Neler Yeni

İnceleme GIBIRNet İncelemesi | Netspeed sonrası İSS tercihi

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
Bu konuda yanlış bilgi vermiş olabilirim, yanlış gördüğünüz yerleri belirterek uyarırsanız sevinirim.
gibirnet-white-logo.png

Netspeed kullanıcısıydım. Bir bakım sonrası Türkiye geneli kullanıcılarda sorun yaşandı. Bende yaşanmıyordu ama bende de yaşanmaya başladı. Ondan dolayı GIBIRNet'e geçiş yaptım. Millenicom sıkıntılı bir firma. Comnet tecrübem var, başta iyiydi ama sonra bozdu. TurkNet MH kısmında sorun yaşatabiliyormuş. Sonuç itibariyle elde GIBIRNet kaldı. Geçiş başvurusu çok kolaydı. e-Devlet ile iki dakikada başvuruyu onayladım. 36 saat içerisinde GIBIRNet'e geçişim tamamlandı. Sistemi otomatik olarak 50/15'e sabitlemişti hızı. MH'yi aradım ve düzelttirdim. 75/15'e güncellendi.
İnternet bağlantımda bir problem yok. Ping'lere gelecek olursak kesinlikle minik de olsa iyileşme var.

300+ Peering
İnternet firmaları, internete erişim sağlamak için birbirleriyle anlaşmalar yaparlar. Bu anlaşmalara peering denir. Peering sayesinde, internet firmaları birbirlerinin ağlarına ücretsiz veya düşük maliyetli olarak erişebilirler. Böylece, internet trafiği daha hızlı ve verimli bir şekilde yönlendirilir. Peering sayısı, bir internet firmasının kaç farklı ağla anlaşma yaptığını gösterir. Peering sayısı ne kadar yüksekse, internet erişimi o kadar kaliteli ve çeşitli olur.
GIBIRNet'in 300'den fazla peering anlaşması bulunuyor. Bu da GIBIRNet'in birçok firmayla anlaşması olduğu, düşük gecikme sağladığını gösteriyor.
GIBIRNet, Riot, Valve, Twitch, Cloudflare gibi sitelere doğrudan bağlantı sunuyor.

50 Pop Noktası
Pop noktası, presence of point yani varlık noktası anlamına gelir. Pop noktası, bir internet firmasının fiziksel olarak bulunduğu veya hizmet verdiği yerdir. Pop noktası sayısı, bir internet firmasının coğrafi olarak ne kadar yaygın olduğunu gösterir. Pop noktası sayısı ne kadar yüksekse, internet erişimi o kadar hızlı ve güvenilir olur.
GIBIRNet'in 50 pop noktası var. Bu da onun coğrafi olarak geniş bir kapsama alanında olduğunu gösteriyor.

Ping Değerleri

• Valve Vienna: 47 ms
  • Riot İstanbul: 19 ms
  • Riot Frankfurt: 54 ms
  • Faceit Türkiye: 21 ms
  • Apex Frankfurt: 58 ms
  • PUBG Frankfurt: 58 ms
İki tanesinin tracert testi:
1704971363494.png

1704971389576.png

Altyapım max 65 Mbps destekliyor.
Hız değerlerim bu şekilde (uygulanan tarife: 75/15):
1704971021876.png

Arkadaşlık kodu ile her iki tarafta 12 ay boyunca -20 TL indirim kazanıyor. Yani 240 TL'lik fatura 12 ay fatura dönemi boyunca 220 TL oluyor.
Benim arkadaşlık kodum: GJBGM15KZZ
Son olarak şu şekilde bir uyarı var:

Diğer operatörlerden geçişlerde aboneliğin 6 aydan önce sonlandırılması durumunda 120 TL aktivasyon ücreti tahakkuk eden tutar ile birlikte son faturaya yansıtılır. Fiber, ADSL veya VDSL altyapılı yeni aboneliklerde kurulum ve aktivasyon ücreti; Peşin 450₺ dir. (Taksit istenirse 5 ay 100₺ olarak faturaya yansıtılır.).

İyi günler dilerim! 🤗

Emre mete

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
147
İsim
Emre
yemin ederim aynı sorunu yaşıyor aynı düşünüyor tam ben de yazacaktım memnun olan var mı neet speed cıvıttı diye çok iyi oldu teşekkür ederim ☺️ 1 yıllık ön ödemeli mi aldınız acaba?

Dahası  
Reaksiyon skoru
47
İsim
maksi
ben de dün itibariyle netspeedden gibirnete geçiş başlattım, abone oldum ama henüz geçiş tamamlanmadı.

samuraikek

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
374
İsim
Umut Şener
Bu firmalardan çıkmak kolay oluyor mu

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
yemin ederim aynı sorunu yaşıyor aynı düşünüyor tam ben de yazacaktım memnun olan var mı neet speed cıvıttı diye çok iyi oldu teşekkür ederim ☺️ 1 yıllık ön ödemeli mi aldınız acaba?
Yok belki sorun yaşarım diye ön ödemeli almadım. Birinin arkadaşlık koduyla abone olduğum için zaten -20 TL faturadan düşecek. 20-30 TL fazla ödeyim garanti olsun kafasındayım ben.
Bu firmalardan çıkmak kolay oluyor mu
BTK minimum 3 ay şartı koşuyor. Yani yeni bir firmaya geçtikten sonra o firmadan çıkabilmen için en az 3 ay o firmada kalman gerekiyor. Bunu belirteyim dedim. Evet, kolay yani. Çorap değiştirir gibi netspeed'den GIBIR'a 36 saatte geçtim.

QCerberusQ

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
498
İsim
Furkan Enes Kaplan
Bayadır gıbırnet kullanıyorum bir sorunla karşılaşmadım altyapım max 80 mbit kaldırıyor aldığım değerler ortada müşteri hizmetleri ilgileniyor o yönden kafanızda soru işareti kalmasın
1704972138765.png

samuraikek

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
374
İsim
Umut Şener
Bu firmaların kullanıcı sayıları bir yerlerde yayınlanıyor mu Türknet en kalabalığıdır muhtemelen ama merak ettim.Sorun çıkarsa kalabalığın çözdürmesi daha kolay olur sonuçta
Mesaj otomatik birleştirildi:

Geçeyim mı bende

Ekler

• Screenshot_2024-01-11-14-21-09-678_com.android.chrome-edit.jpg
    Screenshot_2024-01-11-14-21-09-678_com.android.chrome-edit.jpg
    126.3 KB · Hit: 129

Emre mete

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
147
İsim
Emre
Bu firmaların kullanıcı sayıları bir yerlerde yayınlanıyor mu Türknet en kalabalığıdır muhtemelen ama merak ettim.Sorun çıkarsa kalabalığın çözdürmesi daha kolay olur sonuçta

Geçeyim mı bende
hangi site gösteriyordu bu santral e mesafeyi acaba

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Bilgim yok. Ama genel itibariyle yorumlar müşteri hizmetlerinin ilgilendiği yönüyle. GIBIR'ın Şikayetvar sayfası da kötü değil, resmi profil kaydı var.

Geçeyim mı bende
Santral yakınmış baya. Geç veya geçme diyemem. Ama genel yorumlara baktığımda iyi yani. Kendi altyapımda max değeri alıyorum zaten ben de.

hangi site gösteriyordu bu santral e mesafeyi acaba
GIBIR'ın altyapı sorgusunda yazar.

Emre mete

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
147
İsim
Emre
Bilgim yok. Ama genel itibariyle yorumlar müşteri hizmetlerinin ilgilendiği yönüyle. GIBIR'ın Şikayetvar sayfası da kötü değil, resmi profil kaydı var.

Santral yakınmış baya. Geç veya geçme diyemem. Ama genel yorumlara baktığımda iyi yani. Kendi altyapımda max değeri alıyorum zaten ben de.

GIBIR'ın altyapı sorgusunda yazar.
bir yanlışlık var heralde 😂

Ekler

• Screenshot_2024-01-11-14-30-27-732_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_2024-01-11-14-30-27-732_com.android.chrome.jpg
    378.9 KB · Hit: 112

ismailx16

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
47
İsim
İsmail
Bu konuda yanlış bilgi vermiş olabilirim, yanlış gördüğünüz yerleri belirterek uyarırsanız sevinirim.
gibirnet-white-logo.png

Netspeed kullanıcısıydım. Bir bakım sonrası Türkiye geneli kullanıcılarda sorun yaşandı. Bende yaşanmıyordu ama bende de yaşanmaya başladı. Ondan dolayı GIBIRNet'e geçiş yaptım. Millenicom sıkıntılı bir firma. Comnet tecrübem var, başta iyiydi ama sonra bozdu. TurkNet MH kısmında sorun yaşatabiliyormuş. Sonuç itibariyle elde GIBIRNet kaldı. Geçiş başvurusu çok kolaydı. e-Devlet ile iki dakikada başvuruyu onayladım. 36 saat içerisinde GIBIRNet'e geçişim tamamlandı. Sistemi otomatik olarak 50/15'e sabitlemişti hızı. MH'yi aradım ve düzelttirdim. 75/15'e güncellendi.
İnternet bağlantımda bir problem yok. Ping'lere gelecek olursak kesinlikle minik de olsa iyileşme var.

300+ Peering
İnternet firmaları, internete erişim sağlamak için birbirleriyle anlaşmalar yaparlar. Bu anlaşmalara peering denir. Peering sayesinde, internet firmaları birbirlerinin ağlarına ücretsiz veya düşük maliyetli olarak erişebilirler. Böylece, internet trafiği daha hızlı ve verimli bir şekilde yönlendirilir. Peering sayısı, bir internet firmasının kaç farklı ağla anlaşma yaptığını gösterir. Peering sayısı ne kadar yüksekse, internet erişimi o kadar kaliteli ve çeşitli olur.
GIBIRNet'in 300'den fazla peering anlaşması bulunuyor. Bu da GIBIRNet'in birçok firmayla anlaşması olduğu, düşük gecikme sağladığını gösteriyor.
GIBIRNet, Riot, Valve, Twitch, Cloudflare gibi sitelere doğrudan bağlantı sunuyor.

50 Pop Noktası
Pop noktası, presence of point yani varlık noktası anlamına gelir. Pop noktası, bir internet firmasının fiziksel olarak bulunduğu veya hizmet verdiği yerdir. Pop noktası sayısı, bir internet firmasının coğrafi olarak ne kadar yaygın olduğunu gösterir. Pop noktası sayısı ne kadar yüksekse, internet erişimi o kadar hızlı ve güvenilir olur.
GIBIRNet'in 50 pop noktası var. Bu da onun coğrafi olarak geniş bir kapsama alanında olduğunu gösteriyor.

Ping Değerleri

• Valve Vienna: 47 ms
  • Riot İstanbul: 19 ms
  • Riot Frankfurt: 54 ms
  • Faceit Türkiye: 21 ms
  • Apex Frankfurt: 58 ms
  • PUBG Frankfurt: 58 ms
İki tanesinin tracert testi:
Alıntıyı görüntüle
Alıntıyı görüntüle

Altyapım max 65 Mbps destekliyor.
Hız değerlerim bu şekilde (uygulanan tarife: 75/15):
Alıntıyı görüntüle
Arkadaşlık kodu ile her iki tarafta 12 ay boyunca -20 TL indirim kazanıyor. Yani 240 TL'lik fatura 12 ay fatura dönemi boyunca 220 TL oluyor.
Benim arkadaşlık kodum: GJBGM15KZZ
Son olarak şu şekilde bir uyarı var:

İyi günler dilerim! 🤗
Hocam 36 saatte geçiş yaptım demişsiniz ama internet geçiş yaptığınız gibi direkt bağlanıyor değil mi? Yani herhangi bir internet kesintisi yaşayacak mıyım?

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
Hocam 36 saatte geçiş yaptım demişsiniz ama internet geçiş yaptığınız gibi direkt bağlanıyor değil mi? Yani herhangi bir internet kesintisi yaşayacak mıyım?
Hayır. Başvuru sonrası 36 saat sonra onaylandı ve SMS olarak modem kurulum bilgileri geldi. O ana kadar interneti kullandım. Sonra kesildi. SMS'te olan bilgileri modeme girince internet geldi. Yani herhangi bir uzun süreli kesinti yok.

Top Bottom