Neler Yeni

Mahalle Bilgisayarcıları Hakkında

morocco

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,453
İsim
enes
İkinci el 1050Tİ'li bilgisayarı (üstelik internet kafe bilgisayarıymıs :d) 3300Tl'ye satmaya calısmıstı kendılerı.

Emir4717

80+
Arkadaşlar mahalle bilgisayarcılarına hâlâ güvenen varsa güvenmesin. Sizin de böyle yaşadığınız olaylar var mı merak ediyorum. Forumda da bunun örnekleri mevcut...

Buda benim yaşadığım bir olay:

Donanım Arşivinin 1400 TL ikinci el sistem toplama videosundan yola çıkarak bir bilgisayar topladım.

Öncelikle Topladığım Sistem:
Xeon X3440
Asus P7H55-M PRO
4 GB 1600MHz DDR3 RAM
SilverStone Strider 500W Güç Kaynağı
Sapphire RX 560 Pulse OC 4GB
Dark Freezer X94BL

Topladığıma pişman oldum..
Anakartı 300 TL'ye bir bilgisayarcıdan aldım. Ekran kartını Sahibinden'den ikinci el test edip 500 TL'ye aldım. RAM ve işlemciyi AliExpress'ten aldım. Güç kaynağını sıfır olarak 300-350 TL civarına aldım. Bu arada ben bu parçaları tek tek aldım, bu yüzden sistemi toparlamam biraz zaman aldı. Anakartı (yakın olduğu için) eniştem test ederek aldı. Ekran kartını almadan önce eski bilgisayar parçalarımla test ettim çalışıyordu, bir sıkıntı yok gibiydi. Geçen sene almıştım zamanı tam hatırlamıyorum. Ama anakartı aldıktan 3-6 ay (tam olarak hatırlamıyorum) sonrada bilgisayarı topladım. Bu arada eski bilgisayarımdaki 2 GB 800MHz RAM'ide taktım. İlk gün ses dışında (ses gelmiyordu) sorunsuz kullandım. İkinci gün açmaya çalıştım, açılmadı. RAM'leri çıkartıp taktım. Yeni aldığım RAM'den hiç şüphelenmedim. Mecbur mahalledeki sözde bilgisayarcıya götürdüm. Bu arada bilgisayar kasası almamıştım, bilgisayarı oraya bıraktım. Birkaç gün sonra dediler ki yeni aldığım RAM ve RAM slotu arızalanmış. Bir de yamuk yumuk kapağı tam oturmayan bir kasaya koymuşlar 100 TL istediler. Neyse RAM'i geri gönder kargo masrafı vs... Yenisini gönderdiler. Yaklaşık 3 hafta sonra komple gitti. Hiç açılmadı. Açmaya çalıştım hiçbir tepki vermedi. İlk başta mahalledeki RAM arızalanınca getirdiğim bilgisayarcıya götürdüm. Sorun anakarttan olabilir emin değiliz dediler. Ellerinde 1156 pin anakart yokmuş, bende alıp eve götürdüm. Eve gittiğimde ekran kartının 2 adet vidasının olmadığını gördüm. Ekran kartım daha büyük bir kart olsa, eve götürürken sallanıp anakart ve ekran kartı zarar görebilirdi, takmayı unutmuşlar herhalde... Daha sonra daha iyi biryere götürdüm. Onlar da anakart arızalı 400 TL'ye yaparız format falan atarız dediler. Bazıları gibi ekran kartı vidası vs. unutmuyorlar! Ama 400 TL veremeyeceğim için anakart tamiri yapan bir yer buldum. Bulduğum yer yakın olmadığı için 50 TL servis ücreti verip gönderdim. Bir de bir gün içinde arıza tespiti yapıp arıyorlarmış. 2-3 gün oldu, belki de daha fazla, ben arayıp sordum. Anakart chipset arızalanmış daha önce tamir görmüş tamir olmuyormuş yeni anakart 700 TL dediler... Şaka değil gerçekten 1156 pin anakarta 700 TL dediler. Sonra yanlış hatırlamıyorsam 650 TL'ye kadar düştüler. Bu arada 1156 pin sıfır bir anakart takacaklarmış kabul edersem, ne marka Allah bilir... Anakartı alırken satan kişi bir sıkıntı olursa getirin demişti uzak olduğu için 25 TL kargoya verdim gönderdim. 4 aydır elime 1156 pin anakart gelmedi diyor. Ama Sahibinden ilanlarında 1156 pin anakartlar var...
Bu bilgisayarcılara asla güvenilmez. Kısacası mecbur kalmadıkça asla gitmeyin! Hepsi için söylemiyorum ama %85'i genel olarak böyle... Ben de sıfır bilgisayar almaya karar verdim. Aldığım her şeyi zararına sattım. Paramı biriktirince Donanım Arşivi, PC Hocası vb. gibi kanalların hazır sistemini almayı düşünüyorum. En iyisi sıfır almak. :)
benım arkadaşın 16 gb olan ramını çalıp 4 takmış bide 1tb lik hardiski çalmış sonrada kaçmış

Polat Alemdar.

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Arkadaşlar mahalle bilgisayarcılarına hâlâ güvenen varsa güvenmesin. Sizin de böyle yaşadığınız olaylar var mı merak ediyorum. Forumda da bunun örnekleri mevcut...

Buda benim yaşadığım bir olay:

Donanım Arşivinin 1400 TL ikinci el sistem toplama videosundan yola çıkarak bir bilgisayar topladım.

Öncelikle Topladığım Sistem:
Xeon X3440
Asus P7H55-M PRO
4 GB 1600MHz DDR3 RAM
SilverStone Strider 500W Güç Kaynağı
Sapphire RX 560 Pulse OC 4GB
Dark Freezer X94BL

Topladığıma pişman oldum..
Anakartı 300 TL'ye bir bilgisayarcıdan aldım. Ekran kartını Sahibinden'den ikinci el test edip 500 TL'ye aldım. RAM ve işlemciyi AliExpress'ten aldım. Güç kaynağını sıfır olarak 300-350 TL civarına aldım. Bu arada ben bu parçaları tek tek aldım, bu yüzden sistemi toparlamam biraz zaman aldı. Anakartı (yakın olduğu için) eniştem test ederek aldı. Ekran kartını almadan önce eski bilgisayar parçalarımla test ettim çalışıyordu, bir sıkıntı yok gibiydi. Geçen sene almıştım zamanı tam hatırlamıyorum. Ama anakartı aldıktan 3-6 ay (tam olarak hatırlamıyorum) sonrada bilgisayarı topladım. Bu arada eski bilgisayarımdaki 2 GB 800MHz RAM'ide taktım. İlk gün ses dışında (ses gelmiyordu) sorunsuz kullandım. İkinci gün açmaya çalıştım, açılmadı. RAM'leri çıkartıp taktım. Yeni aldığım RAM'den hiç şüphelenmedim. Mecbur mahalledeki sözde bilgisayarcıya götürdüm. Bu arada bilgisayar kasası almamıştım, bilgisayarı oraya bıraktım. Birkaç gün sonra dediler ki yeni aldığım RAM ve RAM slotu arızalanmış. Bir de yamuk yumuk kapağı tam oturmayan bir kasaya koymuşlar 100 TL istediler. Neyse RAM'i geri gönder kargo masrafı vs... Yenisini gönderdiler. Yaklaşık 3 hafta sonra komple gitti. Hiç açılmadı. Açmaya çalıştım hiçbir tepki vermedi. İlk başta mahalledeki RAM arızalanınca getirdiğim bilgisayarcıya götürdüm. Sorun anakarttan olabilir emin değiliz dediler. Ellerinde 1156 pin anakart yokmuş, bende alıp eve götürdüm. Eve gittiğimde ekran kartının 2 adet vidasının olmadığını gördüm. Ekran kartım daha büyük bir kart olsa, eve götürürken sallanıp anakart ve ekran kartı zarar görebilirdi, takmayı unutmuşlar herhalde... Daha sonra daha iyi biryere götürdüm. Onlar da anakart arızalı 400 TL'ye yaparız format falan atarız dediler. Bazıları gibi ekran kartı vidası vs. unutmuyorlar! Ama 400 TL veremeyeceğim için anakart tamiri yapan bir yer buldum. Bulduğum yer yakın olmadığı için 50 TL servis ücreti verip gönderdim. Bir de bir gün içinde arıza tespiti yapıp arıyorlarmış. 2-3 gün oldu, belki de daha fazla, ben arayıp sordum. Anakart chipset arızalanmış daha önce tamir görmüş tamir olmuyormuş yeni anakart 700 TL dediler... Şaka değil gerçekten 1156 pin anakarta 700 TL dediler. Sonra yanlış hatırlamıyorsam 650 TL'ye kadar düştüler. Bu arada 1156 pin sıfır bir anakart takacaklarmış kabul edersem, ne marka Allah bilir... Anakartı alırken satan kişi bir sıkıntı olursa getirin demişti uzak olduğu için 25 TL kargoya verdim gönderdim. 4 aydır elime 1156 pin anakart gelmedi diyor. Ama Sahibinden ilanlarında 1156 pin anakartlar var...
Bu bilgisayarcılara asla güvenilmez. Kısacası mecbur kalmadıkça asla gitmeyin! Hepsi için söylemiyorum ama %85'i genel olarak böyle... Ben de sıfır bilgisayar almaya karar verdim. Aldığım her şeyi zararına sattım. Paramı biriktirince Donanım Arşivi, PC Hocası vb. gibi kanalların hazır sistemini almayı düşünüyorum. En iyisi sıfır almak. :)
Benimde DDR sistemim vardı hala duruyor 15 yıllık falandır 2007 de bizim komşu abla haciz yerinde çalışıyordu oradan annem o zamanlarda 250 ye almıştı monitör klavye mouse kasa tam set, neyse evvel zaman oldu 4 sene boyunca götürdüğümüz bilgisayarcı 1 saat sonra gel al diyordu bitiyordu, ondan sonra bu 2018 zamanları hdd e 15 dk da format atar oldu neredeyse 3 hafta boyunca gittik geldik kasa da ağırdı baya kulplu model, adam hdd değişti yok efendime söyliyim rami ölmüş falan fistan bende sıkıldım, (Buradan ona selam olsun 478pin anakarta Quad işlemci kakalıyordu 50 TL ye iyiki almamışız :D )bizim okulun karşısındaki bilgisarcıya götürdük adam anakartında sıkıntı var dedi tamir etmeye değmez dedi neyse dedim başlarım böyle işe eve geldik, moral sıfır durumda yok, orada 250 TL ye adamın sattığı pc gözüme çarpmıştı onu dedim bizimkilere tabi o zamanlar toyum daha ram neymiş işlemci neymiş saftiriğim o zamanın piyasasında iyi mi aldık onuda bilmiyorum bunuda yine 250tl ye aldık oradan e5200 işlemci 2gb ram on,board ekran kartı vs. ben rami 4 yaptım ekran kartı ekledim vs. geçenlerde format attı yine bu sefer klavye mouse görmüyordu, anlattım abiye durumu 1gün sonra gel al dedi şuan sıkıntısız kullanıyorum, demem o ki bunların %85 lik kesiminin böyle olduğunu düşünüyorum ben hem iyisine hemde kötüsüne de denk geldim, ama herkes kalbinin ekmeğini yer.

PaLaaX

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,784
İsim
𝓐𝓭ı 𝓨𝓸𝓴 𝓝𝓪𝓶ı 𝓥𝓪𝓻
Discord
𝑃𝑎𝐿𝑎𝑎𝑋#7322
Birçok genci anlamıyorlar diye böyle heveslerini kırıp dolandırdılar. Birine asla muhtaç olmayın, araştırın kendiniz alın kendiniz yapın,
İmza attırmadan garanti almadan ve nede olsa o biliyor diyip sorgulamaktan kaçmayın paranız varsa sıfır alın yoksa 2. el araştırın bize sorun biz bunun için burdayız.
Mesaj otomatik birleştirildi:

bu videoyu izleyin her şeyi anlatıyor. :D
Bak kardeşim hep fazla parçalardan oluyor bunlar bak 1TB harddiski 500gb yaparak tamir ettim xd

Mr. Edri

80+ Platinum
En İyi Cevap
26
Dahası  
Reaksiyon skoru
23,310
İsim
.
Ben 1 yıl önce 2 pini yamuk H55 anakart götürmüştüm, 2 hafta bekledi, sonra sık sık aradım en sonunda gel al dedi ama pinleri kırıktı ve bana 1. nesil çöp ısınıyorlar diyordu.

🃏JOKER🃏

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
34,776
İsim
Mert Can Ergün
bizim burda bilgisayarcı işini iyi yapıyor

R o s s

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,518
İsim
RecH
Geçen gun gittim sordum dedim abi gtx 1660s ve r5 3600 lü sistem kaça toplarsın dedim adam 11bin TL dedi o.O2o.O2 o paraya rtx 3060 lı hazır sistem var dedim bana dedi sen bilirsin dedi itopya dolandırıcı dedi o.O2o.O2o.O2o.O2

Son düzenleme:
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,929
İsim
Sir Alex Ferguson
İlgilendiği Kategoriler
Konsol, Eğitim, Yazılım-Kodlama
+Garantisi varmı abi?
-Garantisi benim kardeşim yerimi biliyosun.
-Mahalle Bilgisayarcısı

Kamina

80+ Platinum
En İyi Cevap
1
Aslında her şeyden anlıyorlar. Sadece işlerine gelmiyor.

Sternog

80+ Silver
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,973
İsim
Orçun Kaynar
mesela ben mağdurum

amdsaolsun

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,919
İsim
Efe GÖKKURT
İlgilendiği Kategoriler
BIOS, yazılım ve kapanma sorunları
Instagram
gokkurtefe
Bende mx 4 sipariş ettim geçen ay hala gelicek aklıma getirdin şimdi ne bir arıyorlar hayır sanarsın paraya ihtiyaçları yok

JokerAllame

80+ Silver
Bir tane aile tanıdığımız vardı bu olaydan önce herkes onu çok iyi bilirdi sessiz olduğu için. Nedense bizim ülkede adam sessiz olunca çok iyiymiş zannediliyor. Neyse bende bundan alayım dedim ve sonuç hüsran.1000 lira kazık yediğimemi yanayım garantilerini istediğimde garanti biziz demesine mi ailemin onda bir b.k varmış gibi hala ona karşı aşırı iyi olmalarına mı yoksa sanki garezine en dandik malzemeler kullanmasına mı yanayım.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
905,868
Üyeler
140,570
Son üye
mustafacc
Top Bottom