Neler Yeni

Dini kesim hakkında ki düşüncelerim

Status
Bu konu kilitlenmiştir.

şakşukacı

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
669
İsim
Hasan Erener
Dine bir düşmanlığım yok yanlış anlaşılmasın. Daha şimdi Cuma namazından geldim. Ara sırada da gün içi namazlarımı kılıyorum. Kendini din ile ön plana çıkaran, işi din olan insanların büyük bir kısmı saçma cümleler kuruyor. Örnek olarak bunu ekliyorum ki bu tekte değil biliyorsunuzdur.

Din o kadar yanlış yollara yorulan bir kavram ki... Dini kullanarak gösteriş yapan mı dersin, dini kullanıp insanları dolandıran, hayal satan insanlar mı dersin. Benim düşüncem bunun sebebi büyük çoğunluğun dini eğitiminin çok zayıf olması ve belki yanlış bilmiyorum ama insanlarımızın düşünemeyen canlılar olması. Birde bir kural var eğer dini biri isen Atatürk'e sallaman gerekiyor (!) herhalde.

Benim düşüncem, din benim ile inandığım Allah, Tanrı ile aramdadır. Bunu günlük hayatımda da söylerim. Mesela babam dua ettin mi der, evet derim fakat inanmaz (babamın sürekli benim tersime hareket etme gibi bir huyu vardır.) bende din Allah ile benim aramda, etmediysem bile bu seni değil beni ilgilendirir derim. Ve insanlar sorgulamaktan çok korkuyor, benim bildiğim din de zaten sorgulamayı emretmez mi?

Türkiye'de ki insanların en az %60'ının eğitimsiz ve düşünemeyen bireyler olduğunu düşünüyorum. İnsan beyni esnek olmalıdır. Atıyorum benim kırmızı bir kalemim var. Kalemin kırmızılığı kesindir. Kişiden kişiye değişmez. Fakat bir adam gelip bu kalem mavi dese, ben derim ki Allah Allah bu kalem mavi mi? Bu karşımda ki neden böyle dedi, benim düşüncem mi yoksa onun düşüncesi mi doğru acaba diye düşünürüm.

Aydın ve bilim ile ismini duyurmuş kimselere baktığımızda ise çoğunun Ateist ve dine inanmadığını görüyoruz.

Neyse sonuç olarak ben bugün camiden geldim ve hoca konuşurken (mesela) süt içmek günahtır dese ve ardından mantıklı mantıksız bir sebep sunsa, camidekilerin %70'inin bunu sorgulamayacağını biliyorum.

Genel olarak din hakkında bu şekilde düşünüyorum. Yanlışlarım veya aklıma gelmeyen yazmadığım şeyler olabilir. Paylaşma ihtiyacı hissettim. Sizce düşüncelerim ne kadar doğru?

Tre-x

80+ Silver
Hey! Dostum yeni bir çete savaşı başlattın

şakşukacı

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
669
İsim
Hasan Erener
  • Konu Sahibi Konu Sahibi

leaker001

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
637
İsim
Mehmet uygur
Güzel, güzel. Biraz beyin fırtınası oluşsun istiyorum ama konunun çok ilgi çekeceğini düşünmüyorum.
Bir şey sormak istiyorum sence bu dini kesim denen ataturkden nefret ediyor? Durduk yere değil ya heralde

şakşukacı

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
669
İsim
Hasan Erener
Bir şey sormak istiyorum sence bu dini kesim denen ataturkden nefret ediyor? Durduk yere değil ya heralde
Çoğunluğu hocaları asmasını sebep gösteriyor fakat astığı hocalar dini sömüren, kullanan insanlardı. Din düşmanı diyorlar. E adam din düşmanı olsa Müslümanlığın tamamını engelleyemez miydi? Camileri yıktırsın, müslüman olmak yasaklansın. Bunları yapamaz mıydı. Senin düşüncelerin neler?

Eğer bu hocayı savunan biri varsa. Gelsin kafes dövüşüne.
Bi insan o kadar şeref yoksunu olamaz bunlar gibi.
Mesaj otomatik birleştirildi:

İnanıyorum Dine, ama sonunda kadar da Atamı destekliyorum.
İyi yapmış asmış o dönemin hoca hacılarını.

Son düzenleme:

şakşukacı

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
669
İsim
Hasan Erener
Eğer bu hocayı savunan biri varsa. Gelsin kafes dövüşüne.
Bi insan o kadar şeref yoksunu olamaz bunlar gibi.

İnanıyorum Dine, ama sonunda kadar da Atamı destekliyorum.
İyi yapmış asmış o dönemin hoca hacılarını.
Evet zaten dediğim gibi dini kullanan adamları astı. İstese çokta güzel yasaklardı. Bugün müslümanlığa yanlış din gözüyle bakardı herkes.

leaker001

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
637
İsim
Mehmet uygur
Çoğunluğu hocaları asmasını sebep gösteriyor fakat astığı hocalar dini sömüren, kullanan insanlardı. Din düşmanı diyorlar. E adam din düşmanı olsa Müslümanlığın tamamını engelleyemez miydi? Camileri yıktırsın, müslüman olmak yasaklansın. Bunları yapamaz mıydı. Senin düşüncelerin neler?
Kankam şimdi şöyle, eğer çoğunluğu müslüman olan bir topluma gelip de ezanı yasaklıyorum bundan sonra ezan Türkçe okunacak denilirse Allah demek yasaklanırsa, kuran öğreten öğrenen hapse atılır hatta asılırsa, insanların takkelerine sarikalarina örtülerine karışır alır atarsa, şapka takmayani asarsa, çarşafla mücadele haftalari duzenlenirse bu insanlar tabii ki de sevmez daha bir cok şey var bunlar aklıma gelenler. Ayrıca ezanın Türkçe olmasında şöyle bi soru takılıyor kafama, madem ezanı Türkçe'ye çevirdiniz hayyal essela haydi namaza kelimeleri çevrilip de hayyal el felah kelimesi neden haydi kurtuluşa diye çevrilmedi? Felah yani kurtuluş kelimesi neden çevirilmedi bu da ilginç bir soru

Bunları burda tartışmak yorucu oluyor isteyen İnstagram dan ulaşsın @testosteronenes

_Zaur_

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,438
İsim
Zaur
İlgilendiği Kategoriler
Konu dışı
Bu adamların başka bir versiyonu da vardır.

Bilimden konu açıldığında, bir şey keşfedildi denildiğinde O zaten Kuran'da vardı deyip dururlar.

Başka bir tayfa, Bilim adamlarından çoğusunun sonradan müslüman olduğunu iddia eder. Nasıl müslüman olmuş?
Bilim konusunda bir şey keşfedilmiş ve bu kuranda dahada önce yazıldığı için adam imana gelmiş derler. :D

şakşukacı

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
669
İsim
Hasan Erener
Kankam şimdi şöyle, eğer çoğunluğu müslüman olan bir topluma gelip de ezanı yasaklıyorum bundan sonra ezan Türkçe okunacak denilirse Allah demek yasaklanırsa, kuran öğreten öğrenen hapse atılır hatta asılırsa, insanların takkelerine sarikalarina örtülerine karışır alır atarsa, şapka takmayani asarsa, çarşafla mücadele haftalari duzenlenirse bu insanlar tabii ki de sevmez daha bir cok şey var bunlar aklıma gelenler. Ayrıca ezanın Türkçe olmasında şöyle bi soru takılıyor kafama, madem ezanı Türkçe'ye çevirdiniz hayyal essela haydi namaza kelimeleri çevrilip de hayyal el felah kelimesi neden haydi kurtuluşa diye çevrilmedi? Felah yani kurtuluş kelimesi neden çevirilmedi bu da ilginç bir soru

Bunları burda tartışmak yorucu oluyor isteyen İnstagram dan ulaşsın @testosteronenes
Bu videoyu izlemeni öneririm.

Şimdi kardeşim öncelikle şöyle düşünmeni istiyorum. İngiltere'ye gittiğimi var sayalım. Orada sinemaya gitmek istiyorum diyelim.
Yoldan geçen adama ''Merhaba dostum, ben sinemaya gideceğim de bana yol tarifi verebilir misin?'' dersek ne olur? Adam bize tip tip bakar değil mi? Ama onun yerine ''Hello my friend, I'm going to the cinema can you give me directions?'' dersek adam bizim söylediğimiz şeyin ne olduğunu anlar değil mi? Dili Arapça olmayan bir insan Arapça şeyi anlayamaz. Sen Kur'an okuyorsun şimdi mesela, Fatiha'dan bir alıntı yapayım ''Mâliki yevmiddin'' ne demek bu söyle hadi bana. Okuyorsun ama okuduğun şeyin ne olduğunu bilmiyorsun ki. Bu arada ''din günü sahibi'' demek sanırım bende emin değilim.

Kur'an öğretenlerin hapse atılması ile alakalı bana kaynak gönder lütfen. Çünkü attığım videoda da bahsediyor. Atatürk orduya, Anadolu'da ki insanlara dini kitaplar dağıtmıştır. Din hakkında bilgi sahibi olsunlar diye.

Sarıklar konusuna gelirsek halkın sınıflara ayrılmasını engellemek, bir bütün olmasını sağlamak için böyle bir şey olduğunu düşünüyorum. Şapka takmayanı asmak ??😂😂

Son olarak şunu okumanı istiyorum;
Ekran görüntüsü 2022-09-09 154650.png

Hala aklında soru kaldıysa https://www.ensonhaber.com/tarih-ha...gecmiste-carsafla-mucadele-haftasi-duzenlendi

Bura.K

80+ Silver
Ben namaz kılmaya camiye falan gitmem. Her gittiğimde AKP propagabandası yapılıyor.
İnsanlar artık Türkiye'dekilerin ne kadar cahil ve geri kalmış olduğunu anlayıp Dinleri kendilerine göre değiştiriyorlar.

şakşukacı

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
669
İsim
Hasan Erener
Ben namaz kılmaya camiye falan gitmem. Her gittiğimde AKP propagabandası yapılıyor.
İnsanlar artık Türkiye'dekilerin ne kadar cahil ve geri kalmış olduğunu anlayıp Dinleri kendilerine göre değiştiriyorlar.
Evet insanlar artık İslam=Ampul gözü ile bakıyor. O kadar sinir bozucu ki.

Status
Bu konu kilitlenmiştir.
Top Bottom