Neler Yeni

BenQ Zowie XL2411K Panel Testi 🔥

Dahası  
Reaksiyon skoru
2,750
İsim
Ertuğrul
İlgilendiği Kategoriler
sim racing, laptop, mouse, klavye
0.2 ms olan oled panelleri aşşırı merak ettim şuan acaba onlarda durum nasıl.

Fantastiktürk

80+ Bronze
Keşke bunu daha fazla IPS panelde görseydik en azından gözümüz kanamazdı siyahlara bakarken ama fiyatı da tuzluymuş tabii ki :) bir oled parası ama burn-in gibi dertleri yok ikisinin de birbirine göre avantaj dezavantajları var bu durumda yine CRT ile beklemeyi tercih ediyorum oled kadar iyi renklere sahip ve oled den de daha hızlı bir monitör. profesyonel olarak half life oynadığımdan bırakamıyorum da :) yapıştık kaldık CRT ile..

Alıntıyı görüntüle
Hocam bak aklıma düşürdün... Benim elimde de bir tane CRT var. Çalışıyor olması lazım. Bir deneyeyim ama sadece VGA kablosu var. Dönüştürücü mü almam lazım?
Panel pek iyi değil değerlere göre. Ben almazdım. FPS oyunları için bile overshoot aşırı ve eminim ki profesyonel FPS oyuncuları içinn de daha iyi modeller vardır.
Evet hocam ama DyAc fena değil bu modelde. Tepki süresinin önemi kalmıyor o yüzden. XG2431 daha iyi tabii...
benq bu serilerinin (XL2411K,XL2544K,XL2566K) üretim ve kullanım amacı farklı arkadaşlar. renk doğruluğu ya da ips monitörlerdeki görsel keskinlik gibi bir telaşı yok bu monitörü kullananların. üretenin de kullananın da beklentileri başka. eğer tryhard fps oynuyorsanız ya da fps türünde hardcore bir oyun zevki istiyorsanız bu monitörden ötesi yok. 2000 senesinden beri devamlı cs başta olmak üzere fps türünde oyunlar oynarım ancak hiçbir panel ya da modelde bu kadar tatmin edici bir oyun performansı görmedim. siz 2k 4k çözünürlükte rdr2 oynayacaksanız zaten bu monitöre bakmayın. renkle, inçle işiniz varsa başka marka ve modele bütçe ayırmanız gerekir. bu markaya ait bu modellerin olayı çok başka.
"Bu monitörden ötesi yok." kısmını düzelteyim hocam. Artık var. Düşük bütçede XG2431>XL2411K. Yüksek bütçede de Asus 540Hz ULMB var, 480Hz OLED var, bir de Benq 540Hz DyAc var.
0.2 ms olan oled panelleri aşşırı merak ettim şuan acaba onlarda durum nasıl.
Onlarda söyledikleri değerleri veriyorlar hocam. Hepsi de genelde aşağı yukarı aynı 0.1-0.3ms. Örnek bırakayım:
1711562949836.png
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hocam bak aklıma düşürdün... Benim elimde de bir tane CRT var. Çalışıyor olması lazım. Bir deneyeyim ama sadece VGA kablosu var. Dönüştürücü mü almam lazım?

Evet hocam ama DyAc fena değil bu modelde. Tepki süresinin önemi kalmıyor o yüzden. XG2431 daha iyi tabii...

"Bu monitörden ötesi yok." kısmını düzelteyim hocam. Artık var. Düşük bütçede XG2431>XL2411K. Yüksek bütçede de Asus 540Hz ULMB var, 480Hz OLED var, bir de Benq 540Hz DyAc var.

Onlarda söyledikleri değerleri veriyorlar hocam. Hepsi de genelde aşağı yukarı aynı 0.1-0.3ms. Örnek bırakayım:
1711562949836.png
Genel olarak OLED'ler, aynı Hz'deki strobe olmayan hızlı bir LCD'den 1.5 kat daha net görüntü veriyorlar.

Dahası  
Reaksiyon skoru
35
İsim
MamiTheHL1
Elinizdeki CRT modeli nedir ve kaç inç? genelde 19" Ve üzeri CRT'ler yüksek çözünürlük ve Hz de çalışır benim CRT 96kHz yapabiliyor bu da 1920x1440'ın üstüne çıkmama yetiyor fakat yüksek çözünürlükte Hz değerine abanamıyorum :) piyasada 140kHz lik crtler var fakat bulması imkansız gibi bir şey onlar ise 250Hz+ nin üstüne çıkabiliyor

LinusTechTips'in bir videosu var

linkini bıraktım 24" lik bir crt dünyanın en iyilerinden bir tanesidir Sony GDM FW900 ve bu monitörü 4K oled ile karşılaştırıyor gerçekten muazzam

Sorunuzun cevabınıza gelirsek HDMI TO VGA yeter fakat bunlar giriş gecikmesine neden olur CRT'ler analog bağlantı yapar fakat yeni nesil GPU'lar dijital çıkışlar sunar bu yüzden çeviriciler bir miktar giriş gecikmesi ekler ve bant genişlikleri sınırlıdır eğer düşük çözünürlüklü bir CRT var ise yeterli olur. fakat ben analog bağlantı sunan en güçlü gpulardan biri GTX 980Ti satın aldım bu yüzden. Kart DVI-I dual link desteğine sahip hem dijital hem analog çıkış vermekte böylelikle CRT'de her çözünürlüğe çıkabilmekteyim 0 gecikme ile evde RTX 3070Ti duruyor fakat CRT ile uyum sorunu nedeniyle kullanmamaktayım.

Bir de Progressive ve interlaced(geçmeli) çözünürlük gibi kavramlar var duymuşsunuzdur 1080P veya 1080i gibi,

CRT Monitörler de geçmeli çözünürlük oluşturarak çok daha yüksek çözünürlükleri çok daha yüksek hertz değeri ile kullanabilirsiniz mesela 1024x768 de 100Hz çalışabilen bir CRT interlaced ile 1920x1200i 144Hz çalışabiliyor.

Bende geçmeli çözünürlük kullanıyorum ama bunun için nvidia nın 368.81 sürücüsünü 2016 dan kalma driverini ve CRU gibi custom yazılımları kullanmaktayım her custom çözünürlük oluştururken khz ve alan hesabı yapmaktan bir hal oldum her türlü çözünürlüğü desteklediği için günde 5 farklı çözünürlük dener oldum :D uğraşmasını zevkli buluyorum.

Keşke 20" ve üzeri Sony trinitron veya ViewSonic G220fb tarzı CRT monitörüm olsaydı o zaman oled'e geçmeyi bile düşünmezdim ama ülkemizde bulunmuyor maalesef :D

Fantastiktürk

80+ Bronze
Elinizdeki CRT modeli nedir ve kaç inç?
LG Flatron ez T730SH.
Hocaam yaklaşık 2 parmak mesafeden yavaşça düşürdüm. Çok sıkışık bir alandaydı. Umarım bir şey olmaz....
fakat ben analog bağlantı sunan en güçlü gpulardan biri GTX 980Ti satın aldım bu yüzden. Kart DVI-I dual link desteğine sahip hem dijital hem analog çıkış vermekte böylelikle CRT'de her çözünürlüğe çıkabilmekteyim 0 gecikme ile evde RTX 3070Ti duruyor fakat CRT ile uyum sorunu nedeniyle kullanmamaktayım.
Maşşallah hocam takmışsınız baya :ROFLMAO:
Sorunuzun cevabınıza gelirsek HDMI TO VGA yeter fakat bunlar giriş gecikmesine neden olur CRT'ler analog bağlantı yapar fakat yeni nesil GPU'lar dijital çıkışlar sunar bu yüzden çeviriciler bir miktar giriş gecikmesi ekler ve bant genişlikleri sınırlıdır eğer düşük çözünürlüklü bir CRT var ise yeterli olur.
Maalesef hocam RTX 3080 var bende.
Bir de Progressive ve interlaced(geçmeli) çözünürlük gibi kavramlar var duymuşsunuzdur 1080P veya 1080i gibi,

CRT Monitörler de geçmeli çözünürlük oluşturarak çok daha yüksek çözünürlükleri çok daha yüksek hertz değeri ile kullanabilirsiniz mesela 1024x768 de 100Hz çalışabilen bir CRT interlaced ile 1920x1200i 144Hz çalışabiliyor.

Bende geçmeli çözünürlük kullanıyorum ama bunun için nvidia nın 368.81 sürücüsünü 2016 dan kalma driverini ve CRU gibi custom yazılımları kullanmaktayım her custom çözünürlük oluştururken khz ve alan hesabı yapmaktan bir hal oldum her türlü çözünürlüğü desteklediği için günde 5 farklı çözünürlük dener oldum :D uğraşmasını zevkli buluyorum.
Maalesef hocam CRT ve OLED benim alanım dışı ya...

Dahası  
Reaksiyon skoru
35
İsim
MamiTheHL1
Maalesef hocam CRT ve OLED benim alanım dışı ya...
Ben LCD Ve OLED'lere bakınca aklıma hemen CRT gelir sadece benim değil Blur Busters de onaylı :D 20 yıldan sonra keşfedilen tek şey aslında ekran teknolojilerinin performansını tekrar 20 sene önceki bir CRT'ye benzetilmesi gerektiği ilk madde onaylı..

1711565449190.png

LG Flatron ez T730SH.
Flat CRT'leri severim fakat elinizdeki modelin frekans değerleri ise YATAY FREKANS 30-71 kHz yani 1280x1024 @ 66 Hz / 1024x768 @ 85 Hz değerlerinde bu CRT'ler için oldukça düşük değer maalesef. Güçlü bir model olsa senden satın alırdım kesinlikle :D

Maalesef hocam RTX 3080 var bende.
Maalesef o GPU ile CRT deneyimlemek biraz zahmet işi.. bir 980Ti'e ihtiyacın var :D

Maşşallah hocam takmışsınız baya :ROFLMAO:
Sormayın kardeşim de aynı şeyi diyor evde 4K monitör ve 3070Ti var onları kullanmayıp CRT Ve 980Ti kullanıyorsun gibi laflar sayıyor hep :) bende bağımlılık yaptı bırakamıyorum bu yüzden regulatör de satın alacağım sanırım CRT'ye iyi bakmak için :D ve her gün araştırmaya devam ediyorum daha üst bir crt bulmak için ama denk gelmiyor hiç. Bir de half life oyuncusuyum çok hızlı ve aim odaklı bir oyun bunu 360hz ile oynayan kişilere sıkça yenilirken crt'den sonra onlardan bile daha hızlı oynamaya başladım. Hatta bi ara YT kanalıma CRT ile içerikler yapmayı düşündüm CRT ile half life oynama, CRT avantajlarından bahsetme, ghosting gtg testleri satın alma süreçlerim vsvs ama üşendim hep :D

son olarak Motion Clarity lcd vs crt olarak bu videoyu bırakıyorum senide etkileyeceğini düşünüyorum..

Fantastiktürk

80+ Bronze
lat CRT'leri severim fakat elinizdeki modelin frekans değerleri ise YATAY FREKANS 30-71 kHz yani 1280x1024 @ 66 Hz / 1024x768 @ 85 Hz değerlerinde bu CRT'ler için oldukça düşük değer maalesef. Güçlü bir model olsa senden satın alırdım kesinlikle :D

Maalesef o GPU ile CRT deneyimlemek biraz zahmet işi.. bir 980Ti'e ihtiyacın var :D
Hocam o zaman şöyle yapılabilir gibi: HDMI to VGA alınır. 60Hz'e sınırlıyr malum. Ancak zaten 66Hz'miş. Elimdeki monitör 165Hz olduğu için 60Hz CRT daha iyi olacaktır?
Ayrıca input lag çok olur mu acaba?
son olarak Motion Clarity lcd vs crt olarak bu videoyu bırakıyorum senide etkileyeceğini düşünüyorum..
İyi strobe'lu monitör izlediğim için aradaki farkı biliyorum ancak ufo test dışında bakmamıştım. Harbi çok iyi. Yalnız takıldığım nokta videoyu çeken kişi kamerayı manyak kullanıyor oha. O kadar iyi çekmiş ki.

Dahası  
Reaksiyon skoru
35
İsim
MamiTheHL1
Hocam o zaman şöyle yapılabilir gibi: HDMI to VGA alınır. 60Hz'e sınırlıyr malum. Ancak zaten 66Hz'miş. Elimdeki monitör 165Hz olduğu için 60Hz CRT daha iyi olacaktır?
Ayrıca input lag çok olur mu acaba?
Evet 60Hz CRT 165Hz lcd den tepki süresi olarak çok daha hızlıdır fakat 60hz göz yorgunluğuna neden olabilir CRT'ler minimum 85Hz çalışmak için tasarlanmışlardır (kendim 2K çözünürlükte kullanmak için 60Hz de kullandığım oluyor ayrı mesele :D) ve dönüştürücü limitleri seni kısıtlayacaktır ve uyumsuzluk nedeniyle daha kötü görüntü aladabilirsin dönüştürücü kaynaklı input lag cabası.

İyi strobe'lu monitör izlediğim için aradaki farkı biliyorum ancak ufo test dışında bakmamıştım. Harbi çok iyi. Yalnız takıldığım nokta videoyu çeken kişi kamerayı manyak kullanıyor oha. O kadar iyi çekmiş ki.
Evet bende ona hayran kaldım videoyu kamerayı vs çok iyi hazırlamış UFO'yu çok güzel takip ediyor kamerayla müziğine kadar iyice kapıldım. Aynı testleri kendi CRT'm ile de yapıyorum evde ViewSonic xg2405 144Hz IPS monitörümde var kardeşim kullanıyor aynı testleri onun monitörde de yapıyorum gelip crt'yi tekrar öpüyorum haha :D GTG testlerinde benim crt farkı çok açıyor.

CRT dediğin böyle olur, bu görsel eski bi arkadaşıma ait 1800x1440 çözünürlükte 170HZ CRT kullanıyor işte bu CRT'lerden birine sahip olsaydık o zaman sende nickin'i bu eleman gibi CRT USER yapabilirdin :D

1800.png

Eren Güven

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,692
İsim
Eren Güven

Fantastiktürk

80+ Bronze
@Abdullah Hacıgül xg2431 panel testi yapar mısın lütfen. Seçimden önce iyise sipariş vereceğim
Hocam o model bu testi icat eden blurbuster tarafından bile incelendi. Bilgi için şu mesajıma bakiniz:
Selamlar arkadaşlar. XG2431 çok fazla güvenilir kanalca incelendi zaten:
İngilizceniz olmasa dahi tepki süresi tablosu aynı buradaki gibi. Bakabilirsiniz. Ayrıca youtube'daki otomatik çeviri özelliğini de kullanabilirsiniz.
Aynı zamanda bu monitör blurbusters onaylı. Blurbusters bu gördüğünüz testleri icat edenler. Bu modelin PureXP+ yazılımını da onlar sağlıyor:
Başkalarının ayarları için de burayı kullanabilirsiniz:
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bugün o sorunlar yok ancak bugün de inanılmaz bir QC düşüşü var. Glow'dan, ışık sızmasından geçilmiyor...
Nerede o ATW polarizerler:
Kısaca, eğer PureXP veya DyAc ile işiniz yoksa XG2431 ve Zowie modellerden uzak durun.

Top Bottom