Neler Yeni

Rehber Assetto Corsa Basitçe MOD/Pack Kurulum Rehberi (GÜNCELLENDİ)

Mustafa Zahid

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,206
İsim
Mustafa Zahid Önder
İlgilendiği Kategoriler
Her şeye maydanoz olur.
Instagram
@mustyonder
Steam
id/mustyonder
Discord
mustyonder#0007
logitech formula vibration feedback direksiyon setim var asetta için kullanılabilirmi bu ?
İnternete senin direksiyon setinin modelini yazınca Assetto Corsa'dan birkaç tane oynanış videosu çıkıyor. Yanlış olmasın ama sanırsam destekliyor.

eyupefe3

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,872
İsim
eyup efe
İlgilendiği Kategoriler
Ekran Kartları - İşlemci
Selamlar Donanım Arşivi, bu rehberimdeki amacım Assetto Corsa'yı yeni yüklemiş arkadaşlarımıza yardımcı olmak, 15 dakikalık atlamadan izlenmesi gereken videolardan kurtarmak. İsterseniz yavaştan rehberimize başlayalım.

1) Content Manager Kurulumu / Oyunun berbat ana menüsünden kurtuluş:
Alıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüle

Sizce de oyuna giriş yapmak için yaklaşık 1-2 dakika bekleyip sonra bu sıkıcı ekranla uğraşmaya gerek var mı? Tabi ki de hayır, size Content Manager adlı arkadaşınızı tanıtayım:
ㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤ(burası ilk kez görenler için karışık olabilir.)

Gayet sade, şık ve kolaylık sağladığı olarak bilinen Content Manager aslında oyundaki ayarlarla neredeyse aynı şeyler içermekte. Tek farkı her ayar farklı bir sayfada ve bu sayede istediğiniz şeye daha rahat ulaşabiliyorsunuz. İsterseniz programdan arabanızı ve haritanızı seçin, isterseniz oyun grafik ayarını yapın.

Örnek Kurulum Şekli:

Siteye giriyoruz ve ardından şuraya tıklıyoruz, ardından yüklenen dosyamızı (latest.zip) "Klasöre ayıkla" seçeneğine basarak ayıklıyoruz:
1)
Alıntıyı görüntüle
2)
Alıntıyı görüntüle

Eğer sizde ayıklama seçeneği çıkmadıysa ve dosyanız
BURAYA tıklayıp RAR indirebilirsiniz.
Dosyamızı ayıkladıktan sonra "Content Manager.exe" uygulamasını çalıştıralım, ardından önümüze böyle bir ekran düşecek:
Alıntıyı görüntüle

• "Assetto Corsa root folder" : Oyunun kurulu olduğu yeri seçin. Bu ".../steamapps/common/assettocorsa" şeklinde olur.
  • "Your Steam ID for online" : Oyunu Online oynayacağınız zaman için Steam hesabınızın ID'sini otomatik olarak giriyor, Steam uygulamanızı arkadan açmayı unutmayın.
  • "What's your name?" : Online gireceğiniz zaman görünen isminiz olacaktır.
  • "Add a shortcut to Start Menu?" : Başlatma menüsüne kısayol koymak ister misin diye soruyor, ben buna "Create" diyorum.
  • "Would you like to install some plugins as well?" : Opsiyonel olarak ek plugin kurmak isteyip istemediğini soruyor, ben burada hepsine "Install" diyorum.

Programı kurduktan sonra sizi "Drive" kısmına atacaktır, bu kısımda yine oyun içindeki sürüş (direksiyon ayarı, otomatik vites, araba seçimi vb.) ve harita ayarlarınızı yapabilirsiniz. Fakat ben size burayı göstermeyeceğim çünkü rehberimizin amacından çıkıyor, gelin size CSP nasıl kurulur onu göstereyim:
  • Bu dosyayı indirin: 1.78prev1
  • İndirdikten sonra ".rar" dosyasını alın ve Content Manager'a sürükle deyip Install deyin:
Alıntıyı görüntüle
Böyle yaptıktan sonra artık CSP'iniz (Custom Shader Pack) kurulmuş olacaktır.
CSP'nin ayarlarına bakmak gerekirse:
Alıntıyı görüntüle
Burada fazlasıyla özelleştirilebilir ayar bulunmakta, ben buradan ince ayar yapmadım. Açık renkli görünenler aktif olanlar, isterseniz kopyalayabilirsiniz.

2) Oyunumuza görüntü paketi yükleyelim:

Arkadaşlar bunların kurulumu zor gibi görünebilir ama aslında çok kolay, tüm grafik, araba, harita paketlerinin yüklenim şekli aynıdır o yüzden sadece 1 tane eklentinin kurulum şeklini göstermenin yeterli olduğunu düşünüyorum fakat eğer bir sorun çıkarsa konuya yanıt vererek belirtin, yardımcı olurum:
Alıntıyı görüntüle
Bir tarafta oyunumuz dosyası, bir tarafta da yüklediğimiz (SOL 2.2.2) modunu koyalım.

Şimdi şöyle yapıyoruz:
Alıntıyı görüntüle
Alıntıyı görüntüle
Alıntıyı görüntüle
Alıntıyı görüntüle
Alıntıyı görüntüle
Eğer bunları yaptıysanız büyük ihtimalle Assetto Corsa'da ilk kez manuel olarak bir paket kurdunuz. Gördüğünüz gibi gayet kolay, alıştıktan sonra çok kolay gelecek.
Şimdi diyelim ki siz görüntü paketi olarak SOL'u seçtiniz, yapacağınız ayarlar şunlardır:
Alıntıyı görüntüle
Alıntıyı görüntüle

Evet şu an SOL görüntü paketimizi oyunumuza da eklemiş olduk, yani oyuna girince otomatik olarak SOL 2.2.2 görüntüsüyle açılacak.

3) Araba ve harita paketlerimizi kurup oyuna giriş yapalım:

Örnek göstermek adına rehbere 1 tane araba, 1 tane de harita ekliyorum, her ikisi de favori paketlerim:

Kurulum şekilleri:
Alıntıyı görüntüle
Alıntıyı görüntüle

Şimdi başa saralım ve oyunumuzu açalım, ayarlarımızı yapalım:
Alıntıyı görüntüle

• 1. Kısım = Oyunu açtığımız yer.
  • 2. Kısım = Araba ve Harita seçtiğimiz yer.
  • 3. Kısım = Hava durumunu seçtiğimiz yer.
  • 4. Kısım = Oyun modunu seçiyoruz, pratik mi, yarış mı vs. Tek başınıza oynayacaksanız "Practice", botlarla sürecekseniz "Track Day" modlarını öneririm.
  • 5. Kısım = Direksiyon, sürüş ayarını yaptığınız yer, isterseniz diye kendi ayarımı da fotoğrafa ekledim.

Eğer oyunu açmaya çalıştığınızda böyle bir şey çıkıpta oyun çöktüyse:
Alıntıyı görüntüle

Koyduğum linkteki setup dosyalarını indirip, kurup sorunu çözebilirsiniz.

Faremizi en sağa götürelim ve böyle bir panel karşımıza çıkacak:
Alıntıyı görüntüle
  • El ifadesine tıklayın ve aşağıdaki iğrenç şeyden kurtulun.
  • Çizerek gösterdiğim şeyleri açın ve daha basit görünen bir HUD'a sahip olun.

Alıntıyı görüntüle
  • 1. Kısım = Yine aynı şekilde sağ panelden çıkartıp fotoğraf çekebilirsiniz, gayet kullanışlı.
  • 2-3-4. Kısım = Fotoğraf modu aracı sayesinde görüntü paketimizi de değiştirebiliriz.

4) SOL 2.2.2 Görüntü Paketinin Yarattığı Fark:

Default (Varsayılan):

SOL 2.2.2:

Hangisi size daha güzeldir bilemem ancak biz amacımıza ulaştık.

Evet bu rehberimizde size Assetto Corsa için Content Manager kurduk, orada araba, harita, görüntü paketi nasıl indirilir onu öğrendik. Eksik anlattığım veya problem yaşadığınız bir kısım olursa yanıt olarak belirtebilirsiniz. Eğer bir hata varsa da kusuruma bakmayın. Yakın zamanda aynı oyunda farklı rehberler veya farklı oyunlarda farklı rehberler gelebilir, iyi oyunlar ve iyi eğlenceler dilerim.
ben cspyi attım ama install falan çıkmıyor böyle sarı oldu 15 dakika falan bekledim hiç bir şey değişmiyor nasıl çözerim ?
Ekran Alıntısı.PNG

Mesaj otomatik birleştirildi:

ben cspyi attım ama install falan çıkmıyor böyle sarı oldu 15 dakika falan bekledim hiç bir şey değişmiyor nasıl çözerim ?
Ekran Alıntısı.PNG
Tamam çözdüm sağ üstte yeşil üç çizgi var ona basıp install demek gerekiyormuş
Mesaj otomatik birleştirildi:

Yok dostum 2.2.2 da bulup indirdim çıkmıyor sadece şunlar var ; Alıntıyı görüntüle
bendede böyle,çözdünüz mü siz ?

Son düzenleme:
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
ahmet tastan
Direksiyon ile oynayan bir oyuncu değilim ancak bir fikrim olabilir:
Alıntıyı görüntüle
Buradaki "Speed Sensitivity" ayarını hiç kurcaladın mı?
Eğer direksiyon yerine klavye+fare ile oynayacağım dersen:
Alıntıyı görüntüle
Böyle yap, "Steering Speed" ayarını en kısığa al ve "Enable Mouse Steering" ayarını tikle. Böyle yaparak faren ile oynayabilirsin. Ben şahsen fare ile direksiyonu sağ sol yapıyorum, nedenini sorarsan dediğin gibi klavye ile araba ya dönmüyor ya da çok dönüyor. Aşırı berbat bir şey, o yüzden fare ile oynamak alıştıktan sonra gayet rahat.

Sen eğer o bahsettiğim direksiyon ayarı ile oynamadıysan bir de ona göz at derim. Ek olarak oyunda ve başka insanların paylaştığı ayarlar ile kendi direksiyon modeline uygun ayarı bulabilirsin. Yani şurası:
Alıntıyı görüntüle
Umarım sorununa çözüm olur dostum, aklıma başka bir yol gelmiyor. 🙏
hocam her şey tamam trafik mod konusunda bir yanlış yaptım sanırım ve kullandığım arabalar oyun içinde şeffaf gözüküyor steamden dosya kontrolü yaptırdım bir sorun bulamadı

H A N

80+
SOL kurulum aşamasında ekran görüntülerinde klasörleri, oyun klasöründe ana dizine değil de kendi adındaki klasörün içine atıyormuş gibi çekilmiş. Burada bir yanlışlık yok değil mi? Bu şekilde yapınca "apps" içinde tekrar bir "apss", "content" içinde tekrar bir "content" olacak.

edit: şimdi SRP discord sunucusundaki videoya göz attım ana dizine kopyalanıyormuş, ekran görüntülerinde bir karmaşıklık olmuş gibi.
Rehber için teşekkürler.

Son düzenleme:

Mustafa Zahid

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,206
İsim
Mustafa Zahid Önder
İlgilendiği Kategoriler
Her şeye maydanoz olur.
Instagram
@mustyonder
Steam
id/mustyonder
Discord
mustyonder#0007
SOL kurulum aşamasında ekran görüntülerinde klasörleri, oyun klasöründe ana dizine değil de kendi adındaki klasörün içine atıyormuş gibi çekilmiş. Burada bir yanlışlık yok değil mi? Bu şekilde yapınca "apps" içinde tekrar bir "apss", "content" içinde tekrar bir "content" olacak.

edit: şimdi SRP discord sunucusundaki videoya göz attım ana dizine kopyalanıyormuş, ekran görüntülerinde bir karmaşıklık olmuş gibi.
Rehber için teşekkürler.
İki şey de aynı yere çıktığı için bir şey olmaz kanka, sorun yok <3

hocam her şey tamam trafik mod konusunda bir yanlış yaptım sanırım ve kullandığım arabalar oyun içinde şeffaf gözüküyor steamden dosya kontrolü yaptırdım bir sorun bulamadı
Bu konu hakkında pek bir bilgim yok ancak traffic araçlarını silip hepsini tek tek tekrardan kurmayı denersen bir ihtimal çözülür. Belki de kurarken bir yanlışlık olmuştur.

Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
dsadadwq
herşeyi yaptım ama control script ayarı yok

Ekler

• resim_2023-06-08_150344588.png
    resim_2023-06-08_150344588.png
    204.1 KB · Hit: 69

I am Jorge Jesus

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
282
İsim
Yunus
Hocam grafik paketleri ücretli sanırım öyle mi? Buldum hocam şimdi pardon.

Son düzenleme:

cengo_19

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
cengo
content manager yükledim fakat oyun dosyasını bulmuyor. el ile seçince de sadece steam oyunu diyor. oyunu steam'den aldım halbuki
Ekran görüntüsü 2023-10-10 185656.png

Son düzenleme:

Mustafa Zahid

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,206
İsim
Mustafa Zahid Önder
İlgilendiği Kategoriler
Her şeye maydanoz olur.
Instagram
@mustyonder
Steam
id/mustyonder
Discord
mustyonder#0007

Mustafa Zahid

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,206
İsim
Mustafa Zahid Önder
İlgilendiği Kategoriler
Her şeye maydanoz olur.
Instagram
@mustyonder
Steam
id/mustyonder
Discord
mustyonder#0007

Wishys

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Doruk Gürsu
Merhabalar hocam, content manager yerine normal ACden girsem aynı şekilde modlarım kalır mı? ben AC menüsüne alıştım uzun zamandır öyle bende. Bide content manager menüsü biraz karışık ve ham geldi bana :) İlk kez mod kurmaya karar verdim o yüzden çok bilmiyorum

Mustafa Zahid

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,206
İsim
Mustafa Zahid Önder
İlgilendiği Kategoriler
Her şeye maydanoz olur.
Instagram
@mustyonder
Steam
id/mustyonder
Discord
mustyonder#0007
Merhabalar hocam, content manager yerine normal ACden girsem aynı şekilde modlarım kalır mı? ben AC menüsüne alıştım uzun zamandır öyle bende. Bide content manager menüsü biraz karışık ve ham geldi bana :) İlk kez mod kurmaya karar verdim o yüzden çok bilmiyorum
Alıştıktan sonra CM daha kolay gelecektir. Ek olarak mod kurumlarını manuel yapmak yerine otomatik yapmak, oyunun en ince ayarlarına kadar ayarlayabilmek ve tüm online sunuculara girebilmek için CM kullanmalısın.

Top Bottom