan

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
658
İsim
Mehmet
1400 nit tv alıcam felan diyorlar bakmalarına gerek yok direk güneşe baksınlar böyle olmaz :D
Pro kalibrasyon cihazı ile monitor kalibre edince zaten 125-150 arası öneriyor, 250 herkese yeter.

shaco27

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
541
İsim
eyyüb
Pro kalibrasyon cihazı ile monitor kalibre edince zaten 125-150 arası öneriyor, 250 herkese yeter.
aynen öyle ama sağlını düşünen yok :) birde böyle konuların göz sağlı ile ilgili konu olup merak edilen şeylere sabit konu lazım bilgilendiren kişiler lazım konuda lazım farkları anlatan felan.
örneğin 500 hz göz algılar mı bunun gibi konular.

Hashus000

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
151
İsim
Cihan Bozkır
650 nit OLED televizyona 4 metreden baktığımda ekranda ışık yansıması yokken parlaklık fazlası ile yeterli bence, daha fazlası muhtemelen rahatsız ederdi. Gündüzleri perdeler açıkken ve ekranda yansıma da varken 1000 nit olsa iyi olabilirdi. Ama monitöre 60cm uzaklıktan bakarken 250 nit yeterli olmalı. Bugüne kadar 300-350 nit 5-6 monitör kullandım, skalası lineer olmamasına rağmen %50 parlaklık üstünde kullandığım monitör olmadı,rahatsız ediyor. Ama bende konjunktivit de var, lens de kullanamıyorum, bir sebebi bu olabilir. Yine de 250 nit monitörü gözü sağlıklı hiç kimse uzun süre tam parlaklıkta kullanmak istemez bence.

BabaVoss7

80+ Silver
130 nit bile fazla gelen bana nedir bu yüksek parlaklık takıntısı be arkadaşlar. normal bi kullanıcıya fazla bile. kişisel tercih ama gece ekranın parlaklığını fulleyen dayılardanmısınız yani?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hangi monitörde otomatik parlaklık ayarlama görmüşte bunda görememiş merak ettim :D
sanırım g7 de var parlaklık optimizasyonu diye bi ayar var misal ama elzem değil belenti bencede saçma.

shaco27

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
541
İsim
eyyüb
650 nit OLED televizyona 4 metreden baktığımda ekranda ışık yansıması yokken parlaklık fazlası ile yeterli bence, daha fazlası muhtemelen rahatsız ederdi. Gündüzleri perdeler açıkken ve ekranda yansıma da varken 1000 nit olsa iyi olabilirdi. Ama monitöre 60cm uzaklıktan bakarken 250 nit yeterli olmalı. Bugüne kadar 300-350 nit 5-6 monitör kullandım, skalası lineer olmamasına rağmen %50 parlaklık üstünde kullandığım monitör olmadı,rahatsız ediyor. Ama bende konjunktivit de var, lens de kullanamıyorum, bir sebebi bu olabilir. Yine de 250 nit monitörü gözü sağlıklı hiç kimse uzun süre tam parlaklıkta kullanmak istemez bence.
130 nit bile fazla gelen bana nedir bu yüksek parlaklık takıntısı be arkadaşlar. normal bi kullanıcıya fazla bile. kişisel tercih ama gece ekranın parlaklığını fulleyen dayılardanmısınız yani?
ben şu mantığı anladım gün ışı yoğun olan biyerde gözleri fazla yormuyor monitor ama gece oldumu gece modunu açıyorum cünkü gözümü alıyor gün ışığı büyük ihtimal monitorun ışığını kırıyor otomatik ışık modu gibi bir şey gelse windows güzel olurdu gündüz 250 nit gece 150nit saatlere felan ayarlansa süper olur :)

Jaess

80+ Gold
En İyi Cevap
4
ben şu mantığı anladım gün ışı yoğun olan biyerde gözleri fazla yormuyor monitor ama gece oldumu gece modunu açıyorum cünkü gözümü alıyor gün ışığı büyük ihtimal monitorun ışığını kırıyor otomatik ışık modu gibi bir şey gelse windows güzel olurdu gündüz 250 nit gece 150nit saatlere felan ayarlansa süper olur :)
Gece modu var istediğin saate kurabiliyorsun. Otomatik olarak renkleri daha sıcağa alıyor ve gözün daha az yoruluyor. Ben uzun zamandır bu şekil kullanıyorum.

shaco27

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
541
İsim
eyyüb
Gece modu var istediğin saate kurabiliyorsun otomatik renkleri daha sıcağa alıyor gözün daha az yoruluyor. Ben uzun zamandır bu şekil kullanıyorum.
bende onu kullanıyorum ama renkler kötü oluyor sararıyor resmen %25 felan sanki :) cünkü maviyi kısıyor.

BabaVoss7

80+ Silver
konuma ışığa bağlı tabi. mesela anlamadığım bir kısım insanlar gece bile 20 m2 alanda koca florasan lambayla oturmayı seçiyor. sabahları bende erdeleri açıyorum direkt güneş vuruyor ekrana. ama 130 nit hala yeterli geliyor yani. dediğim gibi alışkanlıklar farklı. ömrü boyunca ışığa maruz kalmış birine karanlık batıyormuş bana öyle diyorlar. genelde hep gözlerinde sıkıntı çıkıyor ama daha şaşmadı.

Top Bottom