Neler Yeni

Q9550 İşlemci Sorunu

charons

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
Nicat Özdemir
Bütçe
500
Merhaba arkadaşlar yine ben ve farklı konu :))
Ekran kartını hallettim arkadaşlar bütçeme uygun msi gt 630 2gb 128 bit modelini tercih ettim kötü değil iş görüyor

Şimdi asıl mevzuya gelelim ben AliExpressden 2x2 2 GB ram aldım 800 mhz (https://a.aliexpress.com/_mMeOnqK) linki de bu şimdi bu geldi taktım sisteme iyi güzel sistem tanıdı Windows 7 32 bit olduğundan 3.12 gb kullandı 4 gb'dan neyse oyunlara falan girdim sorun yok mavi ekran,fps drop gibi

Bide E8600 işlemci 2 çekirdek olduğundan yetersiz kalacağını fark ettim
masrafa girmişken (https://a.aliexpress.com/_mLEUY94) Q9550 de sipariş ettim neyse geldi eski işlemciyi söktüm fanı temizledim satıcının cpu üzerinde verdiği termal macunu sürttüm ve fanı oturtup kapadım. Fan olarak intelin stok fanını kullandım. Konuya gelelim startı verdim işlemci ismi geldi nice güzel. Windows açıldı driveri kurdu restart istedi verdim. Açıldı iyi tamam güzel fan bir sesli çalışıyor vın vın. Windows 4 çekirdek olduğunu gösteriyor. MSİ Afterburner de 2 çekirdeğe kadar gösteriyor.

Craftrise Launcher girdim güzel 100-400 fps veriyor işlemci kullanım değerleri random 10,50,90,100% gibi değerlere çıkıyor. Dereceleri de sabit değil 53,67,68 gibi derecelere çıkıyor tamam bunu termal macunun kalitesizliği ile alakadar ediyorum normal. Fakat neden afterburner 2 cpu gösteriyor?
OMSİ 2'de de cpu sabit 99,100% de kalıyor 25-30-40 fps'e kadar alıyorum.
ETS 2'de orta ayarlarda saçma bir şekilde 20 fps alıyorum offline modda.

Şimdi asıl mevzu bu; CPU Z programında ramlara 4 gb 400 MHZ gösteriyor AliExpress kazık atmış olabilir mi?

E8600'dan Q9550'e geçerken çok ciddi fark hiss etmedim normal mi? Hatta fan sesinden kulağım rahatsız bile oldu.

Sorum şu sizce bu olay normal mi yoksa q9550 yada ram için itiraz talebi açmalı mıyım? kimsenin hakkına da girmek istemiyorum.

Yeri gelmişken Anakart - Gigabyte G31 m-es2l
PSU - 450W
Ekran kartım da msi gt 630 / sabit 58-66 derecelerde

VorleN

80+ Silver
Ekran kartını hallettim arkadaşlar bütçeme uygun msi gt 630 2gb 128 bit modelini tercih ettim kötü değil iş görüyor

Şimdi asıl mevzuya gelelim ben AliExpressden 2x2 2 GB ram aldım 800 mhz (https://a.aliexpress.com/_mMeOnqK) linki de bu şimdi bu geldi taktım sisteme iyi güzel sistem tanıdı Windows 7 32 bit olduğundan 3.12 gb kullandı 4 gb'dan neyse oyunlara falan girdim sorun yok mavi ekran,fps drop gibi

masrafa girmişken (https://a.aliexpress.com/_mLEUY94) Q9550 de sipariş ettim neyse geldi eski işlemciyi söktüm fanı temizledim satıcının cpu üzerinde verdiği termal macunu sürttüm ve fanı oturtup kapadım. Fan olarak intelin stok fanını kullandım. Konuya gelelim startı verdim işlemci ismi geldi nice güzel. Windows açıldı driveri kurdu restart istedi verdim. Açıldı iyi tamam güzel fan bir sesli çalışıyor vın vın. Windows 4 çekirdek olduğunu gösteriyor. MSİ Afterburner de 2 çekirdeğe kadar gösteriyor.

Craftrise Launcher girdim güzel 100-400 fps veriyor işlemci kullanım değerleri random 10,50,90,100% gibi değerlere çıkıyor. Dereceleri de sabit değil 53,67,68 gibi derecelere çıkıyor tamam bunu termal macunun kalitesizliği ile alakadar ediyorum normal. Fakat neden afterburner 2 cpu gösteriyor?

Şimdi asıl mevzu bu; CPU Z programında ramlara 4 gb 400 MHZ gösteriyor AliExpress kazık atmış olabilir mi?

E8600'dan Q9550'e geçerken çok ciddi fark hiss etmedim normal mi? Hatta fan sesinden kulağım rahatsız bile oldu.

Sorum şu sizce bu olay normal mi yoksa q9550 yada ram için itiraz talebi açmalı mıyım? kimsenin hakkına da girmek istemiyorum.

PSU - 450W
Çok performans farkı beklenemez e8600 q9550 arasında ama kayda değer olacağı kesin ben e5200'den q9500'e geçtiğimde resmen çağ atlamıştım.

charons

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
Nicat Özdemir
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Çok performans farkı beklenemez e8600 q9550 arasında ama kayda değer olacağı kesin ben e5200'den q9500'e geçtiğimde resmen çağ atlamıştım.
2 cpu ekstra veriyor quad bir zehmet olsun da performans kaybı acaba sıcaklık değerinden mi yoksa ramdan mi çözemedim

M-Q^GÖKTÜRK

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
10,746
İsim
göksel yurtcan
hocam siz harbi çağ atlamışsınız ama günümüzde i3 8100den 11850kya geçmekle eşdeğer oluyor bu

VorleN

80+ Silver
2 cpu ekstra veriyor quad bir zehmet olsun da performans kaybı acaba sıcaklık değerinden mi yoksa ramdan mi çözemedim
Bende de kingstone 2x2 4gb 800 mhz ramler var ve anakartım gigabyte g31m es2l
1635533572471.png

Cpu-Z memory sayfası bu şekilde.
Şimdi bende merak ettim burada neden 425 mhz yazıyor araştırıcam.

Muhammed0147

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
470
İsim
Muhammed Yertüm

PSU - 450W
ram için şöyle diyeceğim ram hızın ne kadarsa onun yarısı kadar cpu-z de gözükür . 2. olarak çalıştırı açın ve oraya ''msconfig'' yazın ordan önyüklemeye tıklayın , orda gelişmiş seçenekler diye bi seçenek var ona tıklayın . Orda işlemci çekirdeği yazar onun tikini açın ve altındaki kutucuğa tıklayın . İşlemci çekirdeği maksimum 4 gösteriyorsa sorun yok . Sıcaklık olarakta şunu söyliyim o işlemciye stock soğutucu yetmez 95W TDP değerine sahip bir işlemci

charons

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
Nicat Özdemir
Bende de kingstone 2x2 4gb 800 mhz ramler var ve anakartım gigabyte g31m es2l
Alıntıyı görüntüle

Cpu-Z memory sayfası bu şekilde.
Şimdi bende merak ettim burada neden 425 mhz yazıyor araştırıcam.
Bulursan banada söyle reis ayrıca Windows 10 kullanıyorsun galiba 4 gb ramla sorun olmuyor mu? Ben halen 7 de kaldım :D

charons

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
Nicat Özdemir
ram için şöyle diyeceğim ram hızın ne kadarsa onun yarısı kadar cpu-z de gözükür . 2. olarak içalıştırı açın ve oraya ''msconfig'' yazın ordan önyüklemeye tıklayın , orda gelişmiş seçenekler diye bi seçenek var ona tıklayın . Orda işlemci çekirdeği yazar onun tikini açın ve altındaki kutucuğa tıklayın . İşlemci çekirdeği maksimum 4 gösteriyorsa sorun yok . Sıcaklık olarakta şunu söyliyim o işlemciye stock soğutucu yetmez 95W TDP değerine sahip bir işlemci
Anladım reis yarın bakarım bildiricem sana ayrıca bilgili arkadaşa benziyorsun işlemcinin hor kullanıp yorulduğunu nerden anlarım? Çünkü E8600'den geçince gözle görünür fark göremedim fan sesi ve sıcaklığın yükselmesi dışında
Mesaj otomatik birleştirildi:

Peki ya beyler ben neden ets de 20 fps alıyorum :DDDDD

Muhammed0147

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
470
İsim
Muhammed Yertüm
Anladım reis yarın bakarım bildiricem sana ayrıca bilgili arkadaşa benziyorsun işlemcinin hor kullanıp yorulduğunu nerden anlarım? Çünkü E8600'den geçince gözle görünür fark göremedim fan sesi ve sıcaklığın yükselmesi dışında
dediğim gibi o işlemci çektiği güçten kaynaklı çok fazla ısınır bu yüzden o işlemciye bir soğutucu al böylece işlemcinin ömrü uzamış olur

VorleN

80+ Silver
hocam siz harbi çağ atlamışsınız ama günümüzde i3 8100den 11850kya geçmekle eşdeğer oluyor bu
Biraz öyle oldu ama sistemi daha fazla yükseltemiyorum sonsuz paradox'a girdim resmen, anlatayım:
Ekran kartını değiştirmek istiyorum fiyatları uçmuş, amd hd serisi düşünüyorum 350w psu yetmiyor.
Hadi ekran kartı yükseltemedim bari ram yükselteyim diyorum anakart 4g ddr2 destekli.
Hadi paraya kıyıp ddr4 ram + ddr4 destekli anakart alayım diyorum yeni işlemci almam gerekiyor.
Yeni işlemci almamak için DDR 3 destekli ram ve ddr3 destekli anakart alsam diyorum neredeyse ddr4'e denk oluyor o kadar para veresim gelmiyor.
@Emir Aydın hocam siz çözüm üretebilirsiniz bana nasıl bir upgrade yapabilirim? ( Sistem imzada)

Muhammed0147

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
470
İsim
Muhammed Yertüm
Mesaj otomatik birleştirildi:

Peki ya beyler ben neden ets de 20 fps alıyorum :DDDDD
e6500 işlemciden q9400e geçtiğimde işlemci fazlasıyla ısınıyordu . Örnek olarak left4dead2 girdiğimde bile (hafif sayılacak bir oyun) 1080p de 93 derecede çalışıyordu

M-Q^GÖKTÜRK

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
10,746
İsim
göksel yurtcan
Biraz öyle oldu ama sistemi daha fazla yükseltemiyorum sonsuz paradox'a girdim resmen, anlatayım:
Ekran kartını değiştirmek istiyorum fiyatları uçmuş, amd hd serisi düşünüyorum 350w psu yetmiyor.
Hadi ekran kartı yükseltemedim bari ram yükselteyim diyorum anakart 4g ddr2 destekli.
Hadi paraya kıyıp ddr4 ram + ddr4 destekli anakart alayım diyorum yeni işlemci almam gerekiyor.
Yeni işlemci almamak için DDR 3 destekli ram ve ddr3 destekli anakart alsam diyorum neredeyse ddr4'e denk oluyor o kadar para veresim gelmiyor.
@Emir Aydın hocam siz çözüm üretebilirsiniz bana nasıl bir upgrade yapabilirim? ( Sistem imzada)
direk sistem değişinn hocam bunu satıp ben o şekilde çözdüm olayı

Top Bottom